Co sie stało z Agrianami?

Od czasów najdawniejszych do upadku starożytnego Rzymu.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Co sie stało z Agrianami?

Post autor: kadrinazi »

Pytanie jak w temacie - czy ktoś zna może dalsze losy (po śmierci Aleksandra) oddziału jego najlepszej lekkiej piechoty? 'Regiment' Agrian liczył dwie 'kompanie' po 500 oszczepników, walczył zawsze u boku Hetajrów i Hypaspistów, od Szipki po Indie. Może Ktoś z Was wie, czy któryś z Diadochów 'odziedziczył' i używał tych Pajonów?
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Ciekawe . :)
Nigdy się nad tym nie zastanawiałem.

Szukałem przed chwilą, bezskutecznie, odpowiedzi na to pytanie w opracowaniu" Pod znakami Aresa i Marsa " (stanowiącym w istocie edycję kilku Zeszytów Uniwersytetu Jagielońskiego) w rozdziale " Skrzydlaci żołnierze ,oddział specjalny w armii Aleksandra Macedońskiego ? " gdzie autor sugeruje istnienie jednostki wyspecjalizowanej w działaniach "alpinistycznych" i przypuszcza ,że wywodziła się z Agrian lecz nie pisze nic na temat interesującej Cię kwestii.

Ja z kolei domyślałbym się ,że oddziały Agrian były nadal wykorzystywane , przynajmniej przez jakiś czas, przez tych spadkobierców Aleksandra ,którzy władali Macedonią panujacą z kolei nad terenami rekrutacyjnymi Agrian.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Dzięki - szukałem w książkach o Diadochach, ale w żadnym miejscu nie znalazłem nico o Agrianach.
Co do jednostki 'alpnistycznej' - z tego co mi wiadomo to była to formacja ochotnicza, kilka setek oszczepników trackich - jako tacy mogli tam się znaleźć i Agrianie.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

No nic, będziemy czujni . Może gdzieś przy okazji natrafimy na interesujący nas wątek :).

Autor opracowania o jakim pisalem zwraca uwagę na znamiona fachowosci w opisie ( u Kurcjusza i Arriana) niektórych działnań( skała Sogdyjska Arrian IV .18 skała Ariamazesa- Rufus VII 11.41
oraz na to
,że ilekroć w relacjach żródlowych mowa jest o działaniach militarnych w górach wystepują jednostki Agrian i łuczników.

Akcja przeciw Cylicyjczykom( Arian II,5) z Arabami " na górze zwanej Antylibanon"( Arian II.20) przeciw górskiemu plemieniu Mardów( Arrian III ,24) i podczas walk o Aornos( Arrian IV29, Rufus VIII 11,40).

Lokalizacje tekstów żródłowych za Stanisław Kalita " Skrzydlaci żólnierze - oddział specjalny w armii Aleksadnra Macedońskiego ?" Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagielońskiego Zeszyt 117 rok 1995.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Tylko o jakich łucznikach tam mowa :) ? Armia Alexandra miała 'kompanię' z Krety (500 łuczników), potem powiększona o kolejną 'kompanię' 500 Kreteńczyków, ale i (w najlepszym momencie) trzy kompanie macedońskich łuczników (każda także po sirca 500 żołnierzy).
Swoją drogą, to biorąc pod uwagę jak często byli uzywani Agrianie, straty też musieli miec nieliche - chyba zaciągi w królestwie króla Langarosa (a po jego śmierci u anonimowego zastępcy) musiały być w miarę częste. Ciekawe, ale gdy robiłem sobie zestawienie posiłków jakie armia Aleksandra dostawała z Macedonii/Grecji to dokładnej informacji o Agrianach (poza przybyciem drugiej kompanii po Graniku) nie było :(
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

kadrinazi pisze:Tylko o jakich łucznikach tam mowa :) ? Armia Alexandra miała 'kompanię' z Krety (500 łuczników), potem powiększona o kolejną 'kompanię' 500 Kreteńczyków, ale i (w najlepszym momencie) trzy kompanie macedońskich łuczników (każda także po sirca 500 żołnierzy).
Sprytny autor przewidział Twoje wątpliwości :wink: i ,dokonując identyfikacji, pisał oczywiście o łucznikach kreteńskich zauważając ,że Kreta jest górzysta tym samym owi Kreteńczycy mogli wchodzić również w skład hipotetycznego" alpinistycznego" oddziału.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Udało się coś znależć o losach Agrian! Cytat z Ab Urbe Condita pana nazwiskiem Livy :lol: mówi o udziale 500 Agrian w armii Filipa V w roku 207, podczas I wojny macedońskiej:
http://www.romansonline.com/Src_Frame.a ... or_Lv28_05
(niestety w języku angielskim)
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Strategos pisze:Ja z kolei domyślałbym się ,że oddziały Agrian były nadal wykorzystywane , przynajmniej przez jakiś czas, przez tych spadkobierców Aleksandra ,którzy władali Macedonią panujacą z kolei nad terenami rekrutacyjnymi Agrian.
Czyli myśleliśmy dobrze :)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Oczywiście miałeś rację Strategosie, będę jeszcze szukał, może coś więcej znajdę :)
Kontakt tylko na maila
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia starożytna”