300 Spartan

Od czasów najdawniejszych do upadku starożytnego Rzymu.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Jeśli pytanie o literaturę-źródła, a Tukidyd nie wystarcza, proponuję lżejszego Diodora.
Link - trochę się ładuje, ale strona jest bogata :)

http://www.perseus.tufts.edu/hopper/tex ... apter%3D79
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
nazaa
Tribunus Angusticlavius
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 16:38

Post autor: nazaa »

Pablo pisze:Ale pod Kunaksą byli peltaści ale nie było Skirytów :]
A, to mieli być i peltaści, i Skiryci? Nie za dużo Pablo oczekujesz?
Pablo pisze:Świetnie tylko dlaczego nikt inny nie zwrócił na to uwagi, a poza tym falanga składa się z kilku szeregów więc w czasie takich przemieszczeń w szyku zapanowała by totalna degrengolada.
Nawet jakby ten manewr sobie wyćwiczyli? :>
Pablo pisze:Czy może istnieje jeszcze jakiś opiś tej bitwy w literaturze.
Chyba nie ma, ale bez obaw - jak ja to mówię to zwykle okazuje się, że jest wprost przeciwnie ;')
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

Dzięki poszukam u Diodora.

Gdzieś czytałem że pierwszym greckim polis, które używało falangi byli Spartiaci,
podobno jest o tym nawet u Homera.

Czy ktoś spotkał się z informacjami na ten temat w źródłach lub innych opracowaniach i chętnie się nimi podzieli?
Awatar użytkownika
Frederick
Sous-lieutenant
Posty: 356
Rejestracja: niedziela, 19 września 2010, 12:02
Lokalizacja: Chrzanów, Małopolska
Been thanked: 13 times

Re: 300 Spartan

Post autor: Frederick »

Wydaję mi się że warto było by po prostu może podać te podstawowe informacje o bitwie prawdziwej przy Termopilach zanim wyzywać młodego kolegę. Tak wiadomo że taryfy ulgowej nie warto robić ale to by może była jaka tam zachęta żeby się zapoznać z poważniejszymi źródłami.
to jest jakijś błąd że się urodziłem w XX wieku...

http://oldguard.ucoz.com/
Darth Stalin
Censor
Posty: 6569
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: 300 Spartan

Post autor: Darth Stalin »

Ale to tak w związku z czym? Temat miał dwa i pół roku przerwy w postowaniu... ;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: 300 Spartan

Post autor: Raleen »

Temat trochę leciwy, ale ja nie mam nic przeciwko odświeżaniu dawnych wątków, tym bardziej, że co poniektórzy Panowie mniej się palą do dyskusji ostatnimi czasy :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Frederick
Sous-lieutenant
Posty: 356
Rejestracja: niedziela, 19 września 2010, 12:02
Lokalizacja: Chrzanów, Małopolska
Been thanked: 13 times

Re: 300 Spartan

Post autor: Frederick »

Ale to tak w związku z czym? Temat miał dwa i pół roku przerwy w postowaniu...
Hehe ... no rzeczywiście, jakoś nie popatrzyłem na datę :) ... ja tu jakoś aktywniej zacząłem się pojawiać od niedawna więc można mi wybaczyć.

Oprócz tego temat stosunków nowych ludzi i starych, młodych i nie takich młodych w życiu pozainternetowym zawsze jest aktualny.
to jest jakijś błąd że się urodziłem w XX wieku...

http://oldguard.ucoz.com/
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 300 Spartan

Post autor: AWu »

Tu nie chodzi o stosunki starzy - modzi a o piszący na wysokim poziomie - piszący byle jak, jak na Onecie..
(i nie chodzi mi tu o słaby język polski - bo to jest zarzucane poza merytorycznie - wiem bo często się spotykam jako niechlujny dyslektyk - a o słaba wiedzę i umiejętność budowania zdań i wartościowych przemyśleń...).

Zwracam uwagę, że nie ma innego forum o grach planszowych i figurkowych z dyskusjami historycznym na tak wysokim poziomie, a i niektóre fora czysto historyczne mogłyby pozazdrościć.. jedynie Współczesne konflikty dołują nieco od poziomu, ale jest to powodowane poglądami politycznymi i preferencjami poza merytorycznymi przejawianymi przez forumowiczów [i kłótliwością co po niektórych :] )

Toldo się wyrobił (jako tako).
Kadek znikał i pewnie odnosi sukcesy na Onecie, albo na tym jego forum które promował..
Awatar użytkownika
Frederick
Sous-lieutenant
Posty: 356
Rejestracja: niedziela, 19 września 2010, 12:02
Lokalizacja: Chrzanów, Małopolska
Been thanked: 13 times

Re: 300 Spartan

Post autor: Frederick »

Chyba masz rację... w każdym razie rzeczywiście to forum jest bardzo aktywne w porównaniu z innymi, które znam, i ciekawe są tu dyskusję. No ale wiesz, to jest tylko moje zdanie, nie warto od wszystkich wymagać, żeby od razu tego poziomu się trzymał, ktoś kto ma 14 lat i wcześniej za bardzo niczym się nie interesował - taki w sumie zwykły sobie nastolatek, dla niego ten poziom raczej jest czymś normalnym :) Chodziło mi tylko o to, że warto było rzucić jakiegoś linka po prostu, a nie tracić tyle czasu na wyzywanie go. Mnie tam nie obchodzi kto ma jaki poziom, jeśli jeden raz przeczyta to już będzie coś wiedział, ja więc będę uważał, że zrobiłem jakąś korzyść.

Czasem jednak taryfę ulgową trzeba robić, ale to tylko jest moje zdanie.
to jest jakijś błąd że się urodziłem w XX wieku...

http://oldguard.ucoz.com/
sergi
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 16 sierpnia 2012, 11:23

Re: 300 Spartan

Post autor: sergi »

Byłem i widziałem na żywo wąwóz Termopile oraz pomnik Leonidasa, który stoi dosłownie przy ulicy na parkingu. Świetna sprawa, można poczuć tam klimat i niemal, że smród spoconych żołnierzy. Leonidas i jego żołnierze to przejaw prawdziwego męstwa, lecz ta legenda jest troszeczkę przekoloryzowana.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 300 Spartan

Post autor: AWu »

Nie nie nie, to parking jest przy nim..
Odpowiedz sobie co było tam wcześniej..

:lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia starożytna”