Koniec starożytności

Od czasów najdawniejszych do upadku starożytnego Rzymu.
Lisowski jr.
Sergent
Posty: 137
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 10:31
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Lisowski jr. »

Uważam że żadna konkretna data nie ma sensu!( jeżeli bierzemy pod uwage tzw. Europe . Tu nad Wisłą dopiero co zjawili sie słowianie i nie byli zainteresowani żadnymi dziejami poza własnymi ! Po prostu Rzym upadł za sprawa germańskich dzikusów- ci nie byli w stanie spuścizny przetrawić - trwało przepoczwarzanie wieki .Wyszło na to samo tyle że w gorszym opakowaniu :P
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Myślę, że bez szczególnego podkreślania tego faktu pomysłodawcy topicu chodziło o główny nurt cywilizacji europejskiej.Historia powszechna nie żyje i nie żyła życiem narodów znad Wisły.
Awatar użytkownika
Cezary29
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: poniedziałek, 23 lipca 2007, 12:21
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: Cezary29 »

Główny nurt cywilizacji europejskiej i odradzania cesarstwa w różnych formach ( Karol Wielki i Otton III na przykład, z tych znanych każdemu) to świadectwo nieodwracalnego wpływu imperuim rzymskiego na dzieje Europy, i to wpływu który odczuwamy do dziś...a określenie granicznej daty dla trwającego długo procesu zmian jest trudne, ciężko będzie znaleźć tą jedną jedyną właściwą, ja się nie podejmę takiego zadania, bo prowadzi to do uproszczeń i zniekształaca rzeczywistość, i przypomina mi bardziej lekcje historii w podstawówce gdzie się leciało "datami" i dynastią Piastów wykutą na blachę :D
pozdrawiam serdecznie
________________________________
si vis pacem para bellum
_________________________________
Awatar użytkownika
nazaa
Tribunus Angusticlavius
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 16:38

Post autor: nazaa »

Lisowski brawo za wątek patriotyczny ;)

Z tymi wszystkimi datami jest właśnie ten problem, że nigdy nie można precyzyjnie ustalić, kiedy coś skończyło, bo przecież wielkie rzeczy nie dokonują się z dnia na dzień ;) Propozycji dat kończących starożytność jest cała masa - od bitwy pod Akcjum (za wcześnie, nie wyobrażam sobie mówić o Kaliguli jako o średniowiecznym cesarzu), przez bitwę pod Poitiers aż do koronacji Ottona I (to już jednak stanowczo za późno). Ja bym jednak pozostała przy standardowym roku 476.
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Hmmm Nekromantke tu mamy :>
Awatar użytkownika
nazaa
Tribunus Angusticlavius
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 16:38

Post autor: nazaa »

AWu do czego zmierzasz? Poza tym, żeby się jeszcze bardziej nie zasłużyć rzecz jasna :P

Zarzuć sam jakąś datę ;)
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia starożytna”