Asyryjczycy najbardziej okrutnym ludem starożytności?

Od czasów najdawniejszych do upadku starożytnego Rzymu.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Asyryjczycy najbardziej okrutnym ludem starożytności?

Post autor: Raleen »

Asyria należała w pewnym momencie dziejów Bliskiego Wschodu do mocarstw, którym udało się zawładnąć niemal całym swoim regionem. Znane są przy tym metody działania Asyryjczyków, szczególnie ich nie przebierające w środkach i masowo stosowane okrucieństwo. W czasach późniejszych "rywalizowali" z nimi pod tym względem Mongołowie, którzy stali się w tym względzie chlubnymi kontynuatorami ich tradycji.

Niżej nieco o wojskowości asyryjskiej:

http://www.gildia.pl/teksty/misiek/asyria1

Być może zagości w nasze progi Feldmarszałek Czupur, który powinien wiele wnieść do tematu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
sargon
Adjudant
Posty: 144
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2007, 12:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: sargon »

Jak dla mnie to owo niby uderzające okrucieństwo Asyryjczyków zbudowane jest na postawie tylko i wyłącznie steli Aszurnasirapli II - gość pochwalił sie kilkoma wyczynami, to od razu poszło w ruch założenie, że wszyscy tak robili. Mi osobiście bardzo się podoba stwierdzenie Rouxa w "Mezopotamii" (str. 247): "mówił on [Aszurnasirapli] głośno o tym, co inni robili po cichu".. Aleksander też wyrzynał i nawet bogiem został (ale cóż - zabij człowieka, będziesz mordercą - zabij milion, zostaniesz bohaterem :D ).
Starożytnośc to okrutny czas był, wszyscy raz po raz puszczali z dymem miasta (z mieszkańcami w środku lub nie, bez różnicy - chyba, ze można było sprzedać :) ) - jedni więcej, inni mniej.
"Teraz każdy władca, który będzie chciał mi dorównać, wszędzie tam, gdzie postawiłem stopę, będzie musiał postawić swoją!"
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Rzymianie wycięli milion ludzi w Galii, drugie tyle poszło w niewolę, jak była rewolta na Sardynii, to po jej stłumieniu niewolnik sardyński był tańszy od podłego muła, w czasie powstań niewolników na Sycylii odbywały się prawdziwe rzezie niewolnych, bo nie było co z nimi robić, pracować nie chcieli, woleli śmierć, w czasie powstania Bar Kochby mogło zginąć pół miliona ludzi, podobnie jak w czasie pierwszego pwostania w Judei. Rzezie dziesiątek miast, największe tragedie to Syrakuzy, Kartagina, Korynt, Avaricum. ... Chyba jednak Roma była najstraszniejsza, no ale jej władza sięgnęła najdalej, więcej możliwości ...
Awatar użytkownika
nazaa
Tribunus Angusticlavius
Posty: 692
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 16:38

Post autor: nazaa »

Z okrucieństwem Asyryjczyków to nie do końca jest tak, że jest przesadzone, wystarczy bowiem spojrzeć na katalog kar jakimi Asyryjczycy doświadczali przestępców - zwykłe mutylacje jak u Hammurabiego im nie wystarczały, posiadali cały wachlarz kar - od chłosty, kastracji, przebierania delikwentów za prostytutki i ich przemarszów przez miasto, poprzez depilacje miejsc intymnych i golenie głowy (zwykle nie w całości), oszpecenie twarzy, talion per procura, topienie, wbijanie na pal czy szerokie wykorzystywanie smoły.

Przestudiowanie praw asyryjskich, złaszcza z okresu średnioasyryjskiego powala nie nie tylko na wyrobienie sobie opinii na ten temat, ale też dostarcza sporo rozrywki, bo mimo tego całego okrucieństwa Asyryjczycy mieli też ułańską fantazję :P Co do zasady kazirodztwo karali, ale jeśli zachodziło ono w marzeniach sennych to nie traktowano go jako przestępstwa ^^ Kobietę, która w czasie kłótni z mężczyzną zmiażdżyła mu jądro karano obcięciem palców, a jeżeli uszkodziła oba karano ją ucięciem piersi. Zawsze mnie zastanawiało jak często musiało się to zdarzać, skoro trzeba to było uregulować prawnie :P
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
Awatar użytkownika
Piotro
Sergent-Major
Posty: 181
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2009, 23:09
Lokalizacja: Wrocław/Częstochowa

Re: Asyryjczycy najbardziej okrutnym ludem starożytności?

Post autor: Piotro »

Hej. Mam pytanie odnośnie asyryjskiej armii, ale nie jej okrucieństwa (chociaż może :D).

Czy obrazki w tym stylu: http://3.bp.blogspot.com/_A_kUWzaUDUA/S ... rseman.gif mają jakieś potwierdzenie w źródłach? Mam jeszcze inna ilustrację, gdzie dwóch Asyryjczyków dosiada jednego konia i mają ubiór sugerujący lata późniejsze. Czy w asyryjskiej armii, lub jakiejkolwiek innej armii Bliskiego Wschodu, występowała taka formacja - gdzie jeden powoził, a drugi strzelał z łuku? Wiem, że były płaskorzeźby przedstawiające dwóch jeźdźców na wielbłądzie, ale wielbłąd jest dużo bardziej wytrzymały, ale koń?

Potrzebuję tej informacji do pewnego projektu (nie, nie gry ani figurek).
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Asyryjczycy najbardziej okrutnym ludem starożytności?

Post autor: Telamon »

Nie wiesz może z jakiej książki jest ta ilustracja?. Ustali się publikację to zapewne też ustali się źródło. Dwóch to istotnie "arabski wielbłąd", dwóch na jednym koniu... owszem dwa konie w zespole łucznik i tarczownik trzymający wodze rumaka kolegi.
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Asyryjczycy najbardziej okrutnym ludem starożytności?

Post autor: Cisza »

Zdarzały się też przypadki podwożenia piechurów przez jeźdźców, stawiałbym na to, że obrazek przedstawia taką sytuację.

Co do okrucieństwa Asyryjczyków to nie powiedziałbym aby było jakieś szczególne na tle innych ludów. Mieli po prostu politykę informacyjną - trzymaj z nami, a doświadczysz dobrobytu, zbuntuj się, a patrz co się może stać.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
Piotro
Sergent-Major
Posty: 181
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2009, 23:09
Lokalizacja: Wrocław/Częstochowa

Re: Asyryjczycy najbardziej okrutnym ludem starożytności?

Post autor: Piotro »

Niestety nie mam źródła - znalezione w odmętach internetu, gdzie wszystko może uchodzić za prawdę ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia starożytna”