Przyczółek baranowsko-sandomierski

Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Przyczółek baranowsko-sandomierski

Post autor: Pejotl »

Poszukuję jakiejś lekkostrawnej literatury o przedmiocie jak w tytule.
Pościągałem wszystkie mapy jakie były w googlach, dwa numery NTW z opisem Panzertruppen na przyczółku i nawet wiedziony entuzjazmem nabyłem "Walec wojny w południowej Polsce 1944-45" prof H. Stańczyka, ale nadal ogląd mam mocno fragmentaryczny. Zresztą mam wrażenie że dla prof. Stańczyka południowa Polska rozciąga się od Krakowa na zachód, gdyż wyjście na linię Wisły i zdobycie przyczółka jest w książce przedstawione tylko jako konieczne preludium do właściwych wydarzeń rozpoczynających się od stycznia 1945. Walki o przyczółek przedstawione są na 7-miu stronach (w 400 stronicowej książce) plus trochę więcej o dokonaniach polskiej partyzantki w tym miejscu i radzieckich represjach.

Z opisu widzę, że działo się co niemiara. Niemcy próbowali odciąć przyczółek po prawej stronie Wisły i prawie udało im się dojść do promów (linie obrony w pewnej chwili tworzyły wyłącznie jednostki saperskie). Na przyczółku też się działo, po energicznym wyjściu aż pod Busko Zdrój Rosjanie zostali zepchnięci z powrotem. Wisienkę na torcie tworzy niemiecki atak na kierunku Staszowa z udziałem Tygrysów Królewskich...

Niestety w bibliografii książki i w Googlach nie znalazłem nic w miarę współczesnego (W. Iwanowski Operacja lwowsko-sandomierska z 1971 jest nie do dostania) co pokrywałoby całość zagadnienia i byłoby nadal do nabycia.

Będę wdzięczny za podpowiedzi.
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Przyczółek baranowsko-sandomierski

Post autor: Asienieboje »

Polecam "Kielce 1945" Norberta Bączyka (Wydawnictwo Militaria nr 189) na początek. Autor we wprowadzeniu do walk w roku 1945 opisuje walki na przyczółku sandomierskim, łącznie z klapą debiutu Tygrysów Królewskich.
Nie jest to oczywiście bardzo szczegółowe, wręcz tylko kilka stron, ale zawsze warto to przeczytać.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przyczółek baranowsko-sandomierski

Post autor: AWu »

O Tygrysach pod Staszowem jest w kilku militariach.

Ogólnie dzień po dniu są opisane starcia w Studzianki 44 (ale głównie polskich czołgów)
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Przyczółek baranowsko-sandomierski

Post autor: Asienieboje »

Tylko że Studzianki, to nie ten przyczółek ;)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przyczółek baranowsko-sandomierski

Post autor: AWu »

Ale niedaleko bardzo :)

Staszów w Militariach jest w "Tygrysy w walce 1944" cz. 1 - ale ze 4 strony tylko (powtórzone w "Tygrysy w walce 1942-45" wersja mini zbierające 4 lub 5 dużych zeszytów).
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Przyczółek baranowsko-sandomierski

Post autor: Pejotl »

Niestety Kielce 1945 wyczerpane.

Ciekawe czy u Bieszanowa w Roku 1944 nie byłoby paru stron?
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Przyczółek baranowsko-sandomierski

Post autor: clown »

O ile pamiętam to coś było. Jak będę w domu, to sprawdzę.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Przyczółek baranowsko-sandomierski

Post autor: clown »

Byłem w domu, ale niestety zapomniałem zerknąć. Dziś na mur beton sprawdzę, jeśli jesteś Pawle nadal zainteresowany.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Przyczółek baranowsko-sandomierski

Post autor: Pejotl »

Namierzyłem jeszcze w księgarniach dwie książki Iana Baxtera:
- Od odwrotu do klęski. Ostatnie lata Wehrmachtu na froncie wschodnim 1943-1945,
- Operacja "Bagration". Rozbicie Grupy Armii "Środek",

oraz: 19. Dywizja pancerna Wehrmachtu, Rolfa Hinze (to a propos "niedalekich" Studzianek)

ale mam silne podejrzenie że są to jedynie zbiory fotografii uzupełnione dość ogólnikowym tekstem. Ktoś ma może te pozycje?

clown - no to trzymam kciuki!
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Przyczółek baranowsko-sandomierski

Post autor: Asienieboje »

Mam 2. i 3. - zdjecia, tekstu mało lub wogóle brak...
Jest tez Osprey "Bagration" Załogi, ale tam jest zaledwie dwa, trzy zdania na ten temat. Najlepszy opis walk tam prowadzonych znalazłem właśnie w "Kielcach 1945", ale napisałeś, że już out of print...
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Przyczółek baranowsko-sandomierski

Post autor: clown »

U Bieszanowa jest cały podrozdział zatytułowany "Przyczółek sandomierski". Liczy sobie 11 stron. Opis bazuje głównie na działaniach wojsk sowieckich jednak w skali armii/korpusu, rzadziej pojedynczych dywizji/brygad. Działania niemieckie opisane sporadycznie, m.in. kontratak w rejonie Baranowa 2 sierpnia, 11 sierpnia, opis działań pod Staszowem z ciekawostkami jak to sowieccy czołgiści przypisywali sobie zasługi za rozgromienie Tygrysów. Opis kończy się z dniem 29 sierpnia, jako dnia zakończenia operacji tzw. lwowsko - sandomierskiej. W razie potrzeby kserokopii/skanu proszę o PW.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Przyczółek baranowsko-sandomierski

Post autor: Pejotl »

Dzięki. Z tym Bieszanowem to się tak wahałem, bo podobno Rok 1944 jest nudnawy i nie ma map, ale to co piszesz przeważyło szalę na korzyść zakupu.
(Wydaje mi się, że jednostki Niemców już łatwiej będzie znaleźć w internecie)

Asienieboje - tego Ospreya mam po polsku, a Kielce w takim razie trzeba zdobyć, może ktoś wystawi na Allegro ;-)
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Przyczółek baranowsko-sandomierski

Post autor: clown »

Brak map jest rzeczywiście bolesny, a co najgorsze, to jedyna część serii wydana przez Bellonę. Kiedy wydawał to Inicjał, to mapki były, jakość taka sobie, ale były. Mam wszystkie części serii "rocznikowej" i to wydanie Bellonowskie też wygląda na półce ni przypiął, nie wypiął :) (przede wszystkim także fakt miękkiej okładki, bo wersje Inicjału mają twarde) natomiast samą książkę z uwagi na treść polecam.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
szumigaj
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 4 października 2014, 17:21

Re: Przyczółek baranowsko-sandomierski

Post autor: szumigaj »

Latecomer
Tadeusz Sawicki "Front wschodni a Powstanie Warszawskie" (1988) zawiera kilkustronicowy opis działań na przyczółku, głównie Heeresgruppe "A". Natomiast w jednym z numerów Militariów XXw 2007-2009?? autor podaje stany - słabiutkie - niemieckich związków pancernych. Ale to pewnie w ramach musztardy - po obiedzie (w takim kolorze były niemieckie wozy pancerne - prawie bez kamuflażu) ;)
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Przyczółek baranowsko-sandomierski

Post autor: Teufel »

Mam Kielce 45 Bączyka i polecam. Ciekawie są opisane ogromne korki Sowietów w 1945 r. spowalniające ofensywę. Jest OOP ale być może zasoby online Ci pomogą...
Legiony i ja mamy się dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”