Naziści a nauka

Awatar użytkownika
Marcon
Podporucznik
Posty: 375
Rejestracja: czwartek, 13 sierpnia 2009, 20:15
Lokalizacja: Wieliczka
Been thanked: 2 times

Naziści a nauka

Post autor: Marcon »

Szukam informacji na temat wpływu badań prowadzonych przez nazistowskich naukowców na ludziach na rozwój nauki. Czy wszystkie te chore eksperymenty prowadzone chociażby w obozach koncentracyjnych "przysłużyły" się rozwojowi nauki? Nie chodzi mi o technologie wojenne. W jakim stopniu taka np. medycyna korzysta z wyników eksperymentów itd. Powstały jakieś porządne książki analizujące tą sprawę?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Naziści a nauka

Post autor: Raleen »

Obawiam się, że w popularnym obiegu (mam nadzieję, że domyślisz się o co mi chodzi) raczej takich książek nie da się łatwo znaleźć. Jeśli już to dokumentację tego typu zachowały dla siebie armie zwycięskich mocarstw i utajniły, żeby nikt im nie zarzucał, że korzystają z wyników eksperymentów na ludziach. Rakiety von Brauna i inne wynalazki rodem z III Rzeszy (np. jakie wspaniałe lotnictwo miała w okresie po II wojnie św. Argentyna...) co innego.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Naziści a nauka

Post autor: Sarmor »

Jeśli język to nie problem, na angielskiej Wiki jest lista współczesnych artykułów dotyczących etyki powoływania się na wyniki tych eksperymentów (w niektórych zwracają też uwagę na prawidłowość metodologii) - mogą stanowić dobry punkt wyjścia, bo wspominają w nich przypadku zastosowań. Z kolei z samego artykułu wynika, że wyników badań na temat hipotermii używano w USA co najmniej kilkadziesiąt razy.
Jest też lista artykułów i źródeł, może w nich da się coś znaleźć.
Link: https://en.wikipedia.org/wiki/Nazi_huma ... imentation

Jest też drugi ciekawy artykuł z listą stosowanych w medycynie nazw własnych zawierających nazwiska badaczy, którzy m.in. uczestniczyli w eksperymentach na więźniach: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_m ... sociations

Myślę, że przy całej zachodniej fascynacji nazistowską technologią z tekstami "w popularnym obiegu" może nie być aż takich problemów, o ile nie występują w nich nazwy dużych koncernów (choć i takie publikacje pewnie istnieją).
Jednocześnie trzeba uważać na teksty o takiej tematyce, bo ludzie lubią "ubarwiać" nazistowskie dokonania (szczególnie w "niepopularnym obiegu" ;) ).
TheNode.pl – zapraszam!
Ezechiel
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: sobota, 14 marca 2009, 08:40
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Naziści a nauka

Post autor: Ezechiel »

Naukowcy Hitlera J. Cornwella są nieźli.
1. Dobrze pokazano wpływ czystek na fizykę i matematykę.
2. Jest dobra dyskusja programu profilaktyki palenia.
3. Jest trochę o hipotermii.
4. Części o pseudonaukowej eugenice są słabsze.

Moim zdaniem dobre na początek, bo zakreśla wiele wątków (komputery i szyfry, chemia, medycyna i pseudonauka obozowa, problemy fizyki artyjskiej).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”