Front wschodni 1941 - 1945
- Andrzej
- Kapitan
- Posty: 758
- Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
- Lokalizacja: Warszawa
- Been thanked: 3 times
Front wschodni 1941 - 1945
Fragmenty książki "Ukraina 1941" na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=111
Autorem artykułu jest Andrzej.
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=111
Autorem artykułu jest Andrzej.
Ostatnio zmieniony wtorek, 29 marca 2011, 15:21 przez Andrzej, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyczyna jest jedna i ta sama. Armia Czerwona byla zgrupowana do ataku, wojsko na transportach kolejowych, czesto dowodztwo w innym miejscu, artyleria w innym, piechota w innym. Amunicja pogrupowana, samoloty zesrodkowane na lotniskach. I tak dalej, itd. itd. Wojsko pozbawione kompletnie map terenow na ktorych przyszlo sie jej bronic, a bez map nie mozna kierowac ogniem artylerii, wydawac rozkazow pododdzialom, wyznaczac tras marszu itd.
Zadnej chwaly tu nie bylo. Dwa tygodniu pozniej scenariusz bylby taki sam, tylko 'chwala' okrylaby sie Armia Czerwona.
Wladze sowiecki kleski nie ukrywaly, ba rozdmuchiwaly ja same, tlumaczac je takimi bzdurami jak - 5 krotna przewaga niemcow w czolgach (wspomnienia Zukowa), kiedy wyszlo na jaw ze to bzdura szybko zmienili spiewke na 2 tys czolgow T-34/KV oraz wiele innych (15 tys to dla nich 'wiele innych') przestarzalych (tylko te przestarzale byly tak samo dobre, a nawet lepsze od wszystkich innych czolgow niemieckich). Wciskali kit o czystce dowodczej, nieprzygotowaniu do wojny (tylko skad te tysiace ton materialow, amunicji itd. nad granica). Slowem grali durnia i robili z siebie durniow, byle tylko ukryc fakt, ze zlapano ich za 5 min. 12 przed 'wyzwalaniem' Europy.
Zadnej chwaly tu nie bylo. Dwa tygodniu pozniej scenariusz bylby taki sam, tylko 'chwala' okrylaby sie Armia Czerwona.
Wladze sowiecki kleski nie ukrywaly, ba rozdmuchiwaly ja same, tlumaczac je takimi bzdurami jak - 5 krotna przewaga niemcow w czolgach (wspomnienia Zukowa), kiedy wyszlo na jaw ze to bzdura szybko zmienili spiewke na 2 tys czolgow T-34/KV oraz wiele innych (15 tys to dla nich 'wiele innych') przestarzalych (tylko te przestarzale byly tak samo dobre, a nawet lepsze od wszystkich innych czolgow niemieckich). Wciskali kit o czystce dowodczej, nieprzygotowaniu do wojny (tylko skad te tysiace ton materialow, amunicji itd. nad granica). Slowem grali durnia i robili z siebie durniow, byle tylko ukryc fakt, ze zlapano ich za 5 min. 12 przed 'wyzwalaniem' Europy.
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
- Teufel
- Legatus Legionis
- Posty: 2424
- Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
- Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
- Has thanked: 17 times
- Been thanked: 53 times
Ja odnoszę ostatnio wrażenie, że wyd. Militaria w zeszytach ogólnohistorycznych ciagle powtarza te same materiały i teksty. Poza tym niepokoi mnie wzrastajacy poziom literówek i innych błędów, np. w zeszycie "Tygrysy w akcji" jest ich mnóstwo. A ksiązki tego wyd. do najtanszych nie należą, cena obliguje do czegoś wydawcę...
- Andrzej
- Kapitan
- Posty: 758
- Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
- Lokalizacja: Warszawa
- Been thanked: 3 times
coś nowego podział strat jakie poniosły sowieckie od różnych niemieckich dział przeciwpancernych w latach 1941 - 1945
Causes of Soviet Tank Losses, by Caliber
Unit, Operation/Date 20mm 37mm short 50mm long 50mm 75mm 88mm 105mm 128 mm AT rocket Unknown
Up to September 1942 4.7% 10.0% 7.5% 54.3% 10.1% 3.4% 2.9% 0.0% 0.0% 7.1%
Stalingrad Operation 0.0% 0.0% 25.6% 26.5% 12.1% 7.8% 0.0% 0.0% 0.0% 28.0%
Central Front, Orel, 1943 0.0% 0.0% 10.5% 23.0% 40.5% 26.0% 0.0% 0.0% 0.0% 0.0%
1st Belorussian Front, Jun-Sep 1944 0.0% 0.0% 0.0% 0.0% 39.0% 38.0% - - 9.0% 14.0%
1st Belorussian Front, Jan-March 1945 0.0% 0.0% 0.0% 0.0% 29.0% 64.0% 0.0% 1.0% 5.5% 0.5%
1st Ukrainian Front, Jan-March 1945 0.0% 0.0% 0.0% 0.5% 19.0% 71.0% 0.6% 0.0% 8.9% 0.0%
4th Ukranian Front, Jan-March 1945 0.0% 0.0% 0.0% 0.0% 25.3% 51.5% 0.9% - 9.0% 13.3%
1st Belorussian Front, Oder-Berlin 1945 0.0% 0.0% 0.0% 1.4% 69.2% 16.7% - - 10.5% 2.2%
2nd Guards Tank Army, Berlin 1945 0.0% 5.4% 0.0% 0.0% 36.0% 29.0% 6.6% 0.0% 22.8% 0.0%
Source: Zaloga and Ness: Red Army Handbook 1939-1945
Widać jak wzrastał kaliber niemieckich dział i ich skuteczność
Causes of Soviet Tank Losses, by Caliber
Unit, Operation/Date 20mm 37mm short 50mm long 50mm 75mm 88mm 105mm 128 mm AT rocket Unknown
Up to September 1942 4.7% 10.0% 7.5% 54.3% 10.1% 3.4% 2.9% 0.0% 0.0% 7.1%
Stalingrad Operation 0.0% 0.0% 25.6% 26.5% 12.1% 7.8% 0.0% 0.0% 0.0% 28.0%
Central Front, Orel, 1943 0.0% 0.0% 10.5% 23.0% 40.5% 26.0% 0.0% 0.0% 0.0% 0.0%
1st Belorussian Front, Jun-Sep 1944 0.0% 0.0% 0.0% 0.0% 39.0% 38.0% - - 9.0% 14.0%
1st Belorussian Front, Jan-March 1945 0.0% 0.0% 0.0% 0.0% 29.0% 64.0% 0.0% 1.0% 5.5% 0.5%
1st Ukrainian Front, Jan-March 1945 0.0% 0.0% 0.0% 0.5% 19.0% 71.0% 0.6% 0.0% 8.9% 0.0%
4th Ukranian Front, Jan-March 1945 0.0% 0.0% 0.0% 0.0% 25.3% 51.5% 0.9% - 9.0% 13.3%
1st Belorussian Front, Oder-Berlin 1945 0.0% 0.0% 0.0% 1.4% 69.2% 16.7% - - 10.5% 2.2%
2nd Guards Tank Army, Berlin 1945 0.0% 5.4% 0.0% 0.0% 36.0% 29.0% 6.6% 0.0% 22.8% 0.0%
Source: Zaloga and Ness: Red Army Handbook 1939-1945
Widać jak wzrastał kaliber niemieckich dział i ich skuteczność
- Andrzej
- Kapitan
- Posty: 758
- Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
- Lokalizacja: Warszawa
- Been thanked: 3 times
Orde of Battle armii Niemieckiej w dniu 22 czerwca 1941
Order of battle - Unternehmen Barbarossa (June 1941)
Heeresgruppe Mitte, Posen (von Bock)
LIII Armeekorps, Brest-Litovsk (Weisenberger)
293. Infanterie-Division (von Obernitz)
2. Armee, Brest-Litovsk (von Weichs)
4. Armee, Brest-Litovsk (von Kluge)
VII Armeekorps, Wlodava (Fahrmbacher)
7. Infanterie-Division (von Gablenz)
23. Infanterie-Division (Hellmich)
258. Infanterie-Division (Henrici)
268. Infanterie-Division (Straube)
IX Armeekorps, Wlodava (Geyer)
137. Infanterie-Division (Bergmann)
263. Infanterie-Division (Haeckel)
292. Infanterie-Division (Dehmel)
XIII Armeekorps, Wlodava (Felber)
17. Infanterie-Division (Loch)
87. Infanterie-Division (von Studnitz)
78. Infanterie-Division (Gallenkamp)
XLIII Armeekorps, Wlodava (Heinrici)
131. Infanterie-Division (Meyer-Bürdorf)
134. Infanterie-Division (von Cochenhausen)
252. Infanterie-Division (von Böhm-Bezing)
9. Armee, Suwalki (Strauss)
VIII. Armeekorps, Suwalki (Heitz)
8. Infanterie-Division (Hohne)
28. Infanterie-Division (Sinnhuber)
161. Infanterie-Division (Wilck)
XX. Armeekorps, Suwalki (Materna)
162. Infanterie-Division (Francke)
256. Infanterie-Division (Kauffmann)
XLII. Armeekorps, Suwalki (Kuntze)
102. Infanterie-Division (Ansat)
129. Infanterie-Division (Rittau)
Panzergruppe 2, Brest-Litovsk (Guderian)
XII. Armeekorps, Brest-Litovsk (Schroth)
31. Infanterie-Division (Kalmukoff)
34. Infanterie-Division (Behlendorff)
45. Infanterie-Division (Schlieper)
XXIV. Armeekorps, Koden (von Schweppenburg)
1. Kavallerie-Division (Feldt)
255. Infanterie-Division (Wetzel)
267. Infanterie-Division (von Wachter)
10. Infanterie-Division (mot) (Löper)
3. Panzer-Division (Model)
4. Panzer-Division (von Langermann-Erlencamp)
XLVI. Panzerkorps, Deblin (von Vietinghoff-Scheel)
Infanterie-Regiment Grossdeutschland (mot) (von Stockhausen)
10. Panzer-Division (Schaal)
SS-Division Reich (Hausser)
XLVII. Panzerkorps, Pratulin (Lemelsen)
167. Infanterie-Division (Schönhärl)
29. Infanterie-Division (mot) (von Boltenstern)
17. Panzer-Division (von Weber)
18. Panzer-Division (Nehring)
Panzergruppe 3, Suwalki (Hoth)
V. Armeekorps, Suwalki (Ruoff)
5. Infanterie-Division (Allmendinger)
35. Infanterie-Division (von Weikersthal)
VI. Armeekorps, Suwalki (Förster)
6. Infanterie-Division (Auleb)
26. Infanterie-Division (Weiss)
XXXIX Armeekorps (motorisierte), Suwalki (Schmidt)
14. Infanterie-Division (mot) (Wosch)
20. Infanterie-Division (mot) (Zorn)
7. Panzer-Division (von Funck)
20. Panzer-Division (Stumpff)
LVII. Armeekorps, Suwalki (Kuntzen)
18. Infanterie-Division (mot) (Herrlein)
12. Panzer-Division (Harpe)
19. Panzer-Division (von Knobelsdorff)
Heeresgruppe Nord (von Leeb)
16. Armee, Goldap (Busch)
II. Armeekorps, Goldap (von Brockdorff-Ahlefeldt)
12. Infanterie-Division (von Seydlitz-Kurzbach)
32. Infanterie-Division (Bohnstedt)
121. Infanterie-Division (von Lancelle)
X. Armeekorps, Gusev (Hansen)
30. Infanterie-Division (von Tippelskirch)
126. Infanterie-Division (Laux)
XXVIII. Armeekorps, Gusev (von Wiktorin)
122. Infanterie-Division (Macholz)
123. Infanterie-Division (Lichel)
(Reserve)
206. Infanterie-Division (Hofl)
251. Infanterie-Division (Kratzert)
253. Infanterie-Division (Schellert)
18. Armee, Memel (von Küchler)
I. Armeekorps, Memel (von Both)
1. Infanterie-Division (Kleffel)
11. Infanterie-Division (von Böckmann)
21. Infanterie-Division (Sponheimer)
XXVI. Armeekorps, Memel (Wodrig)
61. Infanterie-Division (Hänicke)
217. Infanterie-Division (Baltzer)
291. Infanterie-Division (Herzog)
XXXVIII. Armeekorps, Memel (von Chappuis)
58. Infanterie-Division (Heunert)
254. Infanterie-Division (Behschnitt)
Panzergruppe 4, Tilsit (Höpner)
XLI. Armeekorps (Reinhardt)
269. Infanterie-Division (von Leyser)
1. Panzer-Division (Kirchner)
6. Panzer-Division (Langraf)
LVI. Armeekorps, Tilsit (von Manstein)
290. Infanterie-Division (von Werde)
8. Panzer-Division (Brandenberger)
(Reserve)
3. Infanterie-Division (mot) (Jahn)
36. Infanterie-Division (mot) (Ottenbacher)
SS-Division Totenkopf (Eicke)
(Reserve)
XXIII. Armeekorps, East Prussia (Schubert)
Heeresgruppe Süd, Ukraine (von Rundstedt)
6. Armee, Chelm (von Reichenau)
XVII. Armeekorps, Chelm (Kienitz)
56. Infanterie-Division (von Oven)
62. Infanterie-Division (Keiner)
XLIV. Armeekorps, Chelm (Koch)
9. Infanterie-Division (von Schleinitz)
297. Infanterie-Division (Pfeffer)
LV. Armeekorps, Chelm (Vierow)
168. Infanterie-Division (Mundt)
213. Sicherungs-Division (de l'Homme de Courbière)
17. Armee, Przemsyl (Stülpnagel)
IV. Armeekorps, Przemsyl (von Schwedler)
24. Infanterie-Division (von Tettau)
71. Infanterie-Division (von Hartmann)
262. Infanterie-Division (Theisen)
295. Infanterie-Division (Geitner)
296. Infanterie-Division (Stemmermann)
XLIX Gebirgs-Armeekorps, Przemsyl (Kübler)
68. Infanterie-Division (Braun)
257. Infanterie-Division (Sachs)
1. Gebirgs-Division (Lanz)
LII. Armeekorps, Przemsyl (von Briesen)
101. Leichte Infanterie-Division (Marcks)
444. Sicherungs-Division (Rußwurm)
454. Sicherungs-Division (Krantz)
(Reserve)
97. Leichte Infanterie-Division (Fretter-Pico)
100. Leichte Infanterie-Division (Sanne)
Panzergruppe 1, Zamosc (von Kleist)
III. Armeekorps, Zamosc (von Machensen)
44. Infanterie-Division (Siebert)
298. Infanterie-Division (Gräßner)
14. Panzer-Division (Kühn)
XIV. Panzerkorps, Zamosc (von Wietersheim)
9. Panzer-Division (von Hubicki)
SS-Division Wiking (Steiner)
XXIX. Armeekorps, Zamosc (von Obstfelder)
111. Infanterie-Division (Stapf)
299. Infanterie-Division (Moser)
XLVIII Panzerkorps, Zamosc (Kempf)
57. Infanterie-Division (Blümm)
75. Infanterie-Division (Hammer)
11. Panzer-Division (Crüwell)
(Reserve)
16. Infanterie-Division (mot) (Henrici)
25. Infanterie-Division (mot) (Clößner)
13. Panzer-Division (Düvert)
16. Panzer-Division (Hube)
Leibstandarte SS Adolf Hitler (Dietrich)
11. Armee, Romania (von Schobert)
XI. Armeekorps, Romania (von Kortzfleisch)
76. Infanterie-Division (de Angelis)
239. Infanterie-Division (Neuling)
XXX. Armeekorps, Romania (von Salmuth)
198. Infanterie-Division (Röttig)
LIV. Armeekorps, Romania (Hansen)
50. Infanterie-Division (Hollidt)
170. Infanterie-Division (Wittke)
(Reserve)
22. Infanterie-Division (von Sponeck)
72. Infanterie-Division (Mattenklott)
(Reserve)
99. Leichte Infanterie-Division (von der Chevallerie)
Order of battle - Unternehmen Barbarossa (June 1941)
Heeresgruppe Mitte, Posen (von Bock)
LIII Armeekorps, Brest-Litovsk (Weisenberger)
293. Infanterie-Division (von Obernitz)
2. Armee, Brest-Litovsk (von Weichs)
4. Armee, Brest-Litovsk (von Kluge)
VII Armeekorps, Wlodava (Fahrmbacher)
7. Infanterie-Division (von Gablenz)
23. Infanterie-Division (Hellmich)
258. Infanterie-Division (Henrici)
268. Infanterie-Division (Straube)
IX Armeekorps, Wlodava (Geyer)
137. Infanterie-Division (Bergmann)
263. Infanterie-Division (Haeckel)
292. Infanterie-Division (Dehmel)
XIII Armeekorps, Wlodava (Felber)
17. Infanterie-Division (Loch)
87. Infanterie-Division (von Studnitz)
78. Infanterie-Division (Gallenkamp)
XLIII Armeekorps, Wlodava (Heinrici)
131. Infanterie-Division (Meyer-Bürdorf)
134. Infanterie-Division (von Cochenhausen)
252. Infanterie-Division (von Böhm-Bezing)
9. Armee, Suwalki (Strauss)
VIII. Armeekorps, Suwalki (Heitz)
8. Infanterie-Division (Hohne)
28. Infanterie-Division (Sinnhuber)
161. Infanterie-Division (Wilck)
XX. Armeekorps, Suwalki (Materna)
162. Infanterie-Division (Francke)
256. Infanterie-Division (Kauffmann)
XLII. Armeekorps, Suwalki (Kuntze)
102. Infanterie-Division (Ansat)
129. Infanterie-Division (Rittau)
Panzergruppe 2, Brest-Litovsk (Guderian)
XII. Armeekorps, Brest-Litovsk (Schroth)
31. Infanterie-Division (Kalmukoff)
34. Infanterie-Division (Behlendorff)
45. Infanterie-Division (Schlieper)
XXIV. Armeekorps, Koden (von Schweppenburg)
1. Kavallerie-Division (Feldt)
255. Infanterie-Division (Wetzel)
267. Infanterie-Division (von Wachter)
10. Infanterie-Division (mot) (Löper)
3. Panzer-Division (Model)
4. Panzer-Division (von Langermann-Erlencamp)
XLVI. Panzerkorps, Deblin (von Vietinghoff-Scheel)
Infanterie-Regiment Grossdeutschland (mot) (von Stockhausen)
10. Panzer-Division (Schaal)
SS-Division Reich (Hausser)
XLVII. Panzerkorps, Pratulin (Lemelsen)
167. Infanterie-Division (Schönhärl)
29. Infanterie-Division (mot) (von Boltenstern)
17. Panzer-Division (von Weber)
18. Panzer-Division (Nehring)
Panzergruppe 3, Suwalki (Hoth)
V. Armeekorps, Suwalki (Ruoff)
5. Infanterie-Division (Allmendinger)
35. Infanterie-Division (von Weikersthal)
VI. Armeekorps, Suwalki (Förster)
6. Infanterie-Division (Auleb)
26. Infanterie-Division (Weiss)
XXXIX Armeekorps (motorisierte), Suwalki (Schmidt)
14. Infanterie-Division (mot) (Wosch)
20. Infanterie-Division (mot) (Zorn)
7. Panzer-Division (von Funck)
20. Panzer-Division (Stumpff)
LVII. Armeekorps, Suwalki (Kuntzen)
18. Infanterie-Division (mot) (Herrlein)
12. Panzer-Division (Harpe)
19. Panzer-Division (von Knobelsdorff)
Heeresgruppe Nord (von Leeb)
16. Armee, Goldap (Busch)
II. Armeekorps, Goldap (von Brockdorff-Ahlefeldt)
12. Infanterie-Division (von Seydlitz-Kurzbach)
32. Infanterie-Division (Bohnstedt)
121. Infanterie-Division (von Lancelle)
X. Armeekorps, Gusev (Hansen)
30. Infanterie-Division (von Tippelskirch)
126. Infanterie-Division (Laux)
XXVIII. Armeekorps, Gusev (von Wiktorin)
122. Infanterie-Division (Macholz)
123. Infanterie-Division (Lichel)
(Reserve)
206. Infanterie-Division (Hofl)
251. Infanterie-Division (Kratzert)
253. Infanterie-Division (Schellert)
18. Armee, Memel (von Küchler)
I. Armeekorps, Memel (von Both)
1. Infanterie-Division (Kleffel)
11. Infanterie-Division (von Böckmann)
21. Infanterie-Division (Sponheimer)
XXVI. Armeekorps, Memel (Wodrig)
61. Infanterie-Division (Hänicke)
217. Infanterie-Division (Baltzer)
291. Infanterie-Division (Herzog)
XXXVIII. Armeekorps, Memel (von Chappuis)
58. Infanterie-Division (Heunert)
254. Infanterie-Division (Behschnitt)
Panzergruppe 4, Tilsit (Höpner)
XLI. Armeekorps (Reinhardt)
269. Infanterie-Division (von Leyser)
1. Panzer-Division (Kirchner)
6. Panzer-Division (Langraf)
LVI. Armeekorps, Tilsit (von Manstein)
290. Infanterie-Division (von Werde)
8. Panzer-Division (Brandenberger)
(Reserve)
3. Infanterie-Division (mot) (Jahn)
36. Infanterie-Division (mot) (Ottenbacher)
SS-Division Totenkopf (Eicke)
(Reserve)
XXIII. Armeekorps, East Prussia (Schubert)
Heeresgruppe Süd, Ukraine (von Rundstedt)
6. Armee, Chelm (von Reichenau)
XVII. Armeekorps, Chelm (Kienitz)
56. Infanterie-Division (von Oven)
62. Infanterie-Division (Keiner)
XLIV. Armeekorps, Chelm (Koch)
9. Infanterie-Division (von Schleinitz)
297. Infanterie-Division (Pfeffer)
LV. Armeekorps, Chelm (Vierow)
168. Infanterie-Division (Mundt)
213. Sicherungs-Division (de l'Homme de Courbière)
17. Armee, Przemsyl (Stülpnagel)
IV. Armeekorps, Przemsyl (von Schwedler)
24. Infanterie-Division (von Tettau)
71. Infanterie-Division (von Hartmann)
262. Infanterie-Division (Theisen)
295. Infanterie-Division (Geitner)
296. Infanterie-Division (Stemmermann)
XLIX Gebirgs-Armeekorps, Przemsyl (Kübler)
68. Infanterie-Division (Braun)
257. Infanterie-Division (Sachs)
1. Gebirgs-Division (Lanz)
LII. Armeekorps, Przemsyl (von Briesen)
101. Leichte Infanterie-Division (Marcks)
444. Sicherungs-Division (Rußwurm)
454. Sicherungs-Division (Krantz)
(Reserve)
97. Leichte Infanterie-Division (Fretter-Pico)
100. Leichte Infanterie-Division (Sanne)
Panzergruppe 1, Zamosc (von Kleist)
III. Armeekorps, Zamosc (von Machensen)
44. Infanterie-Division (Siebert)
298. Infanterie-Division (Gräßner)
14. Panzer-Division (Kühn)
XIV. Panzerkorps, Zamosc (von Wietersheim)
9. Panzer-Division (von Hubicki)
SS-Division Wiking (Steiner)
XXIX. Armeekorps, Zamosc (von Obstfelder)
111. Infanterie-Division (Stapf)
299. Infanterie-Division (Moser)
XLVIII Panzerkorps, Zamosc (Kempf)
57. Infanterie-Division (Blümm)
75. Infanterie-Division (Hammer)
11. Panzer-Division (Crüwell)
(Reserve)
16. Infanterie-Division (mot) (Henrici)
25. Infanterie-Division (mot) (Clößner)
13. Panzer-Division (Düvert)
16. Panzer-Division (Hube)
Leibstandarte SS Adolf Hitler (Dietrich)
11. Armee, Romania (von Schobert)
XI. Armeekorps, Romania (von Kortzfleisch)
76. Infanterie-Division (de Angelis)
239. Infanterie-Division (Neuling)
XXX. Armeekorps, Romania (von Salmuth)
198. Infanterie-Division (Röttig)
LIV. Armeekorps, Romania (Hansen)
50. Infanterie-Division (Hollidt)
170. Infanterie-Division (Wittke)
(Reserve)
22. Infanterie-Division (von Sponeck)
72. Infanterie-Division (Mattenklott)
(Reserve)
99. Leichte Infanterie-Division (von der Chevallerie)