12 LAT FORUM STRATEGIE

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

12 LAT FORUM STRATEGIE

Post autor: Raleen »

Drodzy Forumowicze!

Pojutrze, czyli 23 września, przypada 12-lecie Forum. Jako że wraz z wielu stałymi bywalcami Forum będę tego dnia na konwencie Pola Chwały, kilka słów z okazji kolejnej rocznicy naszej działalności i podsumowanie ostatniego roku.

Spośród inicjatyw, które udało nam się zrealizować w ciągu tego roku, na pierwszy plan wybija się zdecydowanie konwent gier bitewnych GLADIUS. Impreza robiona była po raz pierwszy, wymagała sporo zaangażowania i choć trudno oceniać siebie samego, to jak pokazują opinie tych, którzy na niej byli – powiodła się. W przedsięwzięcie zaangażowały się różne firmy i grupy hobbystyczne, z których część w ogóle nie była nam wcześniej znana. Od strony organizacyjnej udało nam się zrobić pewne rzeczy, które nie udawały się do tej pory na dużo większych i dysponujących znacznym budżetem imprezach wargamingowych. Stosunkowo duża, różnorodna grupa ludzi potrafiła, zgodnie i sprawnie, stworzyć coś wspólnie – rzadko się to zdarza w ramach środowisk hobbystycznych, z jakimi miałem do czynienia. Na ogół dominują tendencje do dzielenia się i rozdrabniania. Rok temu, gdy podsumowywałem 11 lat działalności Forum, wspominałem o tym, że dobrze by było, gdyby w Polsce pojawiła się tego typu impreza i że może w przyszłym roku się uda. I udało się…

W ciągu tego roku odbyły się także dwie kolejne edycje konwentu gier planszowych STRATEGOS. Bardzo się cieszę z tego, że ta impreza zaistniała na mapie konwentowej Polski. Konwent miał pewne trudności organizacyjne. Po części z powodu sukcesu pierwszej edycji. Spowodowały to między innymi oczekiwania by impreza odbywała się częściej, z kolei jak już zdecydowałem się ją robić dwa razy do roku, okazało się, że dla niektórych to za często. Jeśli chodzi o konwenty, ważnym wydarzeniem były z pewnością XIV Galicyjskie Manewry Strategów, które stały się w tym roku najdłużej odbywającą się imprezą planszówkową w Polsce. Cieszę się także, że odbyły się kolejne edycje Konwentu Krakowskiego (Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną), Agrowar i Przemyskich Manewrów Strategów. O każdej z tych imprez można było w tym roku sporo poczytać na Forum. Mam nadzieję, że tak jak dotychczas ich organizatorzy będą u nas gościć na Forum, a uczestnicy dzielić się wrażeniami. Wreszcie na koniec wspomnę o kolejnej edycji Pól Chwały, która przed nami. Dużo dyskutowano w ciągu tego roku, zwłaszcza w środowisku graczy bitewnych, o sensie takich dużych imprez i czy pozwalają one na promowanie gier. Mimo wszystkich pojawiających się zastrzeżeń, wydaje mi się, że przynajmniej jedna taka impreza jest potrzebna, natomiast równolegle powinny istnieć inne konwenty, nastawione bardziej na gry. Wiele miejsca i uwagi, podobnie jak rok temu, poświęciłem konwentom, ale to z tego powodu, że w ciągu tych mniej więcej dwóch lat miało miejsce przeobrażenie mapy konwentowej Polski. Myślę, że proces ten będzie jeszcze trwał w najbliższym roku i być może doczekamy się jeszcze jakiegoś nowego konwentu planszówkowego w zachodniej części Polski i jakiegoś nowego konwentu gier bitewnych.

Ten rok był dobry dla różnych konkursów, które odbywają się na Forum. Mam na myśli w pierwszej kolejności działający nieprzerwanie, dniem i nocą, Konkurs historyczny Strategosa. Po tylu latach wydaje się, że już wszystkie możliwe pytania padły, a tu wciąż udaje się znaleźć coś nowego, nieznanego, a przy tym nieszablonowego. Dobrze wypadły też obie ostatnie edycje Konkursu Modelarskiego Forum Strategie. Dotyczy to zwłaszcza XII edycji. Udało się zorganizować więcej nagród, także dla tych, którzy nie załapali się na podium. Sądzę, że to było jedną z przyczyn większej mobilizacji i tego, że więcej prac zostało ukończonych. Nadal, choć z przerwami, organizowaliśmy też Konkurs Osprey’owy. Wszelkie przerwy i perturbacje, jakie pojawiają się w przypadku tego konkursu, związane są z sytuacją u naszego dotychczasowego sponsora. Otóż księgarnia internetowa Wojenna.pl odchodzi powoli w niebyt, mimo zapewnień właściciela, że to tylko dłuższa przerwa w działalności. Nie oznacza to, że Konkurs Osprey’owy przestanie istnieć.

Bardzo się cieszę z dalszej udanej współpracy z różnymi firmami i osobami działającymi na Forum. Mam tu na myśli zwłaszcza GM Boardgames i całą Konfederację Polskich Twórców Gier Wojennych, a także Oddział Ósmy, Tereny do Gier i Black Grom Studio oraz kolegów Warchoła i Warhammstera. Gratuluję Torgillowi i Gregorusowi ukończenia kolejnej części ich systemu bitewnego – „Bogowie Wojny – Lee”, który będzie miał premierę na tegorocznych Polach Chwały. W tym roku odbędzie się też po raz pierwszy turniej „Bogowie Wojny – Napoleon” ze znakomitą nagrodą w postaci repliki buławy marszałka Davouta. Jak się na nią patrzy, naprawdę jest na czym oko zawiesić. Wiem, że na ukończeniu są też prace nad systemem „Prawem i Lewem”, któremu gorąco kibicuję. Jak zawsze, tak i w ciągu tego roku, byliśmy otwarci na nowe inicjatywy bitewniakowe i wierzę, że podczas kolejnego roku naszej działalności coś nowego się w świecie historycznych gier bitewnych pojawi.

W ciągu tego roku udało się też poważnie posunąć do przodu prace nad kolejnymi grami planszowymi opartymi na zasadach „Ostrołęki 26 maja 1831”. Graliśmy, testowaliśmy, przygotowywaliśmy plansze, żetony i materiały do poszczególnych scenariuszy. Mam nadzieję, że w następnych latach to zaprocentuje. W tym roku będzie można część z tego zobaczyć na Polach Chwały. Cieszę się także, że pojawiają się inne, niezależne inicjatywy związane z tworzeniem planszowych gier wojennych i że Forum może być im pomocne. Być może nie zawsze się o nich pamięta jak by należało. Niestety tak to już bywa w dzisiejszym skomercjalizowanym świecie, że część graczy zainteresowana jest wyłącznie gotowym produktem. Są jednak u nas forumowicze, którzy chętnie dyskutują o projektach, a w razie czego pomagają swoją wiedzą i radą. Natomiast prawda jest też taka, że w tworzeniu gry autora nikt nie wyręczy i biorąc pod uwagę różne przypadki jakie miały miejsce w przeszłości – lepiej, żeby nie wyręczał. Stąd zachęcam do brania sprawy w swoje ręce.

W ciągu tego roku odbyło się na Forum wiele dyskusji, pojawiło się szereg recenzji i innych materiałów poświęconych grom i historii. Całkiem sporo publikowaliśmy w pewnych okresach na Portalu Strategie. Spośród ważnych, w moim odczuciu, tekstów, wspomnę niedawno zamieszczone wywiady z Dariuszem Góralskim, autorem gier wydawnictwa Dragon, i Pawłem Główczykiem, organizatorem Galicyjskich Manewrów Strategów. Nadal nie udało mi się doprowadzić do końca recenzowania gier wydawnictwa Dragon. Dwie ostatnie pozycje (spośród gier pudełkowych) długo już czekają na swój czas. Jako że sam odczuwam tutaj spory niedosyt, sądzę, że za rok doprowadzimy wreszcie do końca projekt recenzowania gier tego wydawnictwa, niezależnie od recenzji innych gier, systemów bitewnych i literatury historycznej oraz okazjonalnych recenzji filmów wojennych. Spośród recenzentów chciałbym szczególnie podziękować Spidiemu von Marder i Leyasowi. Projektów i pomysłów jest poza tym, jak zwykle dużo, tak że nie ma nawet sensu o nich wspominać. Lepiej pisać o tych, które zostały zrealizowane. Co uda się zrealizować w kolejnym roku, zależy też od Was, Szanowni Forumowicze i od nadsyłających teksty na nasz Portal. Przy tej okazji zachęcam do współpracy. Jesteśmy otwarci na wszelkie nowe inicjatywy i nowych autorów, zarówno jeśli chodzi o planszówki wojenne i bitewniaki, jak i artykuły historyczne.

Dziękuję za ten rok i mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się wszyscy w równie dobrej formie. Wszystkich, którzy chcieliby się spotkać na żywo, jak co roku zapraszam na Pola Chwały, w tym roku rozpoczynające się w przeddzień rocznicy założenia Forum.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”