1939 (Kordyt)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
n_b
Caporal
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2009, 20:27
Lokalizacja: Pl

Post autor: n_b »

Czy jest szansa, że będę mógł sobie zrobić prezent na Święta? I chodzi mi tu o Boże Narodzenie :rotfl:


Chodzi mi o dodatek na okoliczność 17 września 1939
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 października 2010, 23:41 przez n_b, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

A teraz nie jest dostępna? I na allegro też jej nie ma?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
SO
Starszy Sierżant
Posty: 236
Rejestracja: środa, 23 grudnia 2009, 20:30
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: SO »

W pytaniu n_b prawdopodobnie chodzi o dodatek sowiecki a nie o wersję podstawową. Jest szansa na święta bowiem decyzja praktycznie zapadła i największy problem jakim są ewentualne grupy operacyjne WP w scenariuszu "Plan wschód" oprzemy o fikcyjne nazewnictwo bo pomimo usilnych starań nie ma żadnych informacji na ten temat.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez SO, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maćko
Sergent
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 21 marca 2006, 13:18
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie Będzin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Post autor: Maćko »

Witam, miął prawie rok od wydania tej pozycji. Proszę powiedźcie (osoby które grają w grę) w skrócie:
1. Realny czas gry
2. Grywalność
3. Poziom trudności

Pozwoli mi to podjąć decyzję.

Na grę trafiłem właśnie dzisiaj i jestem bardzo zainteresowany. Widzę też że Kordyt wypuścił grę Feudalizm. Pięknie! Popieram polskie strategie!
W oczach mu męty i w głowie mu męty,
Tu i tam biega szalony.
- Warusie - woła - Warusie przeklęty!
Oddaj mi moje legiony!
Awatar użytkownika
Piskor
Podporucznik
Posty: 347
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 17:53
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: Piskor »

Realny czas gry: Rzecz jasna, jest zmienny. W innym tempie uda się grę zakończyć np. 14-latkom, a w innym planszówkowym wyjadaczom. Aby nie rozwodzić się nad szczegółami i uogólnić, czas gry nie powinien ( w przypadku gracza który miał już styczność z grami wojennymi ) przekroczyć 4-5 godzin. Wiadomo że podczas gry gracze robią różnego rodzaju przerwy. Do tego doliczamy rozstawianie wojsk przed grą, które zajmuje ok. 0,5 h. Czas gry który podałem odnosi się do zwycięstwa jednej ze stron poprzez całkowite zniszczenie wroga. Grając np. na zasadzie zdobycia wyznaczonych punktów, gra jest wiele szybsza.

Grywalność: to już jest kwestia indywidualna. Ogólnie sama mechanika gry wypada bardzo dobrze. Wiadomo, osoby nie interesujące się tematyką II WŚ mogą poczuć pewien nadmiar faktów, ale sądzę że każdy interesujący się nawet do pewnego stopnia grami/historią, nie powinien być zawiedziony. Gra, jako że nie jest szczególnie trudna i skomplikowana, jest prosta w przyswojeniu, a za tym idzie grywalność.

Poziom trudności: Tutaj powoliłem napomknąć sobie nieco wcześniej o tym kryterium. Gra naprawdę nie wymaga wiele nauki. Z początku bałem się że jednak nie będę w stanie "ogarnąć", jednak jak to pisał jeden z graczy, wystarczy jeden raz przeczytać instrukcję i można zaczynać. Nie ma setek wyjątków w zasadach, łańcuszków zależności typu "jeśli X, to Y. Jeśli występuje X i Y to Z, ale tylko gdy X jest liczbą...".
"Polska nie zna pojęcia pokoju za wszelką cenę!"
Awatar użytkownika
Maćko
Sergent
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 21 marca 2006, 13:18
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie Będzin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Post autor: Maćko »

Mam jeszcze jedno pytanie. Rozumiem, że skala gry jest armijno-dywizyjna. Czy OOB odpowiada historii. Tzn skład armii odpowiada walczącym w nich dywizjom?
W oczach mu męty i w głowie mu męty,
Tu i tam biega szalony.
- Warusie - woła - Warusie przeklęty!
Oddaj mi moje legiony!
Awatar użytkownika
Piskor
Podporucznik
Posty: 347
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2009, 17:53
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: Piskor »

Ciężko jednoznacznie stwierdzić. Na mapie głównej występują tylko armie i grupy operacyjne, ewentualnie samodzielnie wydzielone jednostki ze składów wymienionych zgrupowań.
Przykład (rzucam z pamięci) :
Oddzielnie umieszczamy na mapie żeton SGO "Narew", a oddzielnie Suwalskiej BK. Jednostka, zważywszy że stała na oddalonej pozycji od sił głównych grupy,została ujęta oddzielnie w początkowym OdB. Oczywiście można ją wcielić do macierzystego zgrupowania.

Z kolei gdy dojdzie do bitwy pomiędzy dwiema armiami, w grę wchodzą nawet samodzielne bataliony strzelców, saperów itd. Także gra jest dwupłaszczyznowa. Mamy jednocześnie operowanie całymi armiami, a gdy dochodzi do bitwy, na pole walki wkraczają pojedyncze jednostki. Coś tak jakby seria Total War.
"Polska nie zna pojęcia pokoju za wszelką cenę!"
Awatar użytkownika
SO
Starszy Sierżant
Posty: 236
Rejestracja: środa, 23 grudnia 2009, 20:30
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: SO »

Gra jest jak najbardziej historyczna. Składy armii są takie jak w 1939 roku, zarówno jak chodzi o dywizje i brygady jak i o jednostki pozadywizyjne. Oczywiście w scenariuszu dowolnym gracz może sobie to zmienić.
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Daniel »

Wreszcie brat mi kupił ta grę :jupi: .
Czy w razie jakichkolwiek problemów mogę liczyć na pomoc ?
Awatar użytkownika
SO
Starszy Sierżant
Posty: 236
Rejestracja: środa, 23 grudnia 2009, 20:30
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: SO »

W razie problemów proszę pytać, pomożemy w miarę możliwości.
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Daniel »

Dziękuje za odpowiedz.

Jakiego rodzaju kostki są potrzebne do gry ?
Awatar użytkownika
SO
Starszy Sierżant
Posty: 236
Rejestracja: środa, 23 grudnia 2009, 20:30
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: SO »

Standardowa kostka sześcienna. Jest w komplecie.
Nie mogę odpowiedzieć na Twoją prywatną wiadomość bo w profilu jest wyłączona taka opcja a adresu email nie ma.
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Daniel »

Właśnie dostałem przesyłkę pudełko zabezpieczone solidne żetony w woreczkach .
Pudełko zakryte tektura i folią ,pudełko solidne .
Jednym słowem sam pozytyw .
Zaraz zabiorę się instrukcję .
Dziękuję za błyskawiczna przesyłkę .
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Daniel »

Jestem po pierwszej grze której notabene nie dokończyłem ponieważ mój siostrzeniec rzucił poduszka na karet identyfikacji jednostek i nie miałem co ponownie tego zbierać ponieważ grałem w scenariusz ,,Tak mogło być" z rozstawieniem dowolnym dla strony niemieckiej jak i polskiej .Zagrałem do trzeciego września i było nawet trochę walk udało mi się przejść Armią Poznań i Go Śląsk do Wrocławia i zniszczyć I KA .Podoba mi się tabela walki która nie wymaga rzutów kostką (zawsze denerwowały mnie nieudane rzuty podczas rozstrzygania starć w innych grach ).
Podsumowując wrażenia z gry pozytywne czekam na dodatek wprowadzający Armię
Czerwoną :pom: . Instrukcja zrozumiała i czytelna .
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

daniel pisze:Jestem po pierwszej grze której notabene nie dokończyłem ponieważ mój siostrzeniec rzucił poduszka na karet identyfikacji jednostek i nie miałem co ponownie tego zbierać ponieważ grałem w scenariusz ,,Tak mogło być" z rozstawieniem dowolnym dla strony niemieckiej jak i polskiej .
Dziejowa rola siostrzeńca w najnowszej historii Polski! ;D
Podoba mi się tabela walki która nie wymaga rzutów kostką (zawsze denerwowały mnie nieudane rzuty podczas rozstrzygania starć w innych grach ).
Wojna w ogóle jest zajęciem denerwującym, więc ja bym tak lekko nie skreślał kostki (czyli czynnika losowego) w grach wojennych.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”