1939 (Kordyt)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Daniel »

Mój siostrzeniec postawiał sobie za cel zniszczenie wszystkich gier planszowych w okolicy żebym nie miał w co grać . ;D

Co do kostek to mogą być ale żeby ich wpływ na grę był jak najmniejszy .
Ogólnie gra ciekawa jak będę miał czas na pewno jeszcze zagram . Postaram się grać już z zasadami opcjonalnymi.
Cena więcej niż zadowalająca wykonanie tez oby więcej takich gier . :pom:
Awatar użytkownika
SO
Starszy Sierżant
Posty: 236
Rejestracja: środa, 23 grudnia 2009, 20:30
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: SO »

Któż to grał Wehrmachtem, że tak dał się wymanewrować?
Dodatek o armii czerwonej się rodzi, w bólach ale się rodzi. Planujemy jeszcze wydać "Fall weiss" - taki zmodyfikowany "1939" bez planszy taktycznej, w skali dywizyjno-brygadowej z nieco zmodyfikowanymi zasadami. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Daniel »

Mój kuzyn (lat 10 )był z rodzicami u mnie w odwiedzinach .
Zniszczył mi za to zgrupowanie KOP na południu które zaatakował XIX KA w której składzie były 4 D.Panc i i o ile dobrze zapamiętałem nazwę 3 .D .lek .
To była moja jedyna jak na razie gra bo nie miałem późnej z kim grać :( .

Czy planuje Pan zrobienie innych konfliktów z okresu II wojny światowej opartych o tą samą mechanikę gry ?
Awatar użytkownika
SO
Starszy Sierżant
Posty: 236
Rejestracja: środa, 23 grudnia 2009, 20:30
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: SO »

W fazie pomysłu jest kampania francuska 1940 oraz norweska. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Może trzeba będzie trochę zmienić zasady.
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Daniel »

W takim razie czekam na wydanie obu gier . :smile:
Wracając jeszcze do dodatku Armii Czerwonej mam pytanie .
Czy zestaw będzie dołączony do gry podstawowej czy wyjdzie jako samodzielne rozszerzenie ?
Awatar użytkownika
Maćko
Sergent
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 21 marca 2006, 13:18
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie Będzin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Post autor: Maćko »

Czasem zastanawiam się czy gry takie jak 1939 to gry dla sadomasochistów? Oczywiście gra ma wielkie walory edukacyjne, ale wiadomo, że jeśli gra mocno opiera się na historii "Września" to jest to gra do jednej bramki. Jest jakaś przyjemność (dla gracza polskiego) w ratowaniu od nieuchronnej rzezi? To samo tyczy się walk z Armią Czerwoną. Jaką szansę w starciu mają jednostki KOP-u z dywizjami sowieckimi? Czy takie gry są grywalne ? : )
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 lutego 2011, 18:19 przez Maćko, łącznie zmieniany 1 raz.
W oczach mu męty i w głowie mu męty,
Tu i tam biega szalony.
- Warusie - woła - Warusie przeklęty!
Oddaj mi moje legiony!
Awatar użytkownika
SO
Starszy Sierżant
Posty: 236
Rejestracja: środa, 23 grudnia 2009, 20:30
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: SO »

Rozumiem, że nie jest Pan fanem gier "historycznych" ale jest spora grupa ludzi, którzy poza graniem w "1939" grają również w TiS-owską serię o "wrześniu" i raczej nie czują się sadomasochistami, a o to jaką przyjemność ma gość grający Polakami w grach o tej tematyce to trzeba pytać zainteresowanych.
Osobiście, mając wybór, zawsze wybiorę grę w której mógłbym pograć tzw. "naszymi" choćby stali na przegranej pozycji.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43344
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Poza tym na zachodzie też robią gry o tym, z udziałem naszych kolegów, np. zobacz Maćko ten dodatek, który ozy robi. I są tam ludzie, którzy interesują się tematem (swego czasu spory odzew wywołały obrazki naszych szarżujących ułanów).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Hudson
Sous-lieutenant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:49
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Raleen pisze:Poza tym na zachodzie też robią gry o tym, z udziałem naszych kolegów, np. zobacz Maćko ten dodatek, który ozy robi. I są tam ludzie, którzy interesują się tematem (swego czasu spory odzew wywołały obrazki naszych szarżujących ułanów).
Poczytajcie to - raczej jako ciekawostka, ale całkiem ciekawe.
http://boardgamegeek.com/thread/612314/ ... ny-sept-39

Mam nadzieję, że nie popełniłem zbyt wielkiego off-topu.
Point d'argent, point de Suisse.
Awatar użytkownika
Maćko
Sergent
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 21 marca 2006, 13:18
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie Będzin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Post autor: Maćko »

Witam, jestem wielkim fanem gier historycznych. Zadałem pytanie z ciekawości. Wg mnie pobudki do zagrania w tego typu gry są czysto patriotyczne. Szans na wygranie jedna ze stron nie ma żadnych stąd moje wątpliwości dot. grywalności :)
W oczach mu męty i w głowie mu męty,
Tu i tam biega szalony.
- Warusie - woła - Warusie przeklęty!
Oddaj mi moje legiony!
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Daniel »

Dzisiaj znów miałem okazję zagrać w ,,1939 ".
Ponownie graliśmy scenariusz ,,Tak mogło być ".Tym razem graliśmy na zajęcie określonych miejsc znów grałem Polakami.
Dominik zgromadził dużą ilość armii w Prusach Wschodnich i stamtąd też spodziewałem się ataku .
Ja natomiast armie : ,,Kraków "i ,,Poznań "zgromadziłem w okolicach Sosnowca by stamtąd atakować w kierunku ogólnym na Legnicę .Większych sił poza Wrocławiem gdzie stacjonowała XV KA nie było w okolicy dopiero na granicy koło Poznania znajdowała się I KA ale myślałem ,że nie stanowi większego zagrożenia dla pewności obsadziłem ten odcinek frontu SGO ,,Narew" która miała w składzie 14 DP .W okolicy Krakowa stacjonowała armia ,,Małopolska " która miała naprzeciw sobie : X KA XXII KA i III KA słowacka GA ,,Bernolak" sytuacja jak dla mnie nie zapowiadała się wesoło na tym odcinku frontu w okolicy stacjonowała jeszcze armia ,,Karpaty" i GO ,,Wschód " .Na początku manewr z Prus Wschodnich mający na celu odcięcie armii ,,Prusy " i Pomorze która stała W Korytarzu Pomorskim atak udał się tylko połowicznie . armia ,,Pomorze została odcięta ale były to tylko jednostki LOW Które na planszy taktycznej nawet długo wytrzymały przede wszystkim to zasługa dwóch kart ,,Uporczywa Obrona" które dały mi + 10 % do obrony .
W rejonie Karpat spokój jak później wyszło na jaw w składzie tych armii (oprócz GA ,,Bernolak" ) były przede wszystkim jednostki Pgran (graliśmy z zasadą ,że te jednostki nie mogą wejść głębiej niż trzy heksy w głąb polskiego terytorium .
Mój przeciwnik zaczął poruszać się I KA na razie posuwał się powoli żeby nie wzbudzać podejrzeń próbowałem rozpoznać co ma w tej armii ale zagrał kartę,, Messerschmitty"i niestety wynik rzutu był na zestrzelenie był dla niego korzystny . Do czwartego września wycofywałem się na wszystkich kierunkach uderzeń wroga . W tym dniu SGO ,,Narew" zastąpiła drogę prącej do przodu I KA i wtedy gdy już przyjąłem bitwę zobaczyłem co ma w składzie tej armii a były to D. Panc . ,,Kampf " i 4 D. Panc . Moja 14 DP została zniszczona a dowódca generał Dąb -Biernacki dostał się do niewoli . Nie miałem już wtedy w okolicy wolnych obwodów więc los Warszawy dopełnił się 7 IX. ( Dzięki kartom ,,Wezwanie do Kapitulacji " i ,,Kolumny Transportowe ).
Nie spodziewałem się ,że spróbuje wykonać to zadanie ale jak mówią najciemniej jest zawsze pod latarnią . Gra trwała od 13 do 18 .
Następnym razem gram Niemcami . Do gry jak najbardziej chce się wracać .
Awatar użytkownika
SO
Starszy Sierżant
Posty: 236
Rejestracja: środa, 23 grudnia 2009, 20:30
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: SO »

Przyglądałem się niejednej testowej rozgrywce ale tylko raz miałem okazję zobaczyć sytuację podobną do tej przez Ciebie opisanej. Gratulacje dla zwycięzcy!
Chwała pokonanym!
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Daniel »

Mi się ten cel wydawał raczej nierealny do wykonania .
Uległem prostemu złudzeniu ,ze to z rejonu Karpat pójdzie największe uderzenie i to był mój błąd .
Na moje nieszczęście schował za fotelem swoja kartę identyfikacji jednostek więc nawet po ilości żetonów nie mogłem stwierdzić ile ma danych oddziałów w każdej armii .
Dostałem nauczkę następnym razem będę się lepiej patrzył na ustawienie jednostek przeciwnika . Trochę pomogła mu karta ,,Kolumny Transportowe miał 7 punktów ruchu w sam raz by dojechać do Warszawy i tez trochę mojej nieuwagi i lekkiego lekceważenia w Warszawie miałem same jednostki piechoty .
Mam jeszcze pytanie czy zasadę ,że jednostki Pgran nie mogą wchodzić dalej niż trzy heksy w głąb polskiego terytorium można stosować do tego scenariusza ?
(Gratulacje przekażę dziękuje za miłe słowa ).
Awatar użytkownika
SO
Starszy Sierżant
Posty: 236
Rejestracja: środa, 23 grudnia 2009, 20:30
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: SO »

W instrukcji (o ile dobrze pamiętam) jest zapis, że wspomnianą zasadę dotyczącą niemieckich jednostek granicznych i jej stosowanie (lub nie) w przypadku konkretnego scenariusza pozostawia się do dyspozycji graczy.
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Daniel »

Tak jest taka gwiazdka jest i jest napisane dokładnie to co Pan zacytował ,ale tylko przy scenariuszu ,,Tak było " myślałem wiec ,że ta zasada odnosi się tylko do tego scenariusza .
Podoba mi się ,że można wybrać różne warunki zwycięstwa . :pom:
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”