1939 (Kordyt)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
SO
Starszy Sierżant
Posty: 236
Rejestracja: środa, 23 grudnia 2009, 20:30
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: SO »

Owszem, dodatek się ukaże. Były już pierwsze testy o których pisał Piskor. Wyszło przy ich okazji kilka nowych problemów (min. trzeba będzie zmienić siłę niektórych kart walki). Czekamy też aż grafik nakreśli fikcyjne portrety sowieckich generałów, których chcielibyśmy umieścić w grze a których zdjęć nie mamy. Postaramy się uwinąć z tym jak najszybciej się da.
Sprawę trochę opóźnia fakt, że jednocześnie są w toku już mocno zaawansowane prace na projektem "Testament Krzywoustego".
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: Monthion »

Pytanie mam takie, czy dodatek Kresy będzie do osobnego kupienia w końcu, czy będzie jakaś Complete Edition z jednym (dodatek) i drugim (podstawką), pytam bo jeśli będzie możliwa ta druga opcja to bym poczekał z zakupem.
Awatar użytkownika
SO
Starszy Sierżant
Posty: 236
Rejestracja: środa, 23 grudnia 2009, 20:30
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: SO »

Będzie opcja zakupu oddzielnie i w komplecie z grą podstawową.
Awatar użytkownika
Bart11
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: sobota, 28 lipca 2007, 08:46
Lokalizacja: Bugaj Zakrzowski

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: Bart11 »

Rozłożyłem grę, będzie to starcie rozpoznawcze. Na razie pytania:
1 Minimalny skład zgrupowania to 1 jednostka główna i 3 wspierające albo 2 jednostki główne - do tego przepisu nie pasuje skład niemieckiej grupy Medem, Zgrup. GAK, i GAK 14, a z polskiej strony Odw. Wyszków, GO Grodno i SGO Polesie. Czy to wyjątki?
2 Polski pociąg pancerny Śmierć wpisany jest w rozpisce w składzie Armii Prusy i w posiłkach z dnia 4 września. Wydaje mi się że powinien pojawić się 3 lub 4 IX?
3 Armia Lublin, Warszawa i Małopolska jako osobne zgrupowanie - rozumiem że należy według własnego uznania dołączyć do nich jakieś jednostki według schematu 1 jednostka główna i 3 wspierające albo 2 jednostki główne?
4 Na planszy taktycznej nie można bombardować jednostek nierozpoznanych. Na planszy strategicznej możemy wybrać do zbombardowania jedną jednostkę nierozpoznaną czy trzeba ją wcześniej rozpoznać?
Awatar użytkownika
SO
Starszy Sierżant
Posty: 236
Rejestracja: środa, 23 grudnia 2009, 20:30
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: SO »

Odpowiedzi:
1.Tak, to są wyjątki ze względu na historyczne uwarunkowania a sama zasada tyczy się przede wszystkim nowych zgrupowań tworzonych doraźnie podczas rozgrywki.
2.Uznałem, że „Śmierc” pojawia się 4 IX ale można to zawsze zmienic na 3 IX. Faktycznie występuje on również w początkowym zgrupowaniu (mea culpa!).
3.Dokładnie tak.
4.Na planszy strategicznej bombarduje się zgrupowanie jako całość i nie jest konieczne rozpoznawanie jego poszczególnych części składowych. Stąd zapis w instrukcji: „atakujący wskazuje losowo jedną z jednostek zgrupowania”.
Awatar użytkownika
Bart11
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: sobota, 28 lipca 2007, 08:46
Lokalizacja: Bugaj Zakrzowski

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: Bart11 »

Dzięki za szybką odpowiedź.
Jeszcze faza logistyki:
1. Wydzielanie ze zgrupowań pojedynczych jednostek - myślę że można wydzielić dwie lub trzy jednostki które będą działać na planszy strategicznej jako jeden żeton oznaczony cyfrą?
2. Faza ruchu i styczność bojowa. Żeton strategiczny (czyli korpusu, armii, lub GO) może wejść na pole zajmowane przez pojedynczą jednostkę przeciwnika - pojedyncza jednostka jest to:
-żeton oznaczony cyfrą nie tworzący zgrupowania?
-jedna jednostka wspierająca działająca pod takim żetonem?
-jedna jednostka główna działająca pod takim żetonem?
Jeśli są to dwie jednostki wspierające, jak np. GAK 14?
Albo niemiecki oddział Medem czy Zgrup. GAK - działają pewnie jak zgrupowania choć nimi nie są, szczególnie dyskusyjny jest tu GAK 14?
Czy polska dywizja(pojedyncza jednostka) może zatrzymać w walce niemieckie dwie dywizje (wedle przepisów tworzące zgrupowanie), czy zostaje przez nie automatycznie zepchnięta z pozycji?
Zgrupowanie liczące dywizje i trzy jednostki wspierające po utracie jednej jednostki wspierającej przestaje być traktowane jako zgrupowanie? Może być wtedy np. zepchnięte z pozycji przez polską armię?
Awatar użytkownika
Bart11
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: sobota, 28 lipca 2007, 08:46
Lokalizacja: Bugaj Zakrzowski

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: Bart11 »

Faza logistyki c.d.
Korpusy i armie stojąc na sąsiednich heksach mogą wymieniać między sobą dowolną ilość jednostek, potem w fazie ruchu nie mogą się poruszać. Mogą też wydzielać lub wcielać do swojego składu pojedynczą jednostkę stojącą obok (rozumiem też że także stojącą na tym samym polu co korpus/armia).
Jeśli więc wydzielę z korpusu dwie jednostki wspierające ( niech to będzie batalion CKM i batalion saperów) to nie mogę się poruszać tym korpusem, a wydzielając np. dywizję pancerną (pojedyncza jednostka) mogę poruszać zgrupowaniem?
Trzeba to sprecyzować.
Według mnie po wydzieleniu np. 1 jednostki głównej albo 3 wspierających korpus może się poruszać w następnej fazie.
Bataliony saperów i CKM nie mają żadnego wpływu na walkę. Skoro zostały zaznaczone jako osobne żetony warto by im dołożyć modyfikator lub jakąś zdolność.
Awatar użytkownika
Bart11
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: sobota, 28 lipca 2007, 08:46
Lokalizacja: Bugaj Zakrzowski

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: Bart11 »

Przepatrzyłem właśnie 19 stron wątku o grze i widzę że były już wprowadzone zmiany dotyczące wpływu na walkę batalionów CKM, dział ppanc i saperów :shock: . Jednak nowsza wersja przepisów nigdy do mnie nie dotarła i bazuje na pierwszej instrukcji, grę zakupiłem 2 lata temu.
Awatar użytkownika
SO
Starszy Sierżant
Posty: 236
Rejestracja: środa, 23 grudnia 2009, 20:30
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: SO »

Odpowiedzi do postu „jeszcze faza logistyki:”
1.Oczywiście, że tak jeśli są to jednostki wspierające. Jeżeli byłyby to dywizje to trzeba utworzyć zgrupowanie.

2.Z założenia to żeton oznaczony cyfrą i nie tworzący zgrupowania jako takiego. Zasada ta została wprowadzona aby nie dochodziło do paranoi typu, że słaby batalion powstrzymuje w myśl zasad styczności bojowej cały korpus.
Aby uniknąć niezliczonej ilości sytuacji opisanych w pytaniach do punktu drugiego mogę zaproponować zasadę, opracowaną przez grających a której działanie miałem okazję obserwować podczas rozgrywki we Wrocławiu. Oto jej brzmienie:
„Gdy podczas fazy ruchu na mapie strategicznej żeton strategiczny wchodzi na heks zajmowany przez żeton identyfikacyjny (czyt. żeton nie tworzący zgrupowania) wówczas porównuje się sumę wskaźników ataku jednostki wchodzącej z sumą wskaźników obrony jednostki zajmującej heks. Jeżeli iloraz wynosi więcej niż 3 : 1 wówczas spycha tą jednostkę i zajmuje pole.”
Ostatnimi czasy testowaliśmy zasadę w kilku rozgrywkach i okazuje się, że z powodzeniem można ją stosować nie tylko przy spotkaniach żetonów strategicznych z identyfikacyjnymi ale też przy jakiejkolwiek kombinacji żetonów. Tym sposobem rozwiązuje się problem wspomnianych GAK14, grupy Medem i innych tego typu historycznych zgrupowań. Zasadę jeszcze zmodyfikowaliśmy w ten sposób, że jeśli na heksie jest małe miasto lub las to iloraz musi być większy niż 4 : 1 a w przypadku gdy „wchodzimy” na heks po drugiej stronie mniejszej rzeki wówczas iloraz większy niż 5 : 1. W przypadku obszarów górskich iloraz większy niż 7 : 1. Gdy na heksie są różne rodzaje terenu to przyjmujemy najkorzystniejszy modyfikator.

Tylko fakt chronicznego braku czasu decyduje o tym, że nie ma jeszcze na stronie w dziale modyfikacje.

Co do ostatniego zapytania to po utracie danych jednostek ze zgrupowania nie przestaje ono być zgrupowaniem i walczy dalej aż do zupełnego zniszczenia lub rozwiązania przez gracza.
Awatar użytkownika
Bart11
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: sobota, 28 lipca 2007, 08:46
Lokalizacja: Bugaj Zakrzowski

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: Bart11 »

Myślę że przepis o zepchnięciu z pozycji nie oddaje właściwie realiów września 1939 roku. Dość częste były przypadki że samotny polski oddział np. słaby batalion stawiał desperacki opór nie bacząc na przewagę wroga. Tak broniono miasteczek bądź mostów. Wielka dysproporcja sił wystąpiła też podczas obrony Grodna. Przyjęcie bitwy powinno zależeć jedynie od decyzji obrońcy.
Mamy również przykład z 1920 roku z pod Zadwórza – 330 ochotników powstrzymało pochód Armii Konnej. Nie było zepchnięcia z pozycji.
Przepis mówi: „Jeżeli zaatakowany gracz nie chce przyjąć walki to cofa się o jedno pole a na pole przez niego zajmowane przesuwa się żeton gracza atakującego”.
Jeśli obrońca zobaczy daremność oporu to wycofa się sam czyli zostanie zepchnięty z pozycji. Będzie też właśnie wtedy narażony na straty tak jak jest w przepisach (rzut kostką).
Nie trzeba będzie porównywać wskaźników ataku/obrony.
Awatar użytkownika
SO
Starszy Sierżant
Posty: 236
Rejestracja: środa, 23 grudnia 2009, 20:30
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: SO »

Czy przyjmiemy wariant o spychaniu z pozycji przez porównywanie wskaźników czy wariant oddający to do decyzji gracza to w każdym przypadku problem da się rozwiązać. Decyzja graczy, który wariant przyjmą.
Awatar użytkownika
SO
Starszy Sierżant
Posty: 236
Rejestracja: środa, 23 grudnia 2009, 20:30
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: SO »

Korzystając z faktu, że jest wolne w związku ze świętami przetestowaliśmy z kolegą wariant zaproponowany przez Barta11 o tym, że to gracz decyduje czy daje się zepchnąć podczas fazy ruchu czy podejmuje bitwę. Taki wariant ma jedną zasadniczą zaletę: jest uniwersalny i prosty w stosowaniu i nie wymaga opracowywania żadnych dodatkowych reguł, wyjątków itp. Ma też jedną wadę: powiela fazę walki w fazie ruchu i przy wielu tego typu akcjach znacznie wydłuża rozgrywkę. Dodatkowo gdy zajdzie sytuacja, że o zepchnięciu z pozycji ma decydować starcie w którym każda ze stron dysponuje tylko jednym żetonem (poza artyleryjskimi) wówczas walka przypomina "ganiankę" po planszy bez rozstrzygnięcia.
Awatar użytkownika
Bart11
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: sobota, 28 lipca 2007, 08:46
Lokalizacja: Bugaj Zakrzowski

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: Bart11 »

Nie myślałem wcale o powielaniu fazy walki w fazie ruchu.
„…żeton strategiczny może wejść na pole zajmowane przez pojedynczą jednostkę przeciwnika. Wówczas uznaje się że pojedyncza jednostka została zepchnięta ze swoich pozycji, przemieszczana jest na najbliższe wolne pole a żeton strategiczny wchodzi na jej miejsce”. – tu chyba powinno pisać że żeton strategiczny może kontynuować dalej ruch. Ale nie pisze, więc odczytywałem to, że po zepchnięciu z pozycji ruch zostaje zakończony.
Tak, że ewentualna walka pojedynczej jednostki ze zgrupowaniem (lub jej wycofanie) ma miejsce w fazie walki – efekt ten sam co „zepchnięcie z pozycji” – wycofanie o 1 pole (albo eliminacja).
Starcie gdy obie strony dysponują tylko po jednym żetonie, w przypadku „zepchnięcia z pozycji” nie powinno się zdarzyć (stare zasady które na razie posiadam) – zgrupowanie to co najmniej dwie jednostki.
Starcia jeden na jeden żeton w innych przypadkach mogą się zdarzyć chyba tak samo często jak w tych, o których teraz mówimy.
„walka przypomina "ganiankę" po planszy bez rozstrzygnięcia” – koledzy wcześniej pisali coś o limicie ruchów podczas bitwy na planszy taktycznej. Bardziej by tu pasował limit ataków, tak by ograniczyć czas bitwy – rzeczywisty upływ czasu, walki przenoszą się na następny dzień kampanii. Myślę nad tym zagadnieniem, niedługo powinienem napisać.
Awatar użytkownika
Bart11
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: sobota, 28 lipca 2007, 08:46
Lokalizacja: Bugaj Zakrzowski

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: Bart11 »

Jeszcze pytania:
1. Działania na planszy taktycznej i ostrzał artyleryjski
Jest tam przykład obliczania efektywności ostrzału art. (przykładowy heks górski z małym miastem), "efektywność ostrzału wynosi 4-2-1 =1". Nie wiem czego dotyczy cyfra 4?
2. Obliczanie efektywności ataku.
"Do obliczonej efektywności dodaje się ewentualne bonusy terenowe dla atakującego i obrońcy"
+ bonus za każdy kolejny kierunek ataku +karty.
Atakujący dodaje swoje bonusy do uzyskanej efektywności ataku a broniący chyba odejmuje swoje bonusy (terenowe i z kart) od efektywności ataku? Jeśli coś tu źle zrozumiałem to proszę o wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
SO
Starszy Sierżant
Posty: 236
Rejestracja: środa, 23 grudnia 2009, 20:30
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: SO »

Co do pytania nr 2 to tak się to dokładnie odbywa. Bonusy atakującego są do efektywności dodawane a bonusy obrońcy są odejmowane.
Owa cyfra 4 to maksymalna efektywność ostrzału. W obecnej wersji dla artylerii wynosi ona 3 ale w wersji pierwotnej wynosiła 4. Zdecydowaliśmy o zmniejszeniu ponieważ okazało się, że działania artylerii są nad wyraz skuteczne. W nowej instrukcji, która niebawem do Pana dotrze są już uwzględnione zmiany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”