1939 (Kordyt)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Daniel »

Dziś miałem okazję po raz kolejny zagrać w ,, 1939 " pokierowałem tym razem Wehrmachtem .Główne uderzenie niemieckie ruszyło zaraz pierwszego września z rejonu Wolnego Miasta Gdańska.W którym główna siłą uderzeniową był II Ka w którego składzie znajdowały się 3 i 4 D.Panc . Naprzeciwko stała Armia ,,Pomorze w której składzie była Lądowa Obrona Wybrzeża .
I ,III,IV ,X Ka atakowały z rejonu Śląska w kierunku głównym na Warszawę .Naprzeciwko miały one Armie ,,Lublin " i ,,Poznań " .
Mój przeciwnik pamiętał jak ostatnim razem zdołał mnie pokonać więc w Armii ,,Warszawa " miał Warszawską BPanc-Mot i 10 BPanc -Mot. Od Północy warszawę osłaniały Armia ,,Prusy" i ,,"Modlin ".

Gra zaczęła się uderzeniem II Ka na Armie ,,Pomorze " prawie udało mi się ja otoczyć gdy do bitwy przyłączyła się stacjonujących w pobliżu brygad ,,Lotzen" i ,,Goldap" .
Nastąpiła faza mojego rywala .Obszedł moje pozycje Go ,,Śląsk" nawet zajął przejściowo Wrocław lecz wkrótce go z stamtąd wyrzuciłem używając IV KA .

Przez następne dni nic szczególnego się nie działo powoli otaczałem i niszczyłem będące w okrążeniu jednostki polskie szczególnie Dominik miał złem rzuty na wytrzymałość jednostek . Jedenastego września się poddał (graliśmy ten co poprzednio scenariusz z opcja na wyniszczenie jednostek ) mógł się jeszcze trochę próbować bronic ale był by to opór coraz bardziej rozpaczliwy.Nie dokończyliśmy gry ponieważ musiał iść do domu .
Jednakże postępy w ofensywie niemieckiej wskazywały ,ze to raczej Niemcy by wygrali .Gra trwała od godziny 9 do 16
Awatar użytkownika
SO
Starszy Sierżant
Posty: 236
Rejestracja: środa, 23 grudnia 2009, 20:30
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: SO »

Po wielu perturbacjach dodruk gry został szczęśliwie ukończony i znowu jest dostępna w sprzedaży :D
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: Match »

W jakiej cenie?
(koszt + przesyłka)
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
janekbossko
Sergent-Major
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 13 lutego 2007, 14:56
Lokalizacja: Szczecin

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: janekbossko »

35 plus 9, takiego maila dostałem. Tyle przelałem i czekam. Zastanawia mnie na ile ta wersja różni się od tych pierwszych.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: Raleen »

Ja bym chętnie zamieścił jakąś recenzję gry na portalu, jeśli ktoś się pokusi. Nie musi być długa (to tak na zachętę :) ).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
janekbossko
Sergent-Major
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 13 lutego 2007, 14:56
Lokalizacja: Szczecin

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: janekbossko »

A w ogóle gra ma swój profil na BGG?
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: Match »

Z tego co widzę, to nie.
Cena przystępna, opinie dobre - chyba się skuszę.
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
janekbossko
Sergent-Major
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 13 lutego 2007, 14:56
Lokalizacja: Szczecin

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: janekbossko »

jakby ktos pokusi lsie o opis gry po ang w kilku zdaniach to juz zaakceptuja profil gry na bgg. Wszystko w zasadzie juz zrobilem.

Moze to na angielski:

Jedna tura gry jest odpowiednikiem jednego dnia wojny obronnej. Każda tura dzieli się na trzy fazy: - faza logistyki, podczas której korpusy lub armie mogą wymieniać między sobą dowolną ilość jednostek składowych. Faza ta umożliwia również łączenie lub dzielenie zgrupowań wojsk. Można zagrać karty walki oznaczone literą“L"
- faza ruchu podczas której gracze wykonują przesunięcia żetonów na mapie strategicznej aż do wyczerpania punktów ruchu. Ruchy wykonywane są metodą “szachową” - na przemian. Gracze mogą zagrywać karty walki oznaczone literą “R”. Można zagrywać karty lotnicze w celu rozpoznania wojsk przeciwnika, ich bombardowania lub ograniczenia zdolności ruchu.
- faza walki w której gracze rozstrzygają starcia między żetonami z mapy strategicznej. Starcia zwane bitwami rozstrzyga się na planszy taktycznej. Bitwy dzielą się na tzw. etapy podczas których gracz może wykonać odpowiednią ilość czynności (bezpośredni atak, ruch jednostki, samodzielny atak lotniczy, ostrzał artyleryjski, zagranie karty specjalnej itp.). Poszczególne akcje można ze sobą łączyć. Efekty bitew wprowadza się na mapę strategiczną.

W grze występują tzw. karty pogody(30 szt.) które określają warunki atmosferyczne panujące na polu walki. Kartę taką odkrywa się przed każdą bitwą.
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: Match »

Gra zamówiona, w październiku będę testował - akurat po obronie, na początku semestru nie będzie zbyt dużo do roboty :)

EDIT:
Dzisiaj przyszła paczka - pierwsze wrażenie bardzo dobre, pudełko ciężkie i dobrze leży w dłoni, choć nie przeszło testu na ładnie opadającą pokrywę ;)
W środku solidnie wykonane żetony od razu w odpowiednich foliowych torebkach.
Na kartach dość ładne ilustracje, dołączona osobno rozpiska jednostek (szkoda że na zwykłej "miękkiej" kartce" i zalaminowany "niezbędnik dowódcy" z tabelami

Minusem są jedynie karty wydarzeń, które trzeba sobie samemu wyciąć z zalaminowanej kartki (w dodatku nie są na styk więc będzie więcej roboty)

Więcej wrażeń w ramach postępów w zapoznawaniu się z grą.
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
janekbossko
Sergent-Major
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 13 lutego 2007, 14:56
Lokalizacja: Szczecin

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: janekbossko »

Awatar użytkownika
SO
Starszy Sierżant
Posty: 236
Rejestracja: środa, 23 grudnia 2009, 20:30
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: SO »

Dzięki za wrzucenie zajawki na "boardgamegeek".
Wspomniany "minus" czyli samodzielne wycinanie kart jest do zlikwidowania ale zważywszy, że kart jest w sumie ponad 200 (razem z dowódcami i pogodą) spowodowało by to wzrost ceny gry w granicach 15-20 zł.
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: Match »

Świetnie to rozumiem - cena jest bardzo atrakcyjna i ani mi w głowie marudzenie.
Minus był nie za samą konieczność wycinania kart, tylko przez ramki, które utrudniają ten proces.
Zresztą najważniejsze żeby dobrze się grało :)
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
SO
Starszy Sierżant
Posty: 236
Rejestracja: środa, 23 grudnia 2009, 20:30
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: SO »

Powód istnienia ramek jest czysto techniczny. Podczas wycinania zawsze może się zdarzyć jakieś małe nieszczęście i w przypadku "przytulonych" kart mamy od razu zepsute 2 a w najgorszym przypadku 4 karty. Przerabialiśmy to na własnej skórze i stąd decyzja o ramkach.
kamil1915
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 16 października 2011, 22:58

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: kamil1915 »

Gra jest naprawdę bardzo fajna i świetnie wykonana, ma przerażającą ilość rożnych żetonów i kart(na+)
Polecam, za tą cenę naprawdę się opłaca mieć taką grę. Niedługo podeśle relacje z gry.
kamil1915
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 16 października 2011, 22:58

Re: 1939 - ogólna dyskusja

Post autor: kamil1915 »

Mam jeszcze pytanie do wydawcy, czy ukaże się dodatek 'Kresy' do gry '1939' jak tak to kiedy???
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”