KONKURS OSPREY'OWY - XXII edycja

Zakończone edycje Konkursu Historycznego Forum Strategie i innych konkursów z nagrodami.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

KONKURS OSPREY'OWY - XXII edycja

Post autor: Raleen »

Z dniem dzisiejszym rozpoczynamy XXII edycję naszego forumowego konkursu, w którym do wygrania są książki i inne publikacje wydawnictwa Osprey.

Zasady konkursu są takie jak w przypadku Konkursu Historycznego Forum Strategie - odsyłam do regulaminu I edycji konkursu, czyli krótko mówiąc, ci, którzy odpowiedzą poprawnie na największą liczbę pytań, mają szansę zdobyć nagrodę. O tym, komu ostatecznie przypadnie nagroda, zdecyduje losowanie - oczywiście losować będziemy spośród tych osób, które prawidłowo odpowiedzą na największą liczbę pytań.

W związku z wątpliwościami co do kwestii uczestnictwa w naszym forum, informuję, że posiadanie aktywnego konta na naszym forum jest warunkiem uczestnictwa w konkursie. Powyższy wymóg uwarunkowany jest tym, że musimy mieć możliwość jakiejkolwiek weryfikacji osób, które biorą udział w konkursie.

1. Pytania konkursowe

1) Dwaj ludzie walczyli w tym samym czasie o niepodległość swojej wyspiarskiej ojczyzny. Jeden z nich był potomkiem rodziny, która walkę tą toczyła już w kolejnym pokoleniu. Drugi, rozczarowany, z czasem postanowił związać swoje losy z mocarstwem, które zawładnęło ową wyspą, gdzie zrobił oszałamiającą jak na swoje czasy karierę. Wiele lat później został władcą innej wyspy, położonej niedaleko stron rodzinnych. Nie trwało to jednak długo i ostatecznie człowiek ten znalazł się na jeszcze innej wyspie, położonej z dala od ojczyzny, tym razem w nieco innym charakterze. Co to za dwaj ludzie i jak nazywała się wyspa, z której pochodzili?

2) Wódz ten był księciem, nieślubnym synem króla polskiego. Przez 3 lata władał jednym z księstw wchodzących w skład Rzeczypospolitej. Później zaczął robić karierę w armiach obcych mocarstw, m.in. austriackiej i francuskiej. Największe sukcesy odniósł służąc w tej ostatniej, gdzie uzyskał tytuł marszałka Francji. Dowodząc wojskami francuskimi odniósł zwycięstwa w kilku ważnych bitwach. Znany jest z wydanych pośmiertnie prac dotyczących sztuki wojennej. O kogo chodzi?

3) Pod koniec XVIII wieku armią jednego z państw dowodziło kolejno po sobie dwóch pechowych austriackich generałów. Jeden z nich walczył przeciwko Napoleonowi jeszcze przed rokiem 1800, drugiemu Napoleon zadał sromotną klęskę już za czasów cesarstwa. Co to za państwo i o jakich dwóch generałów chodzi?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: raleen@gmail.com do dnia 27 czerwca 2013 r.

Autorem pytań jest Raleen.

2. Nagroda

Zwycięzca będzie mógł sobie wybrać dowolną książkę wydaną nakładem wydawnictwa Osprey w 2011, 2012 bądź 2013 r. (może być to także książka będąca w zapowiedziach), której wartość nie przekracza kwoty 105 złotych. Niżej kilka przykładowych pozycji:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sponsorem konkursu jest militarna księgarnia internetowa WOJENNA:

http://www.wojenna.pl

prowadzona przez dobrze znanego bywalcom forum jabu, który wraz ze mną jest współorganizatorem konkursu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXII edycja

Post autor: Raleen »

Przypominam o konkursie, na odpowiedzi czekam jeszcze 5 dni.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXII edycja

Post autor: Raleen »

Przeglądam Wasze odpowiedzi i znaleźliście trochę różnych austriackich generałów odpowiadając na pytanie 3. Aż muszę sam posprawdzać, bo wszystkich nie znam, czy ktoś poza tymi "z klucza" nie będzie pasował. Wyniki albo dziś wieczorem, albo jutro do południa.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXII edycja

Post autor: AWu »

Zapodaj odpowiedzi bom ciekaw moich generałów :>
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXII edycja

Post autor: AWu »

Moi to:

Michael Freiherr von Colli-Marchini

Karl Mack von Leiberich

z Królestwa obojga Sycylii :>

Ale wykopałem ich błyskawicznie.

Za to ilu Irlandczyków się naszukałem odrzucając banalna odpowiedz na pytanie 1 :>
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXII edycja

Post autor: Raleen »

Mi się zdaje, że nazwa "Królestwo Obojga Sycylii" jest jednak prawidłowa dla późniejszych czasów, po kongresie wiedeńskim. Muszę sprawdzić. Królestwo Neapolu na pewno pasuje. A w średniowieczu nazywali je "Królestwem Sycylii".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXII edycja

Post autor: Kretus »

Tego "Colli" nie znalazłem. Za to mam niejakiego Joseph Freiherr von Zehentner, w służbie neapolitańskiej od 1793 r. Dlatego marudziłem, że to raczej inne nazwisko gdyż wygrzebanie tego Józefa wydawało mi się zbyt trudne.
Jako "Zechentner" figuruje w którymś HaBeku (tam swoją drogą znalazł go Maciejus).
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXII edycja

Post autor: Raleen »

Nie przedłużając Waszych niepewności, chodziło mi o tych generałów:

- Colli (często występuje jako Colli-Marchini)
- Mack

Colli był głównodowodzącym armii Sardynii (Piemontu), pierwszej ofiary Napoleona, podczas jego pierwszej kampanii w 1796 roku. Potem miał zostać głównodowodzącym armii Państwa Kościelnego, ale nie zdążył, zanim rozprawili się z nią Francuzi, potem został głównodowodzącym armii Królestwa Neapolu, z którym Francuzi rozprawili się do 1799 roku. Taki austriacki eksportowy generał głównodowodzący dla armii państw włoskich :).

Mack wiadomo z czego jest "znany". Kapitulacja pod Ulm w 1805 całej armii austriackiej okrążonej przez Napoleona, bez jednego wystrzału.

Nie szukałem jakichś mało znanych postaci z drugiego planu.

Pozostaje posprawdzać czy inni nie pasują.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXII edycja

Post autor: Telamon »

Pisałem iż Piemont w SB? No. :P
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXII edycja

Post autor: AWu »

I źle pisałeś bo chodziło o Neapol..
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXII edycja

Post autor: Raleen »

Odnośnie pytania 3 dostałem jeszcze taką odpowiedź od Kretusa i Maciejusa:

gen. Joseph von Zehentner (albo Zechentner) - dowodził armią Królestwa Neapolu w latach 1793-1794 (tyle dopisał mi Maciejus)
gen. Karl Mack von Leibrich

Co do tego ostatniego, to z tego co ja wyczytałem, miał on objąć dowództwo nad armią Neapolu w 1797 r. więc mamy problem z bezpośrednim następstwem. I problem jest też kiedy i gdzie gen. Zehentner miał być pobity przez Napoleona przed rokiem 1800. Wykaz austriackich generałów, który wrzucił Profes, niewiele pomaga:

http://www.napoleon-series.org/research ... YZ.html#Z6
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXII edycja

Post autor: Raleen »

Prawidłowe odpowiedzi

1) Dwaj ludzie walczyli w tym samym czasie o niepodległość swojej wyspiarskiej ojczyzny. Jeden z nich był potomkiem rodziny, która walkę tą toczyła już w kolejnym pokoleniu. Drugi, rozczarowany, z czasem postanowił związać swoje losy z mocarstwem, które zawładnęło ową wyspą, gdzie zrobił oszałamiającą jak na swoje czasy karierę. Wiele lat później został władcą innej wyspy, położonej niedaleko stron rodzinnych. Nie trwało to jednak długo i ostatecznie człowiek ten znalazł się na jeszcze innej wyspie, położonej z dala od ojczyzny, tym razem w nieco innym charakterze. Co to za dwaj ludzie i jak nazywała się wyspa, z której pochodzili?

Pasquale di Paoli
Napoleon Bonaparte
Korsyka

W ramach wyjaśnienia dodam, że owa druga wyspa, której władcą został Napoleon, to Elba, a ostatnia wyspa, gdzie znalazł się "w innym charakterze" to oczywiście Wyspa Św. Heleny. Rodzina Pasquale Paolego walczyła o niepodległość Korsyki już w przeszłości (najpierw przeciwko Geui, potem przeciwko Francji, której Genua przekazała Korsykę w zamian za darowanie długów). Teraz zagadka powinna być zrozumiała dla wszystkich.

2) Wódz ten był księciem, nieślubnym synem króla polskiego. Przez 3 lata władał jednym z księstw wchodzących w skład Rzeczypospolitej. Później zaczął robić karierę w armiach obcych mocarstw, m.in. austriackiej i francuskiej. Największe sukcesy odniósł służąc w tej ostatniej, gdzie uzyskał tytuł marszałka Francji. Dowodząc wojskami francuskimi odniósł zwycięstwa w kilku ważnych bitwach. Znany jest z wydanych pośmiertnie prac dotyczących sztuki wojennej. O kogo chodzi?

Maurycy Saski

W ramach wyjaśnienia (uzupełnienia), dodam, że Maurycy był nieślubnym synem Augusta II Mocnego. Księstwo, którym władał przez 3 lata to Kurlandia. Dowodząc armią francuską odniósł zwycięstwa pod Fontenoy (1745), Rancoux (1746) i Lauffeld (1747).

3) Pod koniec XVIII wieku armią jednego z państw dowodziło kolejno po sobie dwóch pechowych austriackich generałów. Jeden z nich walczył przeciwko Napoleonowi jeszcze przed rokiem 1800, drugiemu Napoleon zadał sromotną klęskę już za czasów cesarstwa. Co to za państwo i o jakich dwóch generałów chodzi?

Królestwo Neapolu
gen. Michael Freiherr von Colli-Marchini (albo krócej gen. Colli)
gen. Karl Mack von Leibrich (albo krócej gen. Mack)

Nagroda: po losowaniu nagrodę otrzymuje AWu.

Zwycięzca dokona w najbliższym czasie wyboru tytułu książki przewidzianej na nagrodę.

Gratulacje! Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie.

Wkrótce rozpoczynamy kolejną edycję, podczas której będzie okazja wygrania następnych Osprey'ów.

Jabu
Raleen
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXII edycja

Post autor: Raleen »

Wspomnę jeszcze, że bardzo ładnie odpowiedział pg_93 - gratuluję. Tak że razem z Profesem było Was do nagrody z prawidłowymi odpowiedziami trzech. Kość zdecydowała, że padło tym razem na AWu, a że już powygrywaliście w tym konkursie, z tego co pamiętam każdy po jakiejś książce, więc nie powinniście być zbyt mocno zawiedzeni.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXII edycja

Post autor: AWu »

Hehe, coś mi się udało wygrać! :>

Ale konkurs był tym razem fajny.

Lubię pytania, z którymi trzeba kombinować.

Napoleon nie był trudny w kwestii wysp, a w kwestii walki i niepodległości :>
Dlatego się naszukałem Irlandczyków.

Generał Colli wyskakiwał błyskawicznie, ale we wspomnianej przeze mnie Encyklopedii Wojen Napoleońskich.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXII edycja

Post autor: elahgabal »

Pogratulować AWu.
Ja z kolei mam pytanie: gdzie można było wyszperać informację nt. kolejno sprawowanego dowództwa?
Bo oba nazwiska miałem na liście potencjalnych prawidłowych odpowiedzi, ale odpadłem na potwierdzeniu owej kolejności.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Konkursowe”