KONKURS OSPREY'OWY - XXVIII edycja

Zakończone edycje Konkursu Historycznego Forum Strategie i innych konkursów z nagrodami.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43345
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

KONKURS OSPREY'OWY - XXVIII edycja

Post autor: Raleen »

Z dniem dzisiejszym rozpoczynamy XXVIII edycję naszego forumowego konkursu, w którym do wygrania są książki i inne publikacje wydawnictwa Osprey. Ta edycja będzie poświęcona tematyce morskiej.

Zasady konkursu są takie jak w przypadku Konkursu Historycznego Forum Strategie - odsyłam do regulaminu I edycji konkursu, czyli krótko mówiąc, ci, którzy odpowiedzą poprawnie na największą liczbę pytań, mają szansę zdobyć nagrodę. O tym, komu ostatecznie przypadnie nagroda, zdecyduje losowanie - oczywiście losować będziemy spośród tych osób, które prawidłowo odpowiedzą na największą liczbę pytań.

W związku z wątpliwościami co do kwestii uczestnictwa w naszym forum, informuję, że posiadanie aktywnego konta na naszym forum jest warunkiem uczestnictwa w konkursie. Powyższy wymóg uwarunkowany jest tym, że musimy mieć możliwość jakiejkolwiek weryfikacji osób, które biorą udział w konkursie.

1) Okręt ten był prawdziwym pogromcą pancerników. W wyniku tylko jednej akcji tego okrętu zatonęły trzy okręty liniowe, a kilka innych odniosło uszkodzenia. Jednostka ta była kilkukrotnie mniejsza od swoich ofiar. Dziś zachowany jako okręt-muzeum. Jaki okręt jest bohaterem tego pytania?

2) Admirał ten został oskarżony przez swoich wrogów o akt piractwa, zaś w swoim kraju po powrocie z niewoli uznany za bohatera, mimo że odpowiadał za największą ilość utraconych okrętów jednego dnia w historii swojego kraju. Kto był tym admirałem?

3) Były trzy boginie. Wszystkie wzięły udział w pewnej wojnie, w trakcie której jedna z nich została utracona. Druga przeżyła wojnę i wzięła udział w kolejnej, podobnie jak trzecia, która uzyskała nieśmiertelność, stając się świętą państwa, w którym nie uznawano bogów. Co to za boginie?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: raleen@gmail.com do dnia 15 sierpnia 2014 r.

Autorem pytań jest Xardas.

2. Nagroda

Zwycięzca będzie mógł sobie wybrać dowolną książkę wydaną nakładem wydawnictwa Osprey w 2012, 2013 bądź 2014 r. (może być to także książka będąca w zapowiedziach), której wartość nie przekracza kwoty 105 złotych. Niżej kilka przykładowych pozycji:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sponsorem konkursu jest militarna księgarnia internetowa WOJENNA:

http://www.wojenna.pl

prowadzona przez dobrze znanego bywalcom forum jabu, który wraz ze mną jest współorganizatorem konkursu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXVIII edycja

Post autor: Leliwa »

Mała uwaga co do formułowania pytania. Bogini jest nieśmiertelna z definicji, więc trudno byłoby zyskać jej dodatkową nieśmiertelność, zwłaszcza w takim kraju, gdzie nie uznają bogów. Trochę przekombinował autor pytania ze znaczeniem słów. Zaznaczam, że znam odpowiedź. :)
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43345
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXVIII edycja

Post autor: Raleen »

Autor pytań się nie interesuje starożytnością, a szkoda :).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXVIII edycja

Post autor: xardas12r »

Cóż, te konkretne 3 boginie były śmiertelne.

No i bogom dawny zdarzało się umierać:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Baldur
http://pl.wikipedia.org/wiki/H%C3%B6d
Obrazek
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXVIII edycja

Post autor: WarHammster »

3) Były trzy boginie. Wszystkie wzięły udział w pewnej wojnie, w trakcie której jedna z nich została utracona - wojna czy boginia została utracona? Od profesa słyszałem fajny gryps "kochanie kup chleb, jak będą jajka kup sześć".
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43345
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXVIII edycja

Post autor: Raleen »

Prawidłowe odpowiedzi

1) Okręt ten był prawdziwym pogromcą pancerników. W wyniku tylko jednej akcji tego okrętu zatonęły trzy okręty liniowe, a kilka innych odniosło uszkodzenia. Jednostka ta była kilkukrotnie mniejsza od swoich ofiar. Dziś zachowany jako okręt-muzeum. Jaki okręt jest bohaterem tego pytania?

Stawiacz min „Nusrat”. 8 III 1915 roku okręt postawił zaporę minową, na którą 18 III wpłynął zespół aliancki. Zatonęły predrednoty: HMS „Irresistible”; HMS "Ocean”; „Bouvet”. 4 kolejne zostały uszkodzone.

2) Admirał ten został oskarżony przez swoich wrogów o akt piractwa, zaś w swoim kraju po powrocie z niewoli uznany za bohatera, mimo że odpowiadał za największą ilość utraconych okrętów jednego dnia w historii swojego kraju. Kto był tym admirałem?

Ludwig von Reuter. Wydał rozkaz samozatopienia Hochseeflotte w Scapa Flow, czym uniemożliwił Brytyjczykom przejęcie niemieckich okrętów.

3) Były trzy boginie. Wszystkie wzięły udział w pewnej wojnie, w trakcie której jedna z nich została utracona. Druga przeżyła wojnę i wzięła udział w kolejnej, podobnie jak trzecia, która uzyskała nieśmiertelność, stając się świętą państwa, w którym nie uznawano bogów. Co to za boginie?

Krążowniki typu „Greckie boginie”: „Pałłada”, „Diana”, „Aurora”

Nagroda: po losowaniu nagrodę otrzymuje psborsuk.

Gratulacje! Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.

Wkrótce rozpoczynamy kolejną edycję, podczas której będzie okazja wygrania następnych Osprey'ów.

Jabu
Raleen
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43345
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXVIII edycja

Post autor: Raleen »

Tak od siebie dodam, że dobre pytania Xardas ułożył. Co prawda obawiałem się, że letnia pora w połączeniu z pytaniami sprawi, że mało kto się pofatyguje, ale jednak nie zawiedliście (choć nie było tylu odpowiedzi co poprzednio).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXVIII edycja

Post autor: Telamon »

Winszuję Psborsukowi.
Pytania zostały ładnie sformułowane ale niestety jak na mój gust za łatwe, nawet jeżeli nie zna się tematyki. W parę chwil można te informacje znaleźć w internecie, jest nawet np. rejestr zatopionych pancerników z lokalizacją, przyczyną i datą. ;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43345
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXVIII edycja

Post autor: Raleen »

I dobrze, że nie było za trudno, a w sumie szkoda, że to napisałeś, bo faktycznie byłem zbudowany Twoją wiedzą marynistyczną jak pierwszego dnia dostałem zestaw kompletnych odpowiedzi :D .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXVIII edycja

Post autor: Telamon »

Ja chwilę czasu strawiłem upewniając się i weryfikując, że to na pewno o te okręty i człowieka chodzi bo trudno było mi w odpowiedzi uwierzyć. :)
Minusem jak dla mnie tych pytań nie są nawet stosunkowo łatwe odpowiedzi (no, oprócz Aurori) lecz ulokowanie w nich słów-kluczy jak "okręt-muzeum" czy "admirał, piractwo, niewola". W google wystarczy wpisać i już jesteśmy na dajmy na to liście tych pancerników i okrętów-muzeum.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXVIII edycja

Post autor: Leliwa »

Raleen pisze:Tak od siebie dodam, że dobre pytania Xardas ułożył. Co prawda obawiałem się, że letnia pora w połączeniu z pytaniami sprawi, że mało kto się pofatyguje, ale jednak nie zawiedliście (choć nie było tylu odpowiedzi co poprzednio).
Ja małą uwagę mam. Admirał Rożestwienski też był odpowiedzialny w oczach wrogów (wtedy Anglicy) za akt piractwa (ostrzelanie kutrów rybackich na Dogger Bank), stracił w bitwie pod Cuszimą prawie całą Flotę Bałtycką (co prawda trwała ona dwa dni ale straty z jednego dnia też były nieporówywalne z innymi bitwami floty rosyjskiej), oraz był uważany po powrocie z niewoli za bohatera (patrz opis prof. Wieczorkiewicza). Można się było pomylić.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXVIII edycja

Post autor: psborsuk »

Dzięki za wylosowanie :)
Pytania były dobre, z ostatnim nieco się nagłowiłem, ale dało radę ;)
Wracam z urlopu pod koniec sierpnia, i wtedy się odezwę do Jabu (mam nadzieję, że to nie problem).
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Konkursowe”