KONKURS OSPREY'OWY - XXXI edycja

Zakończone edycje Konkursu Historycznego Forum Strategie i innych konkursów z nagrodami.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

KONKURS OSPREY'OWY - XXXI edycja

Post autor: Raleen »

Z dniem dzisiejszym rozpoczynamy XXXI edycję naszego forumowego konkursu, w którym do wygrania są książki i inne publikacje wydawnictwa Osprey. Ta edycja poświęcona będzie historii XVIII i XIX wieku.

Zasady konkursu są takie jak w przypadku Konkursu Historycznego Forum Strategie - odsyłam do regulaminu I edycji konkursu, czyli krótko mówiąc, ci, którzy odpowiedzą poprawnie na największą liczbę pytań, mają szansę zdobyć nagrodę. O tym, komu ostatecznie przypadnie nagroda, zdecyduje losowanie - oczywiście losować będziemy spośród tych osób, które prawidłowo odpowiedzą na największą liczbę pytań.

W związku z wątpliwościami co do kwestii uczestnictwa w naszym forum, informuję, że posiadanie aktywnego konta na naszym forum jest warunkiem uczestnictwa w konkursie. Powyższy wymóg uwarunkowany jest tym, że musimy mieć możliwość jakiejkolwiek weryfikacji osób, które biorą udział w konkursie.

1) Około połowy XVIII wieku, w jednej z europejskich monarchii absolutnych, ustanowiono wysoki order wojskowy, który do dziś uznawany jest za wyjątkowy z uwagi na to za jakiego rodzaju zasługi wojenne (chodzi o uzasadnienie) był nadawany. Co to za order i za jakiego rodzaju działania order ten nadawano?

2) W trakcie jednej z bitew napoleońskich podczas starć nocnych potężna salwa karabinowa armii jednej ze stron doprowadziła do masowej ucieczki własnych żołnierzy. Co to za bitwa i żołnierzy jakiej narodowości ogarnęła panika?

3) Epoka napoleońska przyniosła ze sobą ewolucję taktyki, która w porównaniu z wcześniejszym okresem stała się bardziej elastyczna. Nadal zdarzało się jednak, że stosowano stare metody formowania armii do bitwy, znane z okresu wojny siedmioletniej. Podczas jednej z bitew jednostki z korpusu marszałka Davouta uformowały się w szyk bardzo przypominający ugrupowanie zastosowane przez Fryderyka Wielkiego w bitwie pod Lutynią (1757). W której bitwie oddziały z korpusu Davouta zastosowały taki nietypowy dla nich szyk?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: raleen@gmail.com do dnia 29 grudnia 2014 r.

Autorem pytań jest Raleen.

2. Nagroda

Zwycięzca będzie mógł sobie wybrać dowolną książkę wydaną nakładem wydawnictwa Osprey w 2012, 2013 bądź 2014 r. (może być to także książka będąca w zapowiedziach), której wartość nie przekracza kwoty 105 złotych. Niżej kilka przykładowych pozycji:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sponsorem konkursu jest militarna księgarnia internetowa WOJENNA:

http://www.wojenna.pl

prowadzona przez dobrze znanego bywalcom forum jabu, który wraz ze mną jest współorganizatorem konkursu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXI edycja

Post autor: Raleen »

Życzył sobie Czarek, żeby była epoka napoleońska, to i jest. Zobaczymy jak Wam tym razem pójdzie :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXI edycja

Post autor: elahgabal »

Nie wiedziałem, że tak można :twisted:
To ja proszę w takim razie kolejną edycję w dekoracjach starożytnych 8-)
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXI edycja

Post autor: Telamon »

To ja proszę w takim razie kolejną edycję w dekoracjach starożytnych
Ale tylko bardzo trudne dekoracje starożytne, abym tylko ja znał odpowiedzi. :P


Pytania faktycznie łatwe, może nawet wygram jakąś fajną książkę o wojnach napoleońskich.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXI edycja

Post autor: Raleen »

Łatwe? A tak się starałem :roll: .

No zobaczymy po odpowiedziach.

Zmiana epok musi być co jakiś czas, żeby nie było monotonii.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXI edycja

Post autor: clown »

Dzięki Ryszard za tematykę! :) przegapiłem konkurs świąteczny, ale tego sobie nie odpuszczę :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXI edycja

Post autor: Raleen »

Panowie, drobna zmiana, bo okazało się, że nie sprawdziłem jednej rzeczy dokładnie. Order, o który mi chodzi w pierwszym pytaniu, powstał nieco później, stąd treść pytania po zmianie jest następująca:
1) Około połowy XVIII wieku, w jednej z europejskich monarchii absolutnych, ustanowiono wysoki order wojskowy, który do dziś uznawany jest za wyjątkowy z uwagi na to za jakiego rodzaju zasługi wojenne (chodzi o uzasadnienie) był nadawany. Co to za order i za jakiego rodzaju działania order ten nadawano?
Nikt mi nie nadesłał jeszcze odpowiedzi, więc o tyle nie ma problemu.

Przyznam, że dawno mi się nie zdarzyła taka pomyłka, ale szczęśliwie w porę udało się zauważyć.

Przy okazji trochę Wam podpowiedziałem, jeśli pamiętacie pierwszą wersję pytania.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXI edycja

Post autor: Raleen »

Przypominam o konkursie, bo wszyscy mówili, że strasznie łatwe, a póki co nie dostałem żadnej odpowiedzi :).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXI edycja

Post autor: Telamon »

Zapomniałem. :oops: Jutro zrobię. ;)
Santa
Sergent-Major
Posty: 164
Rejestracja: środa, 8 maja 2013, 12:45
Been thanked: 4 times

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXI edycja

Post autor: Santa »

Mam pytanie: czy odpowiedzi można przesyłać do dzisiaj włącznie, czy termin już minął?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXI edycja

Post autor: Raleen »

Można do dzisiaj włącznie.

Standardowo jak w przypadku terminów.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Santa
Sergent-Major
Posty: 164
Rejestracja: środa, 8 maja 2013, 12:45
Been thanked: 4 times

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXI edycja

Post autor: Santa »

Dzięki i sorry, za głupie pytanie ;).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXI edycja

Post autor: Raleen »

Prawidłowe odpowiedzi

1) Około połowy XVIII wieku, w jednej z europejskich monarchii absolutnych, ustanowiono wysoki order wojskowy, który do dziś uznawany jest za wyjątkowy z uwagi na to za jakiego rodzaju zasługi wojenne (chodzi o uzasadnienie) był nadawany. Co to za order i za jakiego rodzaju działania order ten nadawano?

Order Marii Teresy, utworzony w 1758 r. Nadawano go za działania bojowe, które zakończyły się sukcesem, podjęte z własnej inicjatywy, bez rozkazu lub wbrew rozkazowi przełożonych.

2) W trakcie jednej z bitew napoleońskich podczas starć nocnych potężna salwa karabinowa armii jednej ze stron doprowadziła do masowej ucieczki własnych żołnierzy. Co to za bitwa i żołnierzy jakiej narodowości ogarnęła panika?

Bitwa pod Talaverą, gdzie w nocy z 27 na 28 lipca 1809 r. potężna salwa hiszpańskiej piechoty skierowana przeciwko francuskim dragonom doprowadziła do ucieczki własnych żołnierzy (czyli Hiszpanów).

Uznawałem także bitwę pod Wagram (5-6 lipca 1809 r.), gdzie Sasi zostali ostrzelani przez francuską piechotę i wpadli w panikę. Była to jednak inna sytuacja, bo pod Talaverą do Hiszpanów nikt nie strzelał, tylko wystraszyli się huku własnej salwy, dlatego wydaje się to dziś wyjątkowe i do pewnego stopnia zabawne (po drodze uciekający żołnierze hiszpańscy mieli jeszcze przewrócić kolasę swego dowódcy). Pod Wagram do Sasów strzelano i był to typowy friendly fire. Pytanie zostało jednak w taki sposób sformułowane, że obie sytuacje pasują, a panika wśród Sasów była pod Wagram na tyle spektakularna, że nie pozostaje mi nic innego jak uznać taką odpowiedź.

3) Epoka napoleońska przyniosła ze sobą ewolucję taktyki, która w porównaniu z wcześniejszym okresem stała się bardziej elastyczna. Nadal zdarzało się jednak, że stosowano stare metody formowania armii do bitwy, znane z okresu wojny siedmioletniej. Podczas jednej z bitew jednostki z korpusu marszałka Davouta uformowały się w szyk bardzo przypominający ugrupowanie zastosowane przez Fryderyka Wielkiego w bitwie pod Lutynią (1757). W której bitwie oddziały z korpusu Davouta zastosowały taki nietypowy dla nich szyk?

Bitwa pod Pułtuskiem, 26 grudnia 1806 r. Z korpusu Davouta w bitwie brała udział jedynie 3 Dywizja Piechoty, którą w zastępstwie gen. Gudina dowodził szef sztabu dywizji, gen. Daultanne (d'Aultanne). Jako sztabowiec, będąc na polu bitwy bardziej teoretykiem niż praktykiem, postanowił on zastosować szyk przypominający ugrupowanie, które stosował Fryderyk Wielki, a o którym wielokrotnie czytał w pracach pisarzy wojskowych swoich czasów. Wyjątkowość sytuacji wzięła się stąd, że dowodził on całą dywizją samodzielnie w zastępstwie gen. Gudina, co nigdy więcej mu się nie zdarzyło.

Nagroda: po losowaniu nagrodę otrzymuje Juliusz Tomczak.

Gratulacje! Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.

Wkrótce rozpoczynamy kolejną edycję, podczas której będzie okazja wygrania następnych Osprey'ów.

Jabu
Raleen
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXI edycja

Post autor: Raleen »

Odpowiedzi ostatecznie trochę było, ale w pełni poprawnych niewiele. Czyli jednak nie było takie łatwe.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXI edycja

Post autor: elahgabal »

Wielkie gratulacje dla zwycięzcy - po tej edycji moje morale jest równie wysokie, jak krzyżackiego knechta wracającego spod Grunwaldu :roll:

Ciekaw jestem odpowiedzi Telamona - dla Niego pytania były łatwe :ugeek:
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 grudnia 2014, 16:07 przez elahgabal, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Konkursowe”