DBA, DBM, DBMM, DBR - różnice

Forum systemów bitewnych "De Bellis Renationis", "Field of Glory" oraz "Field of Glory Renaissance".
Awatar użytkownika
Luthoruc
Tiro
Posty: 44
Rejestracja: czwartek, 2 lutego 2012, 10:27
Lokalizacja: Pomorze

DBA, DBM, DBMM, DBR - różnice

Post autor: Luthoruc »

Witam

Czy ktoś mógłby ułatwić mi życie i wyjaśnić mi różnice pomiędzy tymi systemami?

Dzięki.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: DBA, DBM, DBMM, DBR - różnice

Post autor: AWu »

Rodzina DBX to systemy które posiadają wspólną pulę zasad, ale mogą się różnić w szczegółach

DBA - prosty system w którym gracze kontrolują armie złożone zawsze z 12 elementów*.
Szybka gra na małym polu bitwy. Ma listy 12 elementowych armii od 300 pne do 1500 ne.

DBM - idea DBA rozwinięte do pełnowymiarowego systemu z uszczegółowionymi zasadami - armie kupowane za punkty, duże pole bitwy armie w okolicach 40-100 elementów.
Out of print. ( armia odpowiada mniej więcej 3-4 armiom do DBA tylko masz możliwość wyboru elementów - w pewnych granicach oczywiście)*

DBMM - rozwinięcie DBM które jest jego następcą.


DBR to odpowiednik DBM tylko dotyczący późniejszej epoki (renesans zdaje się do XVIII wieku)

Jest jeszcze Hordes of Things - systemik fantasy, który jest rozwinięciem DBA.

Zasady DBA możesz sobie ściągnąć za darmo ze strony Phill Barkera by zobaczyć jak te systemu chodzą, bo wszystkie działają podobnie.
Cechy charakterystyczne to:
Ograniczona ilość posunięć w turze [Rzut kością na ilość PIPów (rozkazów) i potem ruchy za które tymi PIPami się płaci].
I walka oparta o różne interakcje pomiędzy rodzajami oddziałów.


Dokładniejsze różnice to niuanse których nikt ci nie będzie rozpisywał.

* jest też w instrukcji wariant Big battles DBA w którym gra się 2 lub 3 armiami do DBA. Jest teoretycznie porównywalny z DBM ale ma prostsze zasady.
Awatar użytkownika
Luthoruc
Tiro
Posty: 44
Rejestracja: czwartek, 2 lutego 2012, 10:27
Lokalizacja: Pomorze

Re: DBA, DBM, DBMM, DBR - różnice

Post autor: Luthoruc »

Rozumiem. A możesz mi powiedzieć czy na tej stronie o której mówisz jest dostępny plik z DBA 2.2 ? Z tego co ustaliłem to te są aktualne ale na tej stronie za cholerę nie mogę ich znaleźć.

Odnośnie DBM i DBMM...które z nich są bardziej popularne w Polsce? Czy gdzieś można dostać/kupić do tych systemów zasady gry?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43338
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: DBA, DBM, DBMM, DBR - różnice

Post autor: Raleen »

Współpracujący z nami koledzy z Bitewnego Zgiełku mają przetłumaczone zasady do DBA i zgodę na ich używanie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: DBA, DBM, DBMM, DBR - różnice

Post autor: AWu »

Luthoruc pisze: Odnośnie DBM i DBMM...które z nich są bardziej popularne w Polsce? Czy gdzieś można dostać/kupić do tych systemów zasady gry?
Żadne..

Ale DBMM sa aktualne.
Jak zaczynasz i nie masz w okolicy grypy grającej w poprzednią wersję bez sensu byłoby się do niej cofać.

Jest DBA 2.2
Ale bez list armii.

Listy armii możesz się zapoznać oglądając armie, albo prosząc o konkretna listę, jest ich kilkaset.

http://fanaticus.org/DBA/armiesofthefanatici/index.html

Zresztą są już na forum w dziale DBA tematy w których te wszystkie odpowiedz sa dawno udzielone..
Tam tez poszukaj linków bezpośrednich do DBA 2.2 i HOTT
Awatar użytkownika
Luthoruc
Tiro
Posty: 44
Rejestracja: czwartek, 2 lutego 2012, 10:27
Lokalizacja: Pomorze

Re: DBA, DBM, DBMM, DBR - różnice

Post autor: Luthoruc »

A możesz na szybko napisać co to jest HOTT?

Edit: ok już wiem. co do zasad dba 2.2 przeszukałem całe forum dba tutaj i nigdzie nic nie mogę znaleźć. Żadnego linku.... :cry:
Awatar użytkownika
Biały
Sergent
Posty: 107
Rejestracja: czwartek, 15 października 2009, 08:03
Lokalizacja: Gdańsk

Re: DBA, DBM, DBMM, DBR - różnice

Post autor: Biały »

DBMM to porażka. Widziałem zagorzałych fanów w jednym klubie za granicą. Po kilku latach grania nadal nie byli pewni co do niektórych zasad. Sam próbowałem zagrać, ale system jest tak przekombinowany że głowa boli. No i pisany w stylu "zasada... chyba że wyjątek... wyjątek od wyjątku... w przypadku kiedy... wyjątek"
Po kilku latach prób, przerzucili się na DBM, tylko że tutaj problem jest z dostępnością książek.
Generalnie strata czasu. Najlepiej zacząć od DBA a z niego upgradeować się od razu do FoG.
Awatar użytkownika
Biały
Sergent
Posty: 107
Rejestracja: czwartek, 15 października 2009, 08:03
Lokalizacja: Gdańsk

Re: DBA, DBM, DBMM, DBR - różnice

Post autor: Biały »

DBA jest systemem historycznym, HOTT jest tym samym systemem fantasy.
Uwielbiam grać w DBA a HOTT według mnie jest jeszcze lepszy, daje większe możliwości taktyczne na przykład przez wprowadzenie oddziałów latających.
Awatar użytkownika
Luthoruc
Tiro
Posty: 44
Rejestracja: czwartek, 2 lutego 2012, 10:27
Lokalizacja: Pomorze

Re: DBA, DBM, DBMM, DBR - różnice

Post autor: Luthoruc »

FoG rozumiem to odrębne zasady. Gdzie można coś poczytać na temat tego systemu? Popularny jest ten system w Polsce?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43338
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: DBA, DBM, DBMM, DBR - różnice

Post autor: Raleen »

Luthoruc pisze:FoG rozumiem to odrębne zasady. Gdzie można coś poczytać na temat tego systemu? Popularny jest ten system w Polsce?
Poczytać można na naszym forum, w dziale "DBR, FoG, FoGR", i z polskich stron jeśli chodzi o konkretniejsze rzeczy to chyba tyle. A zagraniczne pewnie się znajdą.
U nas kolega jabu sprzedaje oficjalnie podręcznik w księgarni wojenna.pl - dla użytkowników forum jest zniżka :) . Taniej raczej nie kupisz :) .
W Warszawie system bywa bardzo często grywany w klubie Agresor, częściej wersja renesansowa, czyli XVI-XVII wiek :) . Relacje są na Portalu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Luthoruc
Tiro
Posty: 44
Rejestracja: czwartek, 2 lutego 2012, 10:27
Lokalizacja: Pomorze

Re: DBA, DBM, DBMM, DBR - różnice

Post autor: Luthoruc »

Jeśli chodzi o FOG to byłbym zainteresowany okresem starożytności i średniowiecza max. do czasów wojny stuletniej. Przeglądając army booki można powiedzieć, że jest tego sporo i przedstawione jest w bardzo przystępnej formie. Nadal pozostaje pytanie czy Pomorzanie grają w to czy nie :)

Na pewno zgłębie temat na odpowiednim forum o FOG :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43338
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: DBA, DBM, DBMM, DBR - różnice

Post autor: Raleen »

Luthoruc pisze:Nadal pozostaje pytanie czy Pomorzanie grają w to czy nie :)
To może rozejrzyj się za tymi, którzy grają w podobne rzeczy i spróbuj ich zachęcić.
Próby poszukiwania na forach jakichś dużych "zakamuflowanych" grup graczy grających w określony system, do których się podczepisz i od razu będzie wszystko podane na talerzu, wydaje mi się, że będą na ogół mało efektywne odnośnie wszelkich systemów :) . A do tego FoG jest dość świeży jeszcze...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Luthoruc
Tiro
Posty: 44
Rejestracja: czwartek, 2 lutego 2012, 10:27
Lokalizacja: Pomorze

Re: DBA, DBM, DBMM, DBR - różnice

Post autor: Luthoruc »

Wstępnie umówiłem się już z jednym kolegą z Gdańska na prezentację/pokaz DBA. Podejrzewam, że jak coś nowego ma się narodzić, to zapewne po pierwszym spotkaniu :mrgreen:
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: DBA, DBM, DBMM, DBR - różnice

Post autor: AWu »

Przesiadka z DBA do FOGa to trochę jak z hokeja na curling.
Niby tez na lodzie, ale idiotyczne i znacznie prostsze w działaniu.

Aczkolwiek znacznie bardziej dostępne.

Nie wiem co ci twoi znajomi robili. DBMM od DBMa płynniejszy a że wymaga uwagi to inna sprawa.
Wyszła zresztą wersja 2.0 która poprawiła nieścisłości.

Ale systemy Barkera może i są genialne, nowatorskie i błyskotliwe, ale napisane to zbrodniczo są wszystkie...
Ostatnio zmieniony piątek, 3 lutego 2012, 21:49 przez AWu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Re: DBA, DBM, DBMM, DBR - różnice

Post autor: Pablo »

DBA na początek zdecydowanie najlepsze, a FoG to najbardziej figurko - żerna gra jaką znam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBR, FoG, FoGR”