[ARR] Bitwa nad rzeką Sesją (Romagnano 1524)

Forum systemów bitewnych "De Bellis Renationis", "Field of Glory" oraz "Field of Glory Renaissance".
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

[ARR] Bitwa nad rzeką Sesją (Romagnano 1524)

Post autor: Pablo »

Relacja z rozgrywki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=132
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43335
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: [ARR] Bitwa nad rzeką Sesją (Romagnano 1524)

Post autor: Raleen »

Relacja została uzupełniona i przeniesiona na Portal.

Miałem przyjemność uczestniczyć w drugiej połowie rozgrywki, najpierw obserwując, a później zastępując Pawła Zatryba. Jako grający po stronie hiszpańskiej muszę stwierdzić, że Pablo lekko umniejszył jej sukces, bowiem na koniec z tego co pamiętam Hiszpanie albo rozbili albo byli w takiej sytuacji, że na pewno by rozbili ostatni element, którego im brakowało do tego, żeby armia francuska pękła i zaczęła uciekać. Co ciekawe taka sytuacja utrzymywała się wcześniej dość długo - Francuzi byli na skraju załamania, ale brakowało jednego elementu do tego, by morale nie wytrzymało. W tej bardzo trudnej sytuacji znakomicie radził sobie Rafał Kondratowicz, który ratując co można i skutecznie atakując jazdą, potrafił utrzymać swoją armię w ryzach i jeszcze zadał w końcówce poważne straty Hiszpanom. Ogólnie rozgrywka wyszła bardzo ciekawie. Bitwa jest dość manewrowa, jakby zupełnie inna niż standardowe starcia w tej epoce.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Re: [ARR] Bitwa nad rzeką Sesją (Romagnano 1524)

Post autor: Pablo »

Święta prawda, zwycięstwo Hiszpanów mocno umniejszyłem no ale cóż ja grałem po stronie Francuzów sam rozumiesz. Wersja hiszpańska jest na blogu Ciszy. 8-)

Poza tym wynikało to jeszcze z kilku przesłanek:

- siły hiszpańskie były zdecydowanie większe, a Szwajcarzy którzy weszli pod koniec gry w zasadzie nie odegrali już większej roli, może z wyjątkiem dowódcy który troił się i dwoił w osobie Rafała by zatrzymać uciekające jednostki.

- wydaje mi się że decydujące zwycięstwo po stronie hiszpańskiej byłoby gdyby zablokowali Francuzom możliwość ucieczki zajmując drogę na północ.

- punkty załamania które liczyliśmy do załamania faktycznie brakowało chyba od 1 do 0,5 pkt aby pogonić Francuzów to prawda, ale już po bitwie dopatrzyłem się że za szybko usunęliśmy (autobrake) naszych żandarmów którzy powinni uciec dopiero po stracie 3 a nie 2 elementów. Generalnie wpływu na bitwę to i tak nie miało bo byli niezdolni do jakiejkolwiek walki, ale dwa punkty trzeba by odjąć żabojadom do złamania.

A tak poza tym to pewnie ten scenariusz po małych modyfikacjach jeszcze zagramy, bo wszystkim się bardzo podobał.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43335
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: [ARR] Bitwa nad rzeką Sesją (Romagnano 1524)

Post autor: Raleen »

Rafał powiedziałbym uratował skórę Waszej stronie. Jak by miał równe siły i na drugim skrzydle szło równie dobrze, kto wie jak by się ta bitwa skończyła...

Co do Szwajcarów, to jak to z nimi było w tej bitwie - tak nie chcieli zupełnie walczyć, że zdecydowałeś się dać ich wejście tylko na 11-12? Ja bym pomyślał tutaj o tym, żeby w miarę upływu bitwy szansa na ich pojawienie się rosła, np. za każdy etap gracze francuski dodaje 1 do rzutu. Wtedy w pierwszym wchodzą na 11-12, w drugim na 10-12, w trzecim na 9-12 itd.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Re: [ARR] Bitwa nad rzeką Sesją (Romagnano 1524)

Post autor: Pablo »

To wejście było zgodne z zasadami dla tzw. "obejść czy marszy flankowych" (outflanking march arrival test), ale oczywiście można pokombinować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBR, FoG, FoGR”