Lista armii do wojen chłopskich z lat 1524-1526 w DBR?

Forum systemów bitewnych "De Bellis Renationis", "Field of Glory" oraz "Field of Glory Renaissance".
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Lista armii do wojen chłopskich z lat 1524-1526 w DBR?

Post autor: Greebo »

AWu mocno naciska na zagranie bitwy z niemieckich wojen chłopskich z lat 1524-1526 w systemie DBR.
Niestety w listach armii do DBR nie ma armii do tej wojny ;).
Więc tak zupełnie na luźno przełożyłem listę armii do tej wojny z FoG-R na wojska DBR.

Wyszło mi coś takiego:
Chłopi Pk (I) ilość elementów 16 – 48
Chłopi Pk (I) lub Hd (Hordy) (O) lub (S) ilość elementów 32-120

Motłoch Hd (O) ilość elementów 12-120

Kusznicy Bw (O) ilość elementów 8-40

Lancknechci Pk (O) ilość elementów 0-24
ich strzelcy Sk (O) lub Sh (I) ilość elementów 0 do 6 (czyli zgodnie z DBR (0-1 na 4 Pk)

Chłopscy arkebuzerzy Sh (I) ilość elementów 0-12

Żadnej jazdy.


Liczbę elementów proponuje wprost jak w FoG R a z tamtej listy nie uwzględniłem tylko słabych włóczni (16-80) ale moim zdaniem mieści się to w Pk a w DBR nie ma Sp.

W liście FoG R są też WWg ale to do rozważenia.

Jeśli chodzi o Generałów to mogliby być na Ln (I), Pk (I) lub (O).
Warto chyba też dodać tej armii Art. (O) ilość elementów 0-1


Generalnie to zupełnie luźna propozycja do przedyskutowania jeśli ktoś chciałby o tym podyskutować.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lista armii do wojen chłopskich z lat 1524-1526 w DBR?

Post autor: AWu »

Jak pisałem w mailu zdecydowanie powinna być jakaś opcja na słabych lansjerów I , generalskich.

Gozt to dyskusyjny ale już Florian Geyer jak najbardziej.
u Geyera może nawet jakaś podstawka LnI niegeneralska ?

Jakieś pojedyncze elementy raubriterów spieszonych Blades O pewnie.

Trafiłem na stronie fanaticusa na informacje, że była mała ilość kawalerii lekkiej w postaci bogatych chłopów, ale bez źródła i trafiłem na pomysły listy do DBA:

IV/13 (e) Peasant Rebels 1476-1527: 1x2LH or 4Bd (Gen), 2xWWG, 1xArt or 2Ps or 4Pk, 1x2Ps, 6x7Hd/3Sp/4Bd, 1x7Hd or 4Pk or 4Bd
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Lista armii do wojen chłopskich z lat 1524-1526 w DBR?

Post autor: Greebo »

Co do Generałów na Ln (I) to już ich uwzględniłem w propozycji przedstawionej na Forum i to nawet w większej liczbie niż sam proponowałem początkowo bo bez zastrzeżenia że tylko dla C-in-C.

Bd - może w wersji I i O można rozważyć ale jako alternatywa dla większej części Hd/Pk (patrząc na armie do DBA) to chyba przesada.

Odnośnie innych propozycji z listy DBA:
LH można uwzględnić (0-4 elementy?) ale nie widzę na nich Generała, Art i Ps już są w propozycji (Ps to w DBR Sk) ale można jeszcze ich dodać albo zastosować zasadę z innych armii tego okresu z list DBR tzn. że Sh (I) są zamienni z Sk (O). O WWg wspomniałem choć nie jestem przekonany czy je wprowadzać.

Dodam jeszcze że oczywiście do listy tej armii można dodać umocnienia stałe lub fortyfikacje, ale to razem z agresją temat raczej na koniec dyskusji po ustaleniach co do składów wojsk.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lista armii do wojen chłopskich z lat 1524-1526 w DBR?

Post autor: AWu »

Sk O nie mogą strzelać. A ShI mogą.
Więc to sporo zmienia ogólnie siłę armii na stole.

Ale nie jestem pewien ilości dostępnej broni palnej,. o 4 czy 8 armatach kronikarze pisywali, ale o tym ile arkebuzów już nie.
To nie była łatwo dostępna rzecz w tamtym okresie.

To LH generalski to chyba ci Rycerze tylko w mniejszej ilości - ale to ma mało sensu fakt.
A Bogaci chłopi jako lekka jazda nie funkcjonowali raczej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBR, FoG, FoGR”