Podstawki dla dowódców

Forum systemów bitewnych "De Bellis Renationis", "Field of Glory" oraz "Field of Glory Renaissance".
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Podstawki dla dowódców

Post autor: Yori »

Pragnę w tym miejscu wrócić do dyskusji o wymiarach i kształtach podstawek dla dowódców. Moim zdaniem warto jest wypracować pewien standard , aby uniknąć różnic w mierzeniu zasięgu dowodzenia. Z wcześniejszej dyskusji na forum DBA wynika, że mamy do czynienia z dwoma opcjami:
Greebo pisze:Nie chcę się wtracać niepytany ale ja do FoG-a robię pdstawki dla Dowódców 4x4 lub 4x3.

(4x3 to faktycznie starsze podstawki dowództw do Armatii.)

Jak się przekonaliśmy na ostatniej bitwie wielkość podstawki Dowódcy ma znaczenie bo od niej liczy się zasieg ruchu, linii rozkazów itp. i czasem brak nawet 0,5cm może zadecydować o tym że Bojowa Grupa nie przejdzie testu bo nie mogła policzyć dowództwa.

A poza tym na 4x4 można nawet jakąś małą dioramkę zrobić jak ktoś by chciał.
Pablo pisze: Na razie bazuję podstawki wg zasady TC (jedna figurka) i FG lub C-n-C (2 figurki) i IC lub C-n-C (3 figurki lub więcej), zakładając że wielkość podstawki to kwestia umowna.
Na krążkach o średnicy około 2cm (5 gr albo 2 zł) zrobiłem pieszych TC i FC i testuje ich w walce. Wyższych dowództw jeszcze nie składałem póki co korzystam z konnych podstawek Gen do DBA.

Fajne podstawki generalskie zrobił Cisza na warto zobaczyć, ja generalnie skłaniam się do formy krążka ponieważ zdecydowanie się wyróżnia na planszy.

Dla mnie wielkość podstawki dla zasięgu dowództwa nie ma aż takiego znaczenia bo zawsze można mierzyć zasieg od figurki a nie od podstawki, natomiast zbyt duże podstawki ciężko czasem ustawić z przodu battle grupy podczas walk.
Zapraszam Was do wyrażenia swojej opinii, szczególnie cenne są uwagi osób, które mają już gotowe elementy i miały okazję użyć ich w warunkach "polowych". Jakie podstawki ma Cisza?
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Cisza »

Ja robiłem podstawki dowódców jako zwykłe kawaleryjskie

Poza tym wprowadziłem wyraźne rozróżnienie dowódców

Troop commander - najniższy rangą, z piechotą na podstawce
Obrazek

Obrazek

Field Commander - kawaleria

Obrazek


Inspired Commander - ze sztandarem
Obrazek
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

Cisza, napisz proszę, jakie masz wymiary podstawek.
P.S. Zdjęcia super!
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

No to robi się nam mała galeria generałów:

Grecki dowódcy : Troop Commander i Field Commander

Obrazek

Kapitan najemnych Szwajcarów - Troop Commander

Obrazek

Kapitan Landsknechtów

Obrazek
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

No muszę przyznać, że dowództwo obu Panów robi wrażenie. Jednak okrągłe podstawki mają w sobie to "coś" :)
Kadzik

Post autor: Kadzik »

Podstawki Ciszy i jasny podział dowódców; piękne, pomysłowe i inspirujące :) Podobnie jak Yori jeste zwolennikiem okrągłych podstawek.
Pablo mz genialnie pomalowane figurki, ale uważam, że dioramka oddziału prezentuje się lepiej niż pojedynczy model pojedyncze model.
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

Kadzik pisze:Podstawki Ciszy i jasny podział dowódców; piękne, pomysłowe i inspirujące :) Podobnie jak Yori jeste zwolennikiem okrągłych podstawek.
Pablo mz genialnie pomalowane figurki, ale uważam, że dioramka oddziału prezentuje się lepiej niż pojedynczy model pojedyncze model.
Boska dioramka to podstawa ale czy dla wszystkich dowódców, nie jestem pewien, ale Aleksandra napewno zrobie z całym królewskim szwadronem Agemy (znaczy w sumie 3 - 4 konnych w małym klinie) tylko jeszcze nie wiem jak to zrobić. :>

No i jak coś wykombinujecie to ja swoich gości przebazuje no problemos ale taki prosty dowódca głupio wygląda sam na dużej podstawce.
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

Pablo pisze:No i jak coś wykombinujecie to ja swoich gości przebazuje no problemos ale taki prosty dowódca głupio wygląda sam na dużej podstawce.
Hej, ja myślałem, że właśnie Twoje figurki będą stanowić pewien wzór do naśladowania.

Chyba się zdecyduję na okrągłe. Ale najpierw muszę zagrać, aby wyrobić sobie na ten temat konkretne zdanie. Gdy zobaczę Twoje i Ciszy dowództwo w akcji - wtedy będę mógł stwierdzić co mi bardziej odpowiada.

Byłoby jednak fajnie, gdyby udało nam się opracować wspólny i umowny standard. Aczkolwiek to nie jest najistotniejsze.
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

Jeżeli okrągłe podstawki miałyby być standardem to tak bym to widziałbym (ale to tylko propozycja oczywiście):

Inspired Commander (IC) czyli najwyższa ranga, głównodowodzący i wielkie arete, rzadko walczy w pierwszej linii (wogóle rzadko się go używa ponieważ jest dosyć kosztowny i wystawianie go w mniejszej bitwie niema większego sensu), raczej wykorzystuje się jego duży zasięg dowodzenia (12 MU) do testów moralnych. Duża podstawka tu można poszaleć modelarsko.
Standard podstawki to średnica 4cm minimum 3 figsy na podstawce.

Field Commander (FC) czyli średnia ranga lub mniejsze arete, w mniejszych i średnich bitwach często pełni obowiązki głównego dowódcy, mniejszy zasięg dowodzenia (8 MU) ale i koszt pkt.
Standard podstawka pieszego to średnica 3cm i 2 figsy piesze na podstawce.
Standard podstawka konnego to średnicy 3cm i 2 figsy konne (dodatkowo mogą być piesi) na podstawce.

Troop Commander (FC) czyli najniższa ranga i arete, często walczy w pierwszym szeregu, rzadko pełni obowiązki głównego dowódcy chyba, że dowodzi sojusznikami, mały zasięg dowodzenia (4 MU) ale i koszt pkt najmniejszy, mniejsza strata jak zginie.
Standard podstawka pieszego to średnica 2cm i 1 figs pieszego na podstawce.
Standard podstawka konnego to średnica 3cm i 1 figs konnego (dodatkowo mogą być piesi) na podstawce.

Ja dodatkowo w każdej battle BG grupie mam jedną podstawkę z wyszczególnionym dowódcą regimentu i często sztandarem.
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

Dzięki Pablo! Skłaniam się ku Twojej propozycji, gdyż idealnie wkomponowuje się w mój gust. Ale jak rzekłem - najpierw muszę zobaczyć w akcji!

Aczkolwiek skoro dowódca jest tylko markerem to małe podstawki mają większy sens.
Awatar użytkownika
Biały
Sergent
Posty: 107
Rejestracja: czwartek, 15 października 2009, 08:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Biały »

Jestem za a nawet przeciw.
Wedlug mnie dowodca powinien miec taka sama (prostokatna) podstawke jak inne elementy, wtedy jak walczy w pierwszym szeregu mozna go tam wstawic i nie ma problemu, okragla podstawka jakos mi tam nie pasuje.
Z tego co widzialem w innych systemach (DBM, DBMM) dowodca zawsze ma sztandar, w ten sposob latwo go wyroznic. Widzialem tez patent ze zdejmowanym sztandarem, tak ze mozna go zalozyc na sp, cav albo na kn, zaleznie od tego gdzie jest potrzebny.
Wyroznianie Troop/Field/Insp to moim zdaniem troche overkill, po pierwszej turze i tak wiadomo kto jest kto, a z drugiej strony utrudnia szybkie zmiany w liscie armii.
Pozdr.
Kadzik

Post autor: Kadzik »

Z tym sztandarem nie do końca jestem przekonany. Chciałbym by każdy oddział w mojej armii miał swój command group; jedną podstawkę z dowódcą, sztandarowym i muzykiem, bo fajnie to wygląda.
Przy okrągłej podstawce walkę commandera można zaznaczyć jakimś markerem.
Większość armii ma wybór spośród 1IC, 2FC, 3TC, więc dużo roboty nie ma. Zwłaszcza jeśli TC to tylko jedna figurka, FC ma sztandarowego, a IC sztandarowego i muzyka na przykład. 7 figurek pieszych i 3 konne, roboty mniej niż przy wykonywaniu "standardowych" DBMowskich elementów dowódczych.
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Cisza »

Ja np. świtę Troop commanderów wykonałem z nadwyżkowych figurek piechoty.

Co do sztandarów - nie każda armia ma sztandary. Ja np. do Traków musiałem konwertować, bo w asortymencie Xystona brak sztandarowych.

P.S. Mogę przynieść swoich dowódców na czwartkowe granie w DBA.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

Podstawkowych problemów ciąg dalszy.... :lol2:

Właśnie zastanawiam się jak zapodstawkować macedońskich hypaspistów raz są medium infantry a raz heavy infantry, a dwóch odrębnych BG robić nie będę.

Przy późnym średniowieczu tego dylematu nie miałem i Landsknechtów zabazowałem na podstawkach o szerokości 20mm tak jak całą ciężką piechotę, bo taki kanon jest bardziej odpowiedni do renesansu, tam już podstawek o szerokości 15mm nie spotkałem anie w DBR ani gdzie indziej.
Kadzik

Post autor: Kadzik »

15 są IMHO za wąskie. Nieźle trzeba się namęczyć, by właściwie umiejscowić takich na przykład włóczników :)

BTW: Pisałem do Xystona i zapowiada się świetlana przyszłość dla Kartaginy! :D Jeszcze w tym miesiącu ma wyjść parę nowości, między innymi kartagińskie piesze dowództwo :D Generałowie na koniach niestety będą w przyszłości nieokreślonej, ale w miarę regularnie mają wychodzić podstawowe oddziały punickie :)
Jedyna niemiła rzecz to kiepska kompatybilność Xystona z CB.....ale już wiem z czego zrobić wyróżniające się dowództwo. Nie ma to jak generał wzrostu koło 7 stóp ^^
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBR, FoG, FoGR”