Granie w FoGa i FoGRa

Forum systemów bitewnych "De Bellis Renationis", "Field of Glory" oraz "Field of Glory Renaissance".
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43344
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Granie w FoGa i FoGRa

Post autor: Raleen »

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Granie w FoGa i FoGRa

Post autor: Telamon »

Gra ktoś może w FoGa w Krakowie? Zacząłem składać armię syryjską (właściwie to moja pierwsza zabawa z tą 15mm skalą), znalazłem już jednego przeciwnika (z Rzymem/Epirem), może znajdą się i kolejni?
Greebo, czy mógłbyś użyczyć mi może zestaw tych zasad, które przetłumaczyłeś? Nie jest mi łatwo połapać się w tych wszystkich zasadach po angielsku, byłoby mi łatwiej zacząć.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Granie w FoGa i FoGRa

Post autor: Greebo »

Podaj przez pw swój adres e-mail to postaram się w miarę szybko Ci je podesłać.
Kadzik

Re: Granie w FoGa i FoGRa

Post autor: Kadzik »

Prawie skończyłem ponad 400 punktów armii Kartaigny (fotki w przyszłym tygodniu wrzucę, bo w sklepie maluję, a ciągle aparatu zapominam) i jestem gotowy na bitwę (ostatnia chyba 2 lata temu.
Byłeś chętny Jarku. Podaj proszę jakiś pasujący termin. Najlepszy byłby chyba czwartek, ale sobota za tydzień jest świetna.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Granie w FoGa i FoGRa

Post autor: Greebo »

Sobota 21 lipca niestety nie wchodzi u mnie w rachubę.

Możemy się przymierzać do innych sobót albo czwartków ale nie wcześniej niż po 22 lipca.

Napisz natomiast z kim chcesz się zmierzyć swoją Kartaginą. Możemy oczywiście zrobić klasyczne starcie z Rzymem ale możemy też trochę mniej klasycznie np. z Galami. Co wolisz?

Rozumiem że ustalamy wielkość armii do gry na 400 pkt, chyba że za 400 pkt masz samo wojsko. W takim wypadku spokojnie możemy rozmawiać o bitwie na 500 czy nawet 550 pkt bo generałowie w FoG są dość drodzy a granie tylko z jednym generałem na armie bardzo utrudnia grę (robi ją wyjątkowo ciekawą - z innego punktu widzenia :)). Można bowiem z pewnym uproszczeniem powiedzieć, że w FoG-u grają przede wszystkim generałowie - po ich stracie bowiem nie możesz w ogóle robić pewnych rzeczy :).
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Granie w FoGa i FoGRa

Post autor: Telamon »

Czyli w Krakowie brak graczy w FoG'a? Szkoda, będę musiał się póki co pieklić z OiM w obcej mi epoce zamiast pławić się w tym co kocham...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43344
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Granie w FoGa i FoGRa

Post autor: Raleen »

Spróbuj kogoś przekonać do tego systemu, to będziesz miał graczy. Najprostsza i niezawodna metoda ;) . Jeśli grywasz w OiM, to może ktoś z grających w ten system się skusi.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Granie w FoGa i FoGRa

Post autor: Telamon »

Póki co mam nawet jednego gracza w Krakowie ze starą, dobrą Romą i Pyrrusem. Jako iż nie chciałem skazywać się tylko na jednego przeciwnika - bo to mimo wszystko jest pewien ryzykowny wydatek, wszystko z Xystona oprócz Galów- bo nic innego u Wargamera nie ma, zacząłem zbierać (wtopiłem fundusze) OiM (Cesarskich na zasadach armii szwedzkiej). Między innymi - jak zasugerowałeś - aby podczas gry mą armią (licha to ona nie będzie liczebnie) spróbować przekabacić dodatkowych ochotników do FoG'a... trochę lamentuję nad tym, bo chociaż na epoce (a zwłaszcza na latach 1648-1673 w armii Imperium) się nie znam to chciałbym zrobić wszystko ze zgodnością co do szczegółów (barwa zwłaszcza). Z poddanymi Seleukidów czy wojskami bitnych Żydów nie miałbym takich problemów...
Kadzik

Re: Granie w FoGa i FoGRa

Post autor: Kadzik »

To po 22 lipca jakoś się zdzwonimy.
Greebo pisze:Napisz natomiast z kim chcesz się zmierzyć swoją Kartaginą. Możemy oczywiście zrobić klasyczne starcie z Rzymem ale możemy też trochę mniej klasycznie np. z Galami. Co wolisz?
Mogą być i Galowie :) Co prawda połowa mojej piechoty również będzie galijska, ale to w sumie historyczne odtwarzanie walk z plemionami celtyckimi, przed przejściem przez Alpy.

Rozumiem że ustalamy wielkość armii do gry na 400 pkt, chyba że za 400 pkt masz samo wojsko. W takim wypadku spokojnie możemy rozmawiać o bitwie na 500 czy nawet 550 pkt bo generałowie w FoG są dość drodzy a granie tylko z jednym generałem na armie bardzo utrudnia grę (robi ją wyjątkowo ciekawą - z innego punktu widzenia :))
Armii mam na razie za nieco ponad 300 punktów (8xLH, 4xCv, 8xSp, 6xPs, 12xWb, 2xEl) więc po dodaniu dwóch TC mam 396 punktów.
Sukcesywnie natomiast domalowuję wojska (i całkiem sprawnie mi to, o dziwo, idzie) więc może i do 500 punktów dociągnę.
Na warsztacie mam 6 podstawek Scutarii, 4 podstawki jazdy iberyjskiej i celtiberyjskieji oraz 2 podstawki jazdy kartagińskiej (dodając do 2 już posiadanych daje mi BG dobrej opancerzonej kawalerii, która jest, co najważniejsze, drilled!)

Można bowiem z pewnym uproszczeniem powiedzieć, że w FoG-u grają przede wszystkim generałowie - po ich stracie bowiem nie możesz w ogóle robić pewnych rzeczy :).
Przede wszystkim nie można zbierać jednostek, którym siadło morale w wyniku ostrzału i po przegranej walce, a w FoGu wygrywa się nie przez wybicie przeciwnika, ale właśnie dezorganizując mu wojsko.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Granie w FoGa i FoGRa

Post autor: Telamon »

Gdyby ktoś był zainteresowany to Dzięki Starożytnym Bogom udało mi się pozbyć OiM... więc mam pieniądze, czas, możliwości etc zbierania bandy do Field of Glory (oczywiście Wielcy Władcy Syrii) i mogę coś zagrać w tym Krakowie.
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Granie w FoGa i FoGRa

Post autor: Kretus »

Witam.
Czy w ramach Pól Chwały planowane jest granie w FOG ?
Chętnie uczestniczyłbym w jakiejś niedużej bitwie jako obserwator lub gracz (zasady czytałem, mogę je sobie odświeżyć). Armią nie dysponuję, z moich sił do DBA nie złożę nic sensownego.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Re: Granie w FoGa i FoGRa

Post autor: Pablo »

Nie sądzę, ale może QR i Greebo przygotują coś w tle z DBR-em.
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Granie w FoGa i FoGRa

Post autor: Kretus »

W programie P.Ch. widziałem plany pokazów Basic Impetus. Czy organizator się ujawni? ;)
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Granie w FoGa i FoGRa

Post autor: Cisza »

Zapewne będzie pokazywał Paweł Kur, wsparty między innymi moimi figurkami
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Granie w FoGa i FoGRa

Post autor: Greebo »

W ostatnią środę 2 lipca zagraliśmy z Ciszą w Agresorze bitwę w FoGa.

Już jakiś czas umawialiśmy się na to spotkanie żeby przypomnieć sobie FoG-a ale ostatecznie zmobilizował mnie AWu który chciał się zapoznać w praktyce z DBR i FoG-em. O jego wyczynach w DBR w niedziele napisałem w odrębnym temacie co zaś do FoGa to ostatecznie AWu nie dotarł na Wilczą wiec nie jest wykluczone że niedługo zagramy jeszcze coś w tym temacie :)

Bitwa miała być niezbyt duża (na ok. 350 pkt z generałami) bo braliśmy pod uwagę ograniczenia czasowe grania na Wilczej po południu a i obawialiśmy się że długa przerwa w graniu w FoG-a może być dla nas pewnym utrudnieniem. Ponadto, przynajmniej w moim przypadku, dochodziła jeszcze jedna kwestia była to bowiem moja pierwsza bitwa z użyciem nowej wersji FoG (FoG2.0).

Ostatecznie okazało się że zmiana przepisów nie utrudniła nam aż tak bardzo zabawy choć graliśmy z pewną dozą ostrożności i wiele rzeczy sprawdzaliśmy nie dowierzając zawodnej pamięci ;)

Cisza stanął do walki na czele swoich Traków a ja wystawiłem Greków.
Trakowie przyprowadzili na pole walki 9 BG pod wodza 1 generała więc 7 BG Greków od samego początku nie czuło się za pewnie mimo tego że miało dwóch generałów. Na dodatek cały teren wystawił Cisza więc było go trochę na stole bo Trakowie lubią grać terenem;)

Cisza robił sporą dokumentacje fotograficzną wiec nie jest wykluczone, że za jakiś czas będzie można obejrzeć tę bitwę na jego blogu. A będzie co oglądać bo wbrew wszelkim moim obawom Trakowie dość mocno przegrali starcie. W momencie kiedy przerwaliśmy grę aby dać szanse zamknięcia sklepu prawie o czasie mieli oni rozbite (Broken) 3 BG a kolejna BG atakowana od tyłu była już przełamana (Fragmentem) i w kolejnym ruchu zostałaby pewnie rozbita. Grecy natomiast stracili jedynie dwa elementy z dwóch rożnych BG i wszystkie BG mieli nie naruszone.

Muszę jednak przyznać, że sukces zawdzięczam w dużej mierze szczęśliwemu zbiegowi okoliczności bo rzuty miałem raczej słabe. Na przykład oba stracone elementy zdjąłem w sytuacji kiedy schodziły tylko na 1 i właśnie wtedy te jedynki rzucałem!
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBR, FoG, FoGR”