VIII Grenadier (2013)

Impreza historyczno-wargamingowa odbywająca się co roku w Warszawie, którą współtworzyliśmy przez pierwszych jedenaście edycji (2006-2016).
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Re: VIII Grenadier (2013)

Post autor: DT »

Parę uwag odnośnie "Shermana" a właściwie "Grizzly'ego" :twisted: (Według mnie to ten sam czołg, ale.... szczegóły poniżej)
Raleen pisze:Poprawiam w takim razie na Shermana - będzie ogólnie. A szczerze powiedziawszy sam się jeszcze przyjrzę czy to był ten sam czołg. Tu jest Grizzly na zdjęciu sprzed 2 lat (tak go przynajmniej rozpoznał DT):

Obrazek
Tak to jest "Grizzly" I ucharakteryzowany na "Shermana" II z 1 pułku pancernego 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka (pamiętam go z MWP z II. poł. lat 80-tych, był w czystej odmianie kanadyjskiej - bez skrzynki "narzędziowej", niestety nie mam tu zdjęcia, które wówczas wykonałem). Nie widać tyłu wieży (niestety), początkowo "Shermany" II nie miały skrzynki "narzędziowej".
Sarmor pisze:Na zdjęciu sprzed roku widać też, że mają inny tył wieży:
Obrazek
Tu ten sam czołg w tym samym malowaniu i widoczna skrzynka "narzędziowa".
Sarmor pisze:Tegoroczny wyglądał tak (zdjęcie jest w archiwum, do którego link Ci podesłałem):
Obrazek
W porównaniu do Grizzly'ego sprzed 2 lat tegoroczny:
- nie miał tych wystających, nitowanych, pionowych elementów podwozia z przodu,
- miał długolufowe działo,
- miał reflektor po prawej (z naszej perspektywy ;) ).

Obrazek
Grizzly ma pudełko na wyposażenie załogi, Sherman ma wydłużoną wieżę jako przeciwwagę do długiego działa.
Według mnie to też jest ten sam "Grizzly" I, tyle że zmieniono (obudowano?) mu wieżę do standardu M4A1(76)W (czyli brytyjski "Sherman" IIA - ta literka "A" jest bardzo istotna bo oznacza wyposażenie w amerykańską 76-kę, bez literki miały 75-kę, z literką "B" to wozy wyposażone w haubicę 105 mm, a z literką "C" to były "Firefly'e" z brytyjska 17-funtóką). Dlaczego tak sądzę? Policzcie mu zęby w kole napędowym. :roll:

Obrazek

Na Grenadierze występował w roli czołgu amerykańskiego (tak mi się wydaje), teraz już tylko krok, aby go przemalować w barwy "maczkowskie" - Shermany IIA Dywizja otrzymała w listopadzie 44 roku.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: VIII Grenadier (2013)

Post autor: xardas12r »

Ma inne gąsienice.
Obrazek
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Re: VIII Grenadier (2013)

Post autor: DT »

xardas12r pisze:Ma inne gąsienice
Gąski można zmienić, nie ważna jest ich faktura, ważne czy pasują do koła napędowego.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: VIII Grenadier (2013)

Post autor: Raleen »

Ja jestem już tutaj tylko notariuszem tego co ustalicie. Po raz kolejny dziękuję DT za wyjaśnienie i przyjrzenie się dokładnie tematowi.
Natomiast, przy okazji, to jest bardzo dobra ilustracja tego jak to jest czasami z ustalaniem szczegółów dot. sprzętu wojskowego. Aczkolwiek badanie takich spraw także może być pasjonujące ;).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: VIII Grenadier (2013)

Post autor: xardas12r »

Moim zdaniem to dwa różne czołgi.

Wymiana wieży? W warunkach chałupniczych? Nowe gąsienice - ile by kosztowały? Przebudowa przedniej płyty?

Myślisz, że zniszczono by historyczny egzemplarz?

Ps. Oba czołgi stały już obok siebie:
Obrazek
Ostatnio zmieniony środa, 19 czerwca 2013, 22:57 przez xardas12r, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Re: VIII Grenadier (2013)

Post autor: DT »

Można ją obudować, o czym pisałem.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: VIII Grenadier (2013)

Post autor: xardas12r »

Przeciw:
- Inna wieża i wydaje się w pełni sprawna
- Grizli ma wzmocniony pancerz na bokach, M4A1 nie
- Mimo wszystko przyjrzyj się kołom napędowym - są inne
- Inne gąski
- Inna dolna przednia płyta
- Inny odlew przodu obu wozów (M4A1 nie ma napisów)
- STOJĄ RAZEM NA JEDNYM ZDJĘCIU
Obrazek
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: VIII Grenadier (2013)

Post autor: Fromhold »

DT pisze:Można ją obudować o czym pisałem
Moim zdaniem Xardas ma zdecydowanie rację. Dodatkowe różnice to np brak odlanego 'herbu' na przodzie kadłuba M4A1(76)W czy odlanych numerów na kadłubie. Te wszystkie rzeczy, o których piszesz można przerobić, fakt, ale po co ten cały trud? Po za tym przy takich przeróbkach zawsze pozostaje jakieś niedopatrzenie , ślad itd, którego można się przyczepić.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Re: VIII Grenadier (2013)

Post autor: DT »

xardas12r pisze:STOJĄ RAZEM NA JEDNYM ZDJĘCIU
Faktycznie :oops:
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: VIII Grenadier (2013)

Post autor: Raleen »

Skoro stoją razem na jednym zdjęciu to wszystko jasne. Czyli zostawiam opis ogólny jak jest. Tym razem się nie spieszyłem ze zmienianiem, czekając co tam uradzicie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Konwent GRENADIER”