VI GRENADIER - relacje, wrażenia (gry bitewne)

Impreza historyczno-wargamingowa odbywająca się co roku w Warszawie, którą współtworzyliśmy przez pierwszych jedenaście edycji (2006-2016).
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

VI GRENADIER - relacje, wrażenia (gry bitewne)

Post autor: Sarmor »

Pierwszy raz uczestniczyłem w takiej imprezie w roli prezentującego i już wiem, że będę to musiał powtórzyć. :) Tylko następnym razem muszę się bardziej przyłożyć do testowania innych prezentowanych systemów, a nie głównie czaić przy swoim.

Tak przy okazji - wszystkich, którzy robili jakieś zdjęcia naszego pokazu Sturmovika prosiłbym o kontakt, bo mi zdjęć z dzisiaj brakuje do zilustrowania relacyjki.

Kolega z portalu (http://www.thenode.pl) obiecał opisać swoje wrażenia z wczoraj (dziś już nie mógł się pojawić), dorzucając do tego zdjęcia, które zrobił, więc jak tylko się to u nas pokaże, podrzucę link.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43342
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: VI GRENADIER - relacje, wrażenia (gry bitewne)

Post autor: Raleen »

Relacje z imprezy na Portalu Strategie

Gry bitewne (1):
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=135

Gry bitewne (2):
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=135

Gry bitewne (3):
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=135

Autorem zdjęć jest Raleen.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43342
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: VI GRENADIER - relacje, wrażenia (gry bitewne)

Post autor: Raleen »

Relacje z imprezy na Portalu Strategie

Gry bitewne (4):
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=135

Autorem zdjęć jest Jarek.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: VI GRENADIER - relacje, wrażenia (gry bitewne)

Post autor: Sarmor »

Zapowiadana wyżej relacja na portalu The Node:
http://www.thenode.pl/wydarzenia/relacj ... otoreporta
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: VI GRENADIER - relacje, wrażenia (gry bitewne)

Post autor: Cisza »

Raport z bitwy FOG

Część 1
http://polewalki.blogspot.com/2011/05/test.html

Część 2
http://polewalki.blogspot.com/2011/05/b ... le-of.html

Część 3
http://polewalki.blogspot.com/2011/05/b ... of_29.html

Wkrótce część finałowa raportu. Przepraszam, ale nie zdążyłem przed urlopem.

Jesli chodzi o samego Grenadiera to mam kilka głównych spostrzeżeń:

Niestety wszystko poza rekonstrukcjami było dodatkiem i to było widać. Super było spotkać się ze znajomymi i w realu z osobami z forum, jednak pozostaje niedosyt. Do stołów trafiali już raczej hobbyści, wiec trudno to uznać za promocję wargamingu wśród osób całkowicie "zielonych" a przeciez to jest też jednym z celów podobnych imprez.

W przyszłości warto pomyśleć o nieco lepszej promocji stanowisk z grami. Może dobrym pomysłem byliby rekonstruktorzy w mundurach z epoki na poszczególnych stoiskach (np. na stoisku FOG rekonstruktorzy w "strojach" greckich peltastów :) ).

Przeszkadzało mi nieco też jarmarczne otoczenie typu stragany z "militariami" i "antykami" wątpliwej jakości czy wręcz odpustowe stoiska z plastikowymi karabinami dla dzieci i tym podobnym asortymentem.
Pudełka zapałek z plakatami SS też jakoś nie mieszczą się w moim kanonie dobrego smaku czy zwykłej przyzwoitości.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43342
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: VI GRENADIER - relacje, wrażenia (gry bitewne)

Post autor: Raleen »

Cisza pisze:(np. na stoisku FOG rekonstruktorzy w "strojach" greckich peltastów :) )
Pytanie, gdzie takich znaleźć. Jest jeden kolega, który odtwarza macedońskiego woja (zdaje się, że ma zróżnicowany asortyment w zależności od potrzeb) i nawet się go dopytywałem, z tego co mi mówił, w skali Polski raczej jest rodzynkiem. Grup Rzymian jest zdaje się w naszym kraju na palcach jednej ręki, a i tu nie wszystkie uchodzą za profesjonalne.

Co do głównego toku wywodu troszeczkę się Cisza z Tobą zgadzam, ale tylko troszeczkę. Może to jest tak, że te rekonstrukcje trochę odciągają, a może po prostu ciężko ludzi zagonić do przyglądania się figurkom, jeszcze przy takiej pogodzie. Pytanie jak ogólnie oceniasz frekwencję (mam na myśli samą publiczność), bo spotkałem się z dwoma skrajnymi opiniami: że było nieźle, i że wręcz przeciwnie :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: VI GRENADIER - relacje, wrażenia (gry bitewne)

Post autor: Sarmor »

Cisza pisze:Niestety wszystko poza rekonstrukcjami było dodatkiem i to było widać.
Niby tak, ale gdyby nie rekonstrukcje, nikt "zielony" by się nie pojawił. Przesuwanie figurek po stole zawsze zostanie przyćmione przez ganianie z karabinem i rzucanie petard, ale dzięki temu drugiemu na imprezie pojawi się dość osób, by było sens ją organizować. A a nuż ktoś z widzów zatrzyma się na dłużej przy którymś ze stołów. Nie ma co liczyć, że zatrzymywać się będą tłumami, dlatego ja uznaję za pewien sukces tych kilka osób, które udało nam się przytrzymać choć chwilę przy Sturmoviku (choć pokazy odbyły się nie do końca po mojej myśli).
Choć uważam, że zrobienie odrobinę dłuższych przerw między poszczególnymi rekonstrukcjami mogłoby dobrze wpłynąć na frekwencję przy grach. Ewentualnie można się zastanowić nad efektami pirotechnicznymi podczas rozgrywek... :mrgreen:
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: VI GRENADIER - relacje, wrażenia (gry bitewne)

Post autor: Cisza »

Raleen pisze:
Cisza pisze:(np. na stoisku FOG rekonstruktorzy w "strojach" greckich peltastów :) )
Pytanie, gdzie takich znaleźć. Jest jeden kolega, który odtwarza macedońskiego woja (zdaje się, że ma zróżnicowany asortyment w zależności od potrzeb)
Rozmawiałem z nim. Ma ekwipunek Kartagińczyka (do którego nie omieszkałem się samemu przymierzyć :) )

Co do peltastów - prości do rekonstruowania :)

Obrazek


Frekwencja? Powiem tak, ani rewelacja, ani tragedia.
Mój postulat tyczący się rekonstrukcji to połączenie ich elementów z toczącymi się grami.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
Wookush
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 12:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: VI GRENADIER - relacje, wrażenia (gry bitewne)

Post autor: Wookush »

Witam.
Co do samej konwencji Grenadiera i jego wielowątkowości w sensie panszówki- bitewniaki- rekonstrukcja, to raczej normalne, że werbuje się przyszłych pasjonatów niejako "przy okazji". Ja przy stole z Monte Cassino prowadziłem gry dla laików i wiele osób zagadywało o wargaming w ogóle. Kilku panów wpadło na rekonstrukcję z synami, a sami zbierali szczęki z podłogi, że można się bawić figurkami w taki sposób.
Gram w: "Kompfgruppe Normandy"
Gram w: "Ambush Alley: Force On Force"
I JESTEM Z TEGO DUMNY !!! :D
Zablokowany

Wróć do „Konwent GRENADIER”