Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest poniedziałek, 20 listopada 2017, 07:51

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: XII Pola Chwały (22-24.IX.2017)
PostNapisane: poniedziałek, 2 października 2017, 08:35 
Colonel Général

Na koniec jeszcze kilka pojedynczych zdjęć, dla których zabrakło miejsca w relacjach albo nie do końca pasowały z tych czy innych względów.

Obrazek
Rozgrywka w "Wings of War" w sali Rycerskiej. Zwłaszcza starsi koledzy, z tego co obserwowałem przez chwilę, mieli dużo radochy

Obrazek
Rozgrywka na polach Normandii 1944 r. przygotowana przez Borsuka i jego kolegów z Tarnowa

Obrazek
Stół do rozgrywek w "Bolt Action" (właściwie to bardziej była chyba diorama)

Obrazek
Napoleon ze świtą. Podobno wypadł świetnie, nie tylko spacerował, ale odegrano szereg scenek z jego udziałem, np. po defiladzie sprawdzał plecaki napoleońskim żołnierzom

Obrazek
Widok od tyłu na strzelców konnych z powstania listopadowego

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: poniedziałek, 2 października 2017, 10:58 
Lieutenant

Cytuj:
Nie mówiąc o wyścigach, jak palio w Sienie. Tym fajniej, że ekipa z Paliano przyjechała do Niepołomic.
Damską część ekipy mieliśmy okazje spotkać na śniadaniu w hotelu

Zazdro.
Byłem kiedyś na Palio w Sienie. Cała rzecz bardzo męcząca, ale robi wrażenie. Niesamowite są bardzo realne emocje mieszkańców - jak na meczu piłkarskim.

PostNapisane: poniedziałek, 2 października 2017, 12:29 
Generał Broni

Dobrze, że nie przyjechała ekipa od rzucania się pomidorami w Hiszpanii. :lol: ;)
A na serio: gratuluję kapitalnych wrażeń.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)

PostNapisane: poniedziałek, 2 października 2017, 14:09 
Général de Division

Torgill napisał(a):
Jeep to był majstersztyk jako całokształt. Nie tylko dziewczyny na masce i skrzynka Coli, ale sami żołnierze z cygarami też dawali radę :)

Mariusz napisał(a):
We Włoszech w wielu miastach są tradycje takich pochodów i obchodów święta miasta.

Nie mówiąc o wyścigach, jak palio w Sienie. Tym fajniej, że ekipa z Paliano przyjechała do Niepołomic.
Damską część ekipy mieliśmy okazje spotkać na śniadaniu w hotelu :)

No patrz a mi się nie trafiło. Musieli wcześnie przyjść gdy my jak to wargamerzy odsypialiśmy.

PostNapisane: czwartek, 5 października 2017, 08:20 
Sergent

Trochę mało OiM w relacji z Pól Chwały ;) A poza turniejem było jeszcze jedno wydarzenie - "rekonstrukcja" bitwy pod Warszawą, 1656. Stół 300x240 cm, po ok. 150PS na każdą stronę. Można pooglądać: http://histogry.blogspot.com/2017/09/warszawa-1656-na-polach-chway.html

PostNapisane: czwartek, 5 października 2017, 08:56 
Colonel Général

Tak jak pisałem w relacji, w tym roku jeśli chodzi o bitewniaki skupiliśmy się na ekipach współpracujących z naszym forum. Nie miałem czasu nawet (ani nikt inny) chodzić po podziemiach i robić zdjęcia z turnieju OiM. Wydało mi się, że i tak nic nowego w stosunku do lat poprzednich tam nie zobaczę, a kilka razy robiłem już relację z tego turnieju, więc z mojego punktu widzenia było to powtarzanie tego samego. Podobnie zresztą z rekonstrukcjami, gdzie też nie mamy czasu robić bardziej szczegółowych relacji, ale robią je sami rekonstruktorzy, więc nic nie ginie.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: czwartek, 5 października 2017, 09:56 
Sergent

Też ja nie mówię o turnieju, a o wystawie i pokazie, które miały miejsce w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa, obok zamku :) Ale to fakt, każdy z nas robił swoje. Ja tylko przez chwilę popatrzyłem na planszówki (a bliżej przyjrzałem się jedynie partii w karciankę o... czystkach stalinowskich...) i musiałem ogarniać swoje rzeczy.

PostNapisane: czwartek, 5 października 2017, 10:11 
Major

Podejście do podziemnej części Pól Chwały w pełni podzielam, nie obrażając zresztą naszych podziemnych Kolegów, którzy - patrząc na ich stosunek do nadziemnej części imprezy - mogliby zapewne odpowiedzieć dwuwierszem z Leśmiana "Chociaż Podziemiec jestem nikczemny / cieszę się tego, żem tak podziemny". :P
Natomiast warto choć odnotować, że w tym roku - także z racji deszczu - zupełnie odmiennie niż w poprzednich edycjach wyglądała sytuacja sytuacja w "Mercedesie". Tym razem było tu aż za gęsto, w praktyce w sobotę przeniósł się tu centralny punkt zajęć młodzieżowych, który w tym roku umieściliśmy przed tym budynkiem (stąd może nieco większe pustki na Dziedzińcu Zamkowym). W środku mieściły się stoiska IPN (sprzedaż książek, ale przede wszystkim stoiska do grania), wspomniane wyżej makiety: bitwy warszawskiej i Kudaku (nie pamiętam, czy nie były rozgrywane też bitewniaki) a także wypożyczalnia dawnych strojów z przebieralnią. Podszedłem tam bodaj trzykrotnie na chwilę i nie nadaję się bynajmniej na reportera (zapewne przeoczyłem lub zapomniałem o jakichś atrakcjach) ale odniosłem wrażenie, że przynajmniej w sobotę tu właśnie było największe "natężenie ruchu", i bynajmniej nie było to tylko zasługą pogody. :)
Bardzo dobre relacje Raleena uzupełniłbym tylko jeszcze wspomnieniem pary rekonstruktorów grających (w pełni zasługują na określenie właściwe dla artystów) Napoleona i jego adiutanta. Byli w ciągłym ruchu i praktycznie od początku do końca animowali "wiodący", napoleoński wątek pokazów. Znam tę sprawę raczej z drugiej ręki, ale z tych cudzych relacji wnioskuję, że był to najbardziej "charakterystyczny" punkt tegorocznej imprezy. :)

PostNapisane: czwartek, 5 października 2017, 11:25 
Colonel Général

Zdjęcie Napoleona i jego adiutanta jest wyżej w tym wątku. Co do tego, że jakieś poważniejsze atrakcje historyczne są w MCDiS nie miałem pojęcia. Zawsze było to miejsce gdzie lokowano punkty programu imprezy dla dzieci (tzn. tych młodszych dzieci), wydawało mi się, że w tym roku jest podobnie. Tak jak napisał Krajarek, każdy siłą rzeczy zajęty jest głównie swoją częścią imprezy i nie zawsze udaje się to połączyć z rolą reportera.

PostNapisane: czwartek, 5 października 2017, 12:32 
Sergent

Właśnie o tym mówiłem - pół soboty spędziłem w "Mercedesie", gdzie obok IPN były wystawione moje rzeczy, i rzeczywiście: na makiecie bitwy warszawskiej w ciągu dnia chłopcy pogrywali sobie w OiM. I widziałem, że momentami sporo ludzi się kręciło.
Inna sprawa, że człowiek z IPN nie bardzo ogarniał przepisy do "303", które prezentował :)

A - w podziemiach oprócz OiM był też dość duży chyba turniej w TANKS.

PostNapisane: czwartek, 5 października 2017, 12:47 
Colonel Général

krajarek napisał(a):
Inna sprawa, że człowiek z IPN nie bardzo ogarniał przepisy do "303", które prezentował :)

Jak nie ogarniał nawet zasad "303" to faktycznie był ogarnięty :)

Ludzie się kręcili, bo padał deszcz, więc Ci co byli w okolicy MCDiS weszli do środka, a że tam wokoło było trochę biwaków różnych grup reko to i widzów i po części zapewne rekonstruktorów się zebrało.

Co do udziału w imprezie i poznawania różnych jej elementów, ja przez szereg lat na niej byłem, ale mimo szczerych chęci nie udało mi się nigdy zobaczyć w pełni wystawy modelarskiej na zamku (na pierwszym piętrze). Raz tylko byłem, ale to już była końcówka i się zwijali, tak że większości modeli nie było. A w tym roku w ogóle organizator tej części imprezy nawalił i nic nie było, i nie wiadomo jak będzie za rok.

PostNapisane: czwartek, 5 października 2017, 14:55 
Major

Raleenie, ja i tak podziwiam, że ogarnąłeś tak dużą część imprezy. Żeby ogarnąć całość, trzeba by mieć zdolność nawet nie bi- lecz co najmniej heptalokacji. :D Moje posty nie są w żadnym razie krytyką Twojej relacji, jedynie jej uzupełnieniem.
Przeniesienie jednego z punktów ciężkości imprezy, a konkretnie punktu "młodzieżowego" w okolice "Mercedesa" nie jest przypadkiem, lecz świadomym zamiarem organizatorów. Myślę, że w znacznym stopniu to się udało. Natomiast nie do końca sprawdziło się rozłożenie jej na większym obszarze (Rynek jako stałe miejsce pokazów rekostrukcyjnych, obszar za kościołem), bo w tym roku z powodu pogody nie dotarła część zapowiedzianych rekonstruktorów, było też mniej widzów i po prostu zrobiło się trochę pustawo w porównaniu ze stanem z poprzednich edycji.
W kwestii modelarskiej - na przyszły rok Robert umawia się z zupełnie nowym partnerem, jeśli ktoś jest zainteresowany szczegółami, postaram się sprawdzić.

PostNapisane: niedziela, 8 października 2017, 13:43 
Sous-lieutenant

Jak to mawiali w Krainie Goblinów, lepiej późno niż toporem między oczy...

Byłem pierwszy raz na Polach Chwały. Nie czas to i miejsce na spisywanie wrażeń, więc chciałem tylko podziękować moim przeciwnikom za gry (Raleen, Samuel i Khamul).

Najbardziej żałuję, że tak mało wojenniczek jest na tym świecie, bo w sali obok, gdzie uczono jakiegoś tańca sprzed kilku wieków, czułem się po prostu nieprzyzwoicie, stojąc i podpierając ścianę. Lepiej by mi było pozostać na jakimś polu bitwy i tych tańców nie widzieć... Następnym razem muszę pamiętać, że najlepiej w ogóle nie wychodzić z okopów.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]