Możliwość turnieju GBoH na Polach 2012

Impreza historyczno-wargamingowa odbywająca się co roku w Niepołomicach pod Krakowem w drugiej połowie września.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Możliwość turnieju GBoH na Polach 2012

Post autor: RyTo »

W myśl zasady "kiedy, jak nie teraz; gdzie, jak nie tu; z kim, jak nie z Wami", chciałem publicznie zadać pytanie o chęć udziału lub pomocy w zorganizowaniu turnieju GBoH na tegorocznej edycji Pól Chwały. Czasu jest jeszcze dość, ale wiem, że sam takiego przedsięwzięcia nie udźwignę - podobnie jak tytułu mistrza po walce z samym sobą sobie nie przyznam. Co by to było zresztą za zwycięstwo?

Moi koledzy znad planszy wykonali dość pracy (koncepcyjnej) już wcześniej, aby można było zorganizować ten turniej na sensownych zasadach. W zeszłym roku wskutek nieszczęśliwych okoliczności miałem do wyboru robić to sam, więc uciekłem od tej odpowiedzialności.

Tym razem, dzięki posiadaniu instrukcji w miarę po polsku (...) oraz pewnego zaplecza personalnego - ludzi, którzy znają GBoH oraz najprawdopodobniej będą obecni na tegorocznej edycji - wydaje mi się możliwe zrealizowanie takiego turnieju (lub mini-turnieju).

Dla znających GBoH - prosiłbym o wsparcie moich wysiłków w organizacji turnieju od strony praktycznej. Jak najbardziej jest możliwe jednoczesne uczestnictwo w szrankach turniejowych.

Dla osób nie znających GBoH - również uważam Wasze uczestnictwo za możliwe. Ze względu na wymogi turniejowe (czas i miejsce) bitwy nie mogłyby być zbyt duże, więc pojedyncze rozgrywki powinny być krótsze i mniej skomplikowane. Sam uważam system GBoH za możliwy do wytłumaczenia każdemu chętnemu, więc uprzedni osobisty kontakt z systemem nie byłby wymagany. W zależności od ilości zainteresowanych myślę, że mógłbym nawet dokonać prezentacji systemu poprzedzającego sam turniej, później zaś służyć pomocą lub radą.

Stworzenie tego turnieju zależy w istocie od nas. Jeśli zechcecie poświęcić temu projektowi część swojego czasu, wierzę, że uda się w tym roku go zrealizować :)
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Możliwość turnieju GBoH na Polach 2012

Post autor: Silver »

To świetny system bitewny i chętnie zagram ale jednak wg mnie mniejsze bitwy nie dają (jak dla mnie) tyle satysfakcji.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Możliwość turnieju GBoH na Polach 2012

Post autor: Raleen »

Temat pojawił się już rok temu w kuluarowych rozmowach i jest znany kilku graczom. W każdym razie od strony organizacyjnej postaram się wesprzeć tą inicjatywą na ile będzie można. Byle znalazła się odpowiednia liczba chętnych na turniej.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2423
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 52 times

Re: Możliwość turnieju GBoH na Polach 2012

Post autor: Teufel »

Dwukrotnie przeszkodziły mi egzaminy (w weekend PCH), ale tym razem oświadczam że zjawię się, choćby miał wygrać jakiś Kartagińczyk ;)

Jakie wybierzemy zasady i konstrukcja armii?
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Możliwość turnieju GBoH na Polach 2012

Post autor: Silver »

No to chyba że będzie system "kupowania" jednostek przed bitwą znany wczesniej i bitwy będą bardzo malutkie by można szybko rozegrać i przejść do czegoś większego. Ale te małe bitwy jednak wg mnie sa jednak bardziej losowe.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2423
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 52 times

Re: Możliwość turnieju GBoH na Polach 2012

Post autor: Teufel »

Moim zdaniem bitwy powinny być wielkości Bagradas 255 bc (SPQR), Cheronei (Aleksander), czy Lutecji (Cezar w Galii) czyli 80-100 RP do ubicia na stronę.
Za małe mogą się skończyć po 2 etapach.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Możliwość turnieju GBoH na Polach 2012

Post autor: RyTo »

Raleen poświadczy - Hydaspes, który małą bitwą nie jest, posiada próg ucieczki około 70 punktów. Ile godzin potrzeba do jego rozegrania? Metoda gry agresywnej, "na rympał" :P, zawsze będzie skracała czas rozgrywki.

Jednocześnie oczywiste dla mnie jest, że jeśli mamy czas od piątku do niedzieli, pojedyncze bitwy nie mogą trwać sześć godzin, muszą trwać krócej. Być może oznacza to konieczność wykorzystania "Simple" GBoH :) ale mam nadzieję na poprzestanie na niższych progach ucieczek. W każdej grze z serii są tego rodzaju bitwy, więc każdy z posiadaczy czy to Aleksandra, czy SPQR, czy też Cezarów może się domyślić, co mam na myśli. Mnie osobiście odpowiada "skala" większości scenariuszy z dodatku "Tyrant" i wyobrażam sobie, że takie będą rozmiary turniejowych armii.

Teufel - myślę o wykorzystaniu zasad, które stworzyłeś i - w razie potrzeby - ich rozbudowie/przerobieniu. Tak jak kiedyś korespondowaliśmy, stworzę przykładowe listy-gotowce rozmaitych armii i spróbuję zorganizować kilka testowych rozgrywek przy ich wykorzystaniu. Oznacza to, że korzystać będziemy z opcji punktowego kupowania jednostek. Nawet zwiększając dostępne "środki" można zmniejszać czas rozgrywki zmniejszając właśnie progi ucieczek.

Do pewnego stopnia myślę, że będzie to konieczne. Sądząc bowiem z ilości osób, które już zabrały głos w tym temacie mamy ok. czterech potencjalnych uczestników. Liczba to może ulec zmianie. Jednocześnie mamy mniej czasu na cały turniej niż drużyny piłkarskie na "wyjście z grupy" w Euro 2012 :)
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Możliwość turnieju GBoH na Polach 2012

Post autor: Dajmiech »

A może coś podobnego, a trochę szybszego: Men of Iron albo Infidel? Można by wybrać co zestaw paru bardziej zbalansowanych bitew i za każdym razem losować bitwę i strony.
Mogę przynieść obie gry i, gdyby byli chętni, pisałbym się.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Możliwość turnieju GBoH na Polach 2012

Post autor: RyTo »

Jeśli o mnie chodzi, nie mam nic przeciwko serii Men of Iron. Rzeczywiście, bitwy tam rozgrywają się szybciej i sprawniej niż w GBoH. Oczywiście, potrzebny byłby człowiek od organizacji :) oraz dopilnowania przebiegu rozgrywek. Ponieważ nie myślę grać zbyt wiele na Polach, mogę także dopomóc w organizacji takiego "iwentu" (sam też mam obie gry z serii).

Czemu nie zamieniałbym GBoH na MoI? Po pierwsze, nie wiem nic, aby jeden turniej wykluczał drugi. Naturalnie, jeśli "głos ludu", to jest większości opowie się za MoI, przeciw GBoH - turnieju GBoH nie będzie. Po drugie, Twoja propozycja, Dajmiechu, dotyczy rozgrywania scenariuszy "z pudełka". Pomysł turnieju GBoH zasadza się natomiast na armiach kupowanych za punkty, w określonym limicie. Nie ukrywam, że chciałbym wypróbować ten pomysł w praktyce.
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Możliwość turnieju GBoH na Polach 2012

Post autor: Dajmiech »

Oczywiście RyTo, że jedno nie wyklucza drugiego. To tylko propozycja, nie zamierzam mieszać się w organizację imprezy ani krzyżować niczyich planów. Po prostu jakby byli zainteresowani, chętnie wziąłbym w czymś takim udział. A jeśli mógłbyś pomóc od strony organizacyjnej, to tym lepiej :)
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Możliwość turnieju GBoH na Polach 2012

Post autor: RyTo »

Myślę, że dobrze by było stworzyć nowy temat, żeby zebrać przynajmniej wstępną listę osób zainteresowanych do rozgrywek Men of Iron :)

W najbliższych dniach spróbuję samemu potestować trochę owe punkty do GBoH i będę się kontaktował z zainteresowanymi osobami tak przez ten temat, jak i wiadomości.
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Możliwość turnieju GBoH na Polach 2012

Post autor: Silver »

Jeśli ma być turniej to z góry założyć ramy czasowe bitwy i np. nie więcej niż godzinę na bitwę i może by jeden z graczy nie przedłużał limity jak w szachach.
Inaczej to nie da się tak ludzi zgrać by niektórzy nie czekali za długo na swoje kolejne bitwy i strata czasu (a jeszcze inne gry czekają).
Może zwycięscy zagraliby jako wodzowie naczelni w większej bitwie a pozostali jako pomocniczy. Tylko gdzie taka bitwę znaleźć – chyba żeby samemu ułożyć do niej rozpiskę i specjalne zasady.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Możliwość turnieju GBoH na Polach 2012

Post autor: RyTo »

Limit czasowy nie byłby takim złym pomysłem, ale:
- wciąż wiadomo mi tylko o 3 (?) uczestnikach
Silver
Kpt. Bomba
Teufel
(ja?)

Przy takiej ilości ludzi nie potrzeba wiele czasu - zasady są Wam znane, grać można na różnych mapach różnymi żetonami.

- GBoH w godzinę? Raczej Men of Iron albo Simple GBoH. Przypomnij sobie Silverze, co w czasie Twoich rozgrywek dokonywało się w pierwszej godzinie gry. Dwie, trzy godziny wyglądają bardziej zadowalająco.

Kwestia większej rozgrywki na finał. Niestety, z moich doświadczeń wynika jedno - im więcej graczy przy stole, tym bardziej wydłuża się czas rozgrywki. Opowiadałbym się więc za trzymaniem się systemu 1 na 1.

Jeśli byłby to turniej to przy 4 osobach, system "każdy z każdym" oznaczałby, jeśli nie popełniam błędu, 6 rozgrywek. Potem, powiedzmy, dwójka najlepszych w finale. System może być inny, ale poniżej jednego dnia raczej nie zejdziemy. No chyba, że zbiorę od Was przysięgę, że stawicie się w tym samym czasie i miejscu w piątek pierwszego dnia... i robimy z przerwami tylko na ubikację.

Dobrze zaś wiecie, że to tak nie wygląda, więc czasowo na pewno "zajmie" ten turniej uczestnikom część imprezy, bez względu na odgórne limity czasowe rozgrywek.
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Możliwość turnieju GBoH na Polach 2012

Post autor: Silver »

Gdy mało żetonów i raczej 1 linia żołnierzy to można rozstrzygnąć bitwę w 3-4 krótkie tury.
Nie chciałbym poświęcić na turniej całej soboty. Bo w niedzielę wiadomo jak to jest że już w nic ambitniejszego nie zagra się z braku czasu i chętnych; a w piątek nie ma dużo czasu.
To może w niedzielę głównie na to czas poświęcić a zacząć wcześniej?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Możliwość turnieju GBoH na Polach 2012

Post autor: Raleen »

W Krakowie trzeba przeprowadzić mobilizację wśród znanych nam graczy, bo nie wszyscy tu zaglądają.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwent POLA CHWAŁY”