Gry planszowe na Polach Chwały i ich promocja

Impreza historyczno-wargamingowa odbywająca się co roku w Niepołomicach pod Krakowem w drugiej połowie września.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Gry planszowe na Polach Chwały i ich promocja

Post autor: Raleen »

Po obu ostatnich edycjach dwóch największych imprez wargamingowych, w jakich bierzemy udział (tegorocznym GRENADIERZE i zeszłorocznych POLACH CHWAŁY), część osób zwracała uwagę na kwestie promocji na nich naszego hobby. Nie ulega wątpliwości, że jest to jeden z celów organizowania tych imprez, poza spotykaniem się osób z różnych stron Polski i różnych środowisk oraz możliwością pogrania w większym (i bardziej zróżnicowanym) gronie. Jak słusznie wiele osób zauważało, jak do tej pory – jeśli chodzi o gry planszowe – nie było to zorganizowane w sposób optymalny (przynajmniej w ciągu ostatnich 2 lat). Nie wykorzystujemy wszystkich szans i możliwości jakie dają te imprezy, choć z drugiej strony nie jest też tak – co chciałbym podkreślić – że żadnej promocji gier planszowych do tej pory nie było. Przyczyny można wskazać różne, jednak nie chciałbym się o tym tutaj rozwodzić, natomiast skupić się na nadchodzącej edycji Pól Chwały i tym co możemy zrobić by zdecydowanie to zmienić.

Na tegorocznych Polach Chwały planowane jest specjalne stoisko (może być na nim kilka gier) z grami planszowymi, umieszczone w widocznym miejscu na parterze w sali Akustycznej Zamku, gdzie będą przez nas organizowane POKAZY/PREZENTACJE gier planszowych dla publiczności. Chodzi o to by gry te były widoczne i by osoby, które wcześniej nie miały z grami planszowymi styczności mogły podejść, pooglądać, dowiedzieć się czegoś o nich, a także zagrać (przynajmniej niektórzy). Osobami, które będą prowadzić pokazy i stanowią trzon ekipy są RyTo i Samuel, wspomagał będzie nas także Monthion. Mam nadzieję, że wkrótce dołączą do nich kolejni, szczególnie liczę tutaj na kolegów z Krakowa i okolic (ale nie tylko).

Patrząc na to od strony organizacyjnej, z pewnością każdy chce zapoznać się z różnymi atrakcjami imprezy, a także chociaż trochę sobie pograć, i nie jest w stanie przez cały czas znajdować się przy tym stoisku promocyjnym. Stąd konieczna będzie pewna ROTACJA. Od osób, które chciałyby się włączyć w działania promocyjne (do czego zachęcam) nie oczekujemy, że będą zajmowały się tym cały dzień. Poświęcenie na to nawet 2-3 godzin byłoby wystarczające i jednocześnie bardzo pomocne dla nas wszystkich. W piątek żadnych prezentacji ani pokazów nie będzie, tylko w sobotę i niedzielę w dzień (wieczory pozostają czasem dla graczy, bo wtedy nie ma publiczności, tak że również przez ten czas będziemy mogli skupić się na rozgrywkach). Kluczową sprawą jest, że mają to być pokazy/prezentacje i tego czasu nie można przeznaczyć wyłącznie na granie między sobą, tzn. należy skupić się na interakcji z publicznością.

Do omówienia pozostają kwestie szczegółowe, jak to zorganizujemy. Na pewno należy się dobrze przygotować odnośnie tego, co będziemy pokazywać. Na pewno chciałbym też przy okazji przeprowadzić jakąś promocję forum, bo to pozwoli osobom potencjalnie zainteresowanym planszówkami nawiązać jakiś trwalszy kontakt z nami i naszym hobby. Nie bez znaczenie może być także wybór gier – tutaj postaram się być w pełni otwarty. Jeśli chodzi o wybór tytułów, z pewnością Samuel będzie prezentował swoją grę „Orzeł, Lew i Lilie”, a RyTo gry starożytne.

Poza pokazami, Samuel przygotuje krótki wykład/prezentację o grach planszowych dla publiczności z wykorzystaniem multimediów. Drugą rzeczą, nad jaką się zastanawiamy, jest wyznaczenie osoby, która niczym przewodnik oprowadzałaby zainteresowanych tematyką po stoiskach z grami (nie tylko planszowymi) i przybliżała im to co jest na poszczególnych stołach. To wymagałoby rzecz jasna wyznaczenia takiej dodatkowej osoby.

Jeśli chodzi o organizację tegorocznej imprezy, jako członek zarządu stowarzyszenia „Pola Chwały” zostałem w tym roku organizatorem części imprezy odbywającej się na Zamku. Wchodzi w to całość gier planszowych, bitewnych i modelarstwa oraz innych punktów programu imprezy odbywających się na Zamku i na dziedzińcu (gry komputerowe, LARPy, atrakcje dla dzieci, gry wielkoformatowe). Jest to dalej idąca funkcja niż tylko koordynacja samych gier planszowych, czym do tej pory się zajmowałem (i ogólnie rzecz biorąc będę miał co robić). W związku z tym, funkcję koordynatora gier planszowych przejmuje w tym roku Mariusz Morawski (Monthion). Jeśli chodzi o gry planszowe, dzielimy się z Monthionem w ten sposób, że ja skupię się na organizacji części pokazowej, zaś on zajmie się regularnymi rozgrywkami, takimi jakie były dotychczas.

Czasu do imprezy zostało jeszcze grubo przeszło miesiąc, zapraszam więc do dyskusji nad sprawami organizacyjnymi – czyli jak to zrobić, żeby promocja planszówek na Polach Chwały była możliwie najefektywniejsza. Zapraszam też wszystkich, zwłaszcza osoby, które swego czasu zwracały uwagę na te sprawy, do włączenia się do tych działań. Nawet zaangażowanie poszczególnych osób przez krótki czas może być dla nas pomocne. Kluczowe jest moim zdaniem zgranie naszych działań i zorganizowanie pewnej rotacji. Jeśli chcemy, żeby graczy przybywało, warto coś zrobić w tym kierunku. Pola Chwały są największą imprezą wargamingową w Polsce, w związku z tym na chwilę obecną jest to jedno z najlepszych, jeśli nie najlepsze, miejsce do prowadzenia takiej zorganizowanej promocji.

Niezależnie od deklaracji i dyskusji w tym wątku prosiłbym wszystkie osoby, które zamierzają organizować jakiekolwiek pokazy/prezentacje gier planszowych na Polach Chwały bądź chciałyby w jakikolwiek sposób wziąć udział w tych działaniach, o zgłaszanie się do mnie przez prywatne wiadomości na forum (PW) bądź maila.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
hubertok
Capitaine
Posty: 881
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Kielce

Re: Gry planszowe na Polach Chwały i ich promocja

Post autor: hubertok »

Jako że będę w niemieckim wdzianku to być może mógłbym popromować jakąś drugowojenną planszówkę przy okazji grając w coś ciekawego ;)
"O Boże, jeśli w ogóle istniejesz, zbaw mą duszę, jeśli w ogóle mam jakąś duszę!"

Brytyjski żołnierz w bitwie pod Blenheim
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe na Polach Chwały i ich promocja

Post autor: Raleen »

hubertok pisze:Jako że będę w niemieckim wdzianku to być może mógłbym popromować jakąś drugowojenną planszówkę przy okazji grając w coś ciekawego ;)
Będę pamiętał i pomyślimy o tym, np. RyTo ma na pewno jedną, stosunkowo prostą i niezbyt długa gierkę i Market-Garden. Pozostanie tylko ustalić dogodny czas.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Gry planszowe na Polach Chwały i ich promocja

Post autor: RyTo »

Ponieważ wydaje mi się, że tzw. prezentacje wymagają gier w miarę szybkich do wytłumaczenia i rozegrania, na same prezentacje przewiduję z pięć gier:

Wings of War (karcianka I WŚ)
- większość z Was wie, co i jak

War Galley
http://boardgamegeek.com/boardgame/107003/war-galley
aby pokazać, że każdy może mieć grę wojenną, a ona nie musi być skomplikowana i droga

oraz mniejsze, nieco klasyczne tytuły o stosunkowo prostych zasadach i względnie niezależne językowo:

Jena 20
http://boardgamegeek.com/boardgame/34747/jena-20

2 tytuły o Finlandii w II WŚ
http://boardgamegeek.com/boardgame/1134 ... he-finnish
http://boardgamegeek.com/boardgame/1134 ... he-finnish

Są to generalnie gry z heksami, gdzie jednostki mają punkty siły i punkty ruchu, gracze ruszają się naprzemiennie, walki są rozstrzygane za pomocą porównywania siły uczestników. Plus jakieś przeszkadzajki urozmaicające w rodzaju kart wydarzeń losowych lub żetonów aktywacji poszczególnych formacji (np. SS Nord albo sowieccy gwardziści-pancerniacy).

Gry są w miarę niezależne językowo, wszystkie mają krótkie zasady (albo zasady, które można streścić na stronie A4 po polsku i odbić na powielaczu). Wyobrażam sobie, że takie zasady lub ich streszczenia mogłyby być udostępniane na kartkach przy stołach... oprócz znajdowania się w głowie "opiekuna". Plusem tych gier jest stosunkowo niewielki czas rozgrywki (do godziny albo i krócej).

Najprawdopodobniej przywiozę coś GBoH, ale to byłoby już trzymane w sali rozgrywek planszowych, a więc jak sądzę nie Sali Akustycznej. Co za tym idzie, bardziej skomplikowane tytuły od powyższych prezentowane byłyby na życzenie...
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
hubertok
Capitaine
Posty: 881
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Kielce

Re: Gry planszowe na Polach Chwały i ich promocja

Post autor: hubertok »

Ta II wojna to jakieś dinozaury :)
"O Boże, jeśli w ogóle istniejesz, zbaw mą duszę, jeśli w ogóle mam jakąś duszę!"

Brytyjski żołnierz w bitwie pod Blenheim
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Gry planszowe na Polach Chwały i ich promocja

Post autor: Leliwa »

Ryszardzie, ja już się zgłosiłem jako przedstawiacz Wojny Waszyngtona, ale by nie odbiegać daleko od klimatu może obok War Galley być też mały scenariuszyk z Flying Colors - Anglicy kontra Francuzi. Jak się Royal Navy rozpędzi to może wpłynąć między twoje galery! :D
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Gry planszowe na Polach Chwały i ich promocja

Post autor: RyTo »

Tylko nie połam mi zapałek!

http://boardgamegeek.com/boardgame/2838 ... sterplatte
Walka o Westerplatte przy wykorzystaniu zwykłej talii kart - też szybka prostota i możliwa do pokazania
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Gry planszowe na Polach Chwały i ich promocja

Post autor: Samuel »

Ja, zgodnie z obietnicą daną Ryszardowi, postaram się skupić na promocji planszówek poprzez:
przygotowanie 2-3 tablic ze zdjęciami i krótkimi objaśnieniami "dla ludu", co to są planszowe gry strategiczne i jak to się je
przygotowanie jakiegoś wystąpienia ze slajdami dla w.w. "ludu" na podobny temat
oprowadzenie raz czy drugi zainteresowanych po salach i pokazanie, co gdzie się odbywa, gdzie mogliby się dosiąść itp.
Oczywiście, śpieszę zapewnić, że pod nazwą "lud" nie kryją się żadne deprecjonujące treści, chodzi mi o tych licznych gości "Pól Chwały", którzy już są strategami, tylko jeszcze o tym nie wiedzą ;)
Natomiast tymi, którzy zdecydują się już teraz spróbować swoich sił w wymagających mniejszej ilości objaśnień grach, zajmą się, mam nadzieję, Koledzy - ja sam też postaram się wykrzesać nieco czasu, może np. na "Zimną Wojnę" albo "Pierwszą Wojnę Światową", bo te gry uważam za względnie proste i trochę przynajmniej je lubię ;)
Apel do Starych Wyjadaczy - jeśli macie sugestie, co powinienem zamieścić na planszach czy zawrzeć w wystąpieniu, piszcie, na pewno traficie z jakimś ciekawym pomysłem :)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Gry planszowe na Polach Chwały i ich promocja

Post autor: clown »

Apel do Starych Wyjadaczy - jeśli macie sugestie, co powinienem zamieścić na planszach czy zawrzeć w wystąpieniu, piszcie, na pewno traficie z jakimś ciekawym pomysłem
Trzeba sprowokować jakąś tematyczną awanturę o planszówki, żeby przyciągnąć ludzi :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe na Polach Chwały i ich promocja

Post autor: Raleen »

Panowie, jako organizator części zamkowej, będę miał pod swoją pieczą także (przynajmniej częściowo) nagłośnienie i powinienem mieć do dyspozycji mikrofon (na pewno częściowo będzie ono zaangażowane przy rekonstrukcjach). To daje rzecz jasna dodatkowe możliwości, z których nie ukrywam, że zamierzam skorzystać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Gry planszowe na Polach Chwały i ich promocja

Post autor: Dajmiech »

Ja, zgodnie z sugestią Raleena, mógłbym zaprezentować "Infidela".
headache

Re: Gry planszowe na Polach Chwały i ich promocja

Post autor: headache »

Przepraszam że się wtrącę bo nie jestem planszówkowcem
Kpt. Bomba pisze: Awanturę powinny rozpętać dwie hostessy i potem pojedynek w błocie.
ale mógłbym zostać :D
Awatar użytkownika
Marcon
Podporucznik
Posty: 375
Rejestracja: czwartek, 13 sierpnia 2009, 20:15
Lokalizacja: Wieliczka
Been thanked: 2 times

Re: Gry planszowe na Polach Chwały i ich promocja

Post autor: Marcon »

Deklarowałem się wcześniej Ryśkowi, to to może potwierdzę. Mogę poświecić trochę czasu dla promowania planszówek.
Podobnie jak rok temu zgłaszam się też do pomocy z jakimiś drobnymi sprawami organizacyjnymi.
Awatar użytkownika
Bagu
Sous-lieutenant
Posty: 404
Rejestracja: niedziela, 25 lutego 2007, 13:43
Lokalizacja: Kraków/Souhwick Massachusetts
Kontakt:

Re: Gry planszowe na Polach Chwały i ich promocja

Post autor: Bagu »

Ja także
http://spartan-painting.blogspot.com/ <---BLOG O MODELARSTWIE I WARGAMINGU!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe na Polach Chwały i ich promocja

Post autor: Raleen »

Pisałem już do co poniektórych osób, ale w najbliższą sobotę (1.IX) kogoś musimy wysłać do telewizji, bo jest kręcony film promocyjny o Polach Chwały i musimy powiedzieć coś o grach planszowych.

Ponieważ to będzie robione w Krakowie, to ogłoszenie skierowane jest w zasadzie do osób z Krakowa (i okolic). Wszelkie propozycję proszę na PW.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwent POLA CHWAŁY”