VIII Pola Chwały - gry planszowe

Impreza historyczno-wargamingowa odbywająca się co roku w Niepołomicach pod Krakowem w drugiej połowie września.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

VIII Pola Chwały - gry planszowe

Post autor: Raleen »

Tegoroczna edycja imprezy zbliża się wielkimi krokami, zakładam więc temat do umawiania się na rozgrywki w gry planszowe. Będzie tutaj także o innych sprawach związanych z planszówkami (głównie organizacyjnych).

Prosiłbym o wpisywanie się w tym wątku osób, które w tym roku zamierzają się pojawić. Chodzi głównie o stronę organizacyjną - by dla nikogo nie zabrakło stołów i krzeseł. Wspomnę tylko, że zeszłym roku było ich więcej tylko dlatego, że osobiście nalegałem, by tyle przyniesiono.

Zachęcam do wcześniejszego umawiania się na rozgrywki. Ponadto jak co roku, na imprezie przewidujemy kilka atrakcji, o których będę tutaj sukcesywnie informował.

Jak w poprzednich latach koordynuję część imprezy poświęconą grom planszowym.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
hubertok
Capitaine
Posty: 881
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Kielce

Re: VIII Pola Chwały - gry planszowe

Post autor: hubertok »

W tym roku będę bez rodzinki a więc z chęcią bym zagrał w coś fajnego :) Mogę przyłączyć się do wieloosobówki. Z chęcią bym także zagrał w ścieżki chwały.
"O Boże, jeśli w ogóle istniejesz, zbaw mą duszę, jeśli w ogóle mam jakąś duszę!"

Brytyjski żołnierz w bitwie pod Blenheim
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: VIII Pola Chwały - gry planszowe

Post autor: Leliwa »

Ja na pewno z Ryszardem i gościem ze Zjednoczonego Królestwa zagramy w coś antycznego np. jakaś mniejsza bitwa testowa z "Hoplity". Poza tym będę miał "Sukcesorów" i .... zobaczymy
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Re: VIII Pola Chwały - gry planszowe

Post autor: RyTo »

Nie ma wyraźnych bitew-kandydatów, które łatwo podzielić na trzech, czterech graczy. Proponuję Kunaksę albo Delion/Delium. Zobaczymy...
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: VIII Pola Chwały - gry planszowe

Post autor: Samuel »

RyTo pisze:Nie ma wyraźnych bitew-kandydatów, które łatwo podzielić na trzech, czterech graczy. Proponuję Kunaksę albo Delion/Delium. Zobaczymy...
Kunaksa na trzy osoby? Klearch, Cyrus i Artakserkses? Może być ciekawe, a przy historycznym przebiegu frustrujące tylko dla jednego z graczy :D
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: VIII Pola Chwały - gry planszowe

Post autor: Leliwa »

Delium to tak trochę na siłę, bo Tebańczycy mają na skrzydłach więcej lekkozbrojnych i kawalerii niz Ateńczycy, i ewentualnie ich możnaby podzielić wtedy na dwóch graczy na zasadzie centrum dla pierwszego i skrzydła dla drugiego. Ta gra jest raczej zbilansowana. Innym jej atutem jest jej czas trwania.
Kunaksa jest bardziej naturalna bo tam są po dwie formacje wyraźnie helleńskie Klearchosa (hoplici i siły lekkie (peltaści z kawalerią paflagońską)) i perskie Cyrusa (Persowie i Azjaci). Co prawda gra wyraźnie faworyzuje Artakserksesa, ale jest opcja zwiększająca inicjatywę Cyrusowi.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2423
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 52 times

Re: VIII Pola Chwały - gry planszowe

Post autor: Teufel »

A jaka to opcja?
Grę kupię na pewno gdy tylko wyjdzie :)

Podobno następny temat w systemie to mają być jakieś starcia bibijne :/
Wyszedł tylko co Chariots of fire i mało Amerykańcom.
Potem pewnie Chińczycy jacyś albo i Great Battles of Aztec/May Army ...
czasów rzymskiego okresu Dominatu chyba się nie doczekamy ...
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Re: VIII Pola Chwały - gry planszowe

Post autor: RyTo »

Opcja zwiększenia współczynnika jednemu dowódcy, co by łatwiej utrafić kostką w odpowiedni przedział.

Ze swojej strony wiem, że trwają prace twórcze nad modułem dotyczącym bitew antycznych Brytyjczyków z Rzymianami, więc nie tylko Cezar Juliusz, ale i późniejsze akcje z Boadyceą i nie tylko. Być może więcej będzie można porozmawiać w Niepołomicach na takie tematy - na to też można spróbować się umówić.
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: VIII Pola Chwały - gry planszowe

Post autor: Samuel »

Witajcie,
fajnie byłoby moc poświęcić grom cały wyjazd, ale niestety będę miał czas od soboty wieczór. Tym bardziej nie chciałbym go zmarnować ;) Z rzeczy, o których wiem, iż się pojawią, na pewno zainteresuje mnie "Drezno" przywiezione przez Leliwę - w końcu to blisko okrągłej rocznicy :) Ja sam zamierzam pokazać parę bitew napoleońskich, skonstruowanych kiedyś przez Brata i mnie. No i przywiozę OLL, może akurat wieczorem w sobotę znajdzie się szóstka chętnych :) .
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: VIII Pola Chwały - gry planszowe

Post autor: renald »

Z dużym prawdopodobieństwem pojawię się na tegorocznych Polach.
A wtedy byłbym niezmiernie zobowiązany za szkoleniowy łomot w GoG :) Virginia!

P.S. Tak z ciekawości - jak rozkładają się scenariusze w Der Weltkrieg jeśli chodzi o ilość używanych map?
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: VIII Pola Chwały - gry planszowe

Post autor: Silver »

Ja mogę być (gdyby byli chętni) nawet od południa w piątek i liczę na jakieś wczesne rozpoczęcie rozgrywek tego dnia.
W sobotę będę w miarę dyspozycyjny choć trochę chciałbym pooglądać pokazów z rodzinką ale w niedzielę najwyżej bym mógł przez godzinkę lub 2 ewentualnie kończyć jakieś gry z soboty. Może zdążę nawet do Warszawy wrócić tego dnia o takim czasie by z ciekawości zobaczyć jak wypadnie impreza na Stadionie Narodowym – będzie tam podobno planszówkowanie – szok.
Także i w tym roku najchętniej zasiądę do dłuższych wieloosobówek a sam przywiózłbym jakieś gry z wymienionych: Bohaterowie wyklęci, Caesar Great Battles of Julius Caesar, Crown of Roses, Fire in the Sky, Here I Stand, Iron&Oak, Kutuzov, Orzeł i Gwiazda, Rok 1863, Smuta, polski Tannenberg.
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: VIII Pola Chwały - gry planszowe

Post autor: Samuel »

Jak widać z załączonego na Portalu zmodyfikowanego harmonogramu mojego panelu, ok. 16.00 w sobotę powinienem być wolny. I nie zmierzam tracić czasu, który można przeznaczyć na gry. :) Ponadto będzie czwórka moich studentów, a ok. 15.00 dojdzie kolejna czwórka, tj. z tych, którzy nie wybiorą rekonstrukcji, z naciskiem na konsumpcyjne aspekty życia rekonstrukcyjnego :) Poza tym, że mamy prowadzić warsztaty dla młodzieży i okresowo oprowadzać grupy spragnione bliższych informacji o wszelakiego rodzaju wargamingu, to oczywiście zamierzamy pograć, m.in. być może uda mi się uruchomić mojego "Orła, Lwa i Lilie", alternatywą może być "Republika Rzymu" lub VQ. Jak też pisałem, zamierzam przedstawić również opracowane wraz z bratem bitwy napoleońskie. A czy są jakieś zapotrzebowania na dwuosobówki amerykańskiej produkcji? Np. NPwS, PoG itp.?
Awatar użytkownika
Maciejus_exe
Praefectus Castorium
Posty: 545
Rejestracja: poniedziałek, 15 października 2012, 11:11
Lokalizacja: Biłgoraj
Been thanked: 9 times

Re: VIII Pola Chwały - gry planszowe

Post autor: Maciejus_exe »

Hej. Zamierzam przyjechać na Pola Chwały, możliwe, że w sobotę będę miał trochę czasu aby dokładniej przyjrzeć się grom planszowym. Rok temu i na Grenadierze ograniczałem się tylko do obserwacji, w tym roku chciałbym razem z Krętusem spróbować w coś zagrać. Pewnie przewidziane są jakieś szkoleniowe rozgrywki dla całkowicie zielonych ludzi. Mój jedyny kontakt z poważniejszymi grami planszowymi to zakupienie w podstawówce Waterloo 1815 , w które nigdy nie zagrałem. Pamiętam, że długo studiowałem instrukcję. Obecnie leży cały czas w piwnicy :>. Krętus grywał jedynie w Conflict of Heroes. Mam nadzieję, że istnieją jakieś historyczne, w miarę proste gry? Kiedyś czytałem recenzję gry Boże Igrzysko i zapowiadało się ciekawie. Mam nadzieję, że będzie na Polach Chwały.
Tyle figurek do malowania, a tak mało czasu :).
Po tylu latach w końcu dorobiłem się instagrama : https://www.instagram.com/maciejus_miniature_painter/
a tutaj mój wyrób blogo-podobny: http://maciejus.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: VIII Pola Chwały - gry planszowe

Post autor: Raleen »

Maciejus_exe pisze:Hej. Zamierzam przyjechać na Pola Chwały, możliwe, że w sobotę będę miał trochę czasu aby dokładniej przyjrzeć się grom planszowym. Rok temu i na Grenadierze ograniczałem się tylko do obserwacji, w tym roku chciałbym razem z Krętusem spróbować w coś zagrać. Pewnie przewidziane są jakieś szkoleniowe rozgrywki dla całkowicie zielonych ludzi. Mój jedyny kontakt z poważniejszymi grami planszowymi to zakupienie w podstawówce Waterloo 1815 , w które nigdy nie zagrałem. Pamiętam, że długo studiowałem instrukcję. Obecnie leży cały czas w piwnicy :>. Krętus grywał jedynie w Conflict of Heroes. Mam nadzieję, że istnieją jakieś historyczne, w miarę proste gry? Kiedyś czytałem recenzję gry Boże Igrzysko i zapowiadało się ciekawie. Mam nadzieję, że będzie na Polach Chwały.
Jeśli coś Ci jeszcze zostało z tego "Waterloo 1815" to zapraszam - będę pokazywał swoją "Ostrołękę 1831" :).
Co do innych tytułów, zastanów się co Cię interesuje, często warto poczytać wcześniej jakąś instrukcję. Nie musisz wszystkiego dokładnie pamiętać, najlepiej się uczyć praktycznie. Może np. "Orzeł i Gwiazda" Wam się spodoba. Pablo z Ciszą próbowali, tak że możesz ich spytać o wrażenia. Grałem też z nimi i z Radkiem (bratem Pablo) swego czasu w "Sukcesorów". Wyszło bardzo dobrze, problemów nie mieli z ogarnięciem tematu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: VIII Pola Chwały - gry planszowe

Post autor: Samuel »

Witaj,
a ja z kolei będę w grupie 5, w porywach może nawet znacznie więcej osób, które też niekoniecznie są zaawansowanymi graczami. Ma być parę gier łatwych, właśnie o charakterze szkoleniowym, m.in. "II Wojna Punicka", "The First World War", "2 di Maio", "Zimna Wojna", "1863". No i dziś wydrukowałem po kolejnym liftingu swojego 6-osobowego "Orła, Lwa i Lilie", mam nadzieję, że uda się rozegrać partyjkę, gra nie jest może zupełnie łatwa, ale mam nadzieję, że do ogarnięcia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwent POLA CHWAŁY”