Stowarzyszenie "Pola Chwały"

Impreza historyczno-wargamingowa odbywająca się co roku w Niepołomicach pod Krakowem w drugiej połowie września.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Z radością chcielibyśmy oficjalnie ogłosić, że 9 listopada 2010 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym, w rejestrze stowarzyszeń pod numerem 0000369920, wpisano STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW HISTORII WOJSKOWOŚCI "POLA CHWAŁY". Tym samym grono entuzjastów zainteresowanych wargamingiem, grami planszowymi, modelarstwem i rekonstrukcją historyczną - współtwórców konwentów Pola Chwały i Grenadier - zyskało osobowość prawną i nowe możliwości działania.

Dzielimy się tą radością i zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy jak my są miłośnikami historii wojskowości w jej dowolnej formie. O terminie najbliższego walnego spotkania członków stowarzyszenia oraz osób chcących połączyć z nami wysiłki w dalszym rozwijaniu naszych projektów i pasji, poinformujemy na początku grudnia.


Zarząd Stowarzyszenia
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Od siebie dodam, że trwało to ponad rok i nie pamiętam już ile razy musiałem podpisywać te same papierki na potrzeby rejestracji, ale taka jest niekiedy rzeczywistość polskich sądów, a szczególnie chyba w Krakowie, gdzie duch Franciszka Józefa zdaje się nadal unosić nad niektórymi sprawami...

Obecnie trwają starania nad uzyskaniem przez stowarzyszenie statusu organizacji pożytku publicznego, co pozwoli m.in. na przekazywanie przez zainteresowane osoby 1% swoich podatków na cele stowarzyszenia.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Dnia 19 marca 2011 r. miało miejsce pierwsze po zakończeniu rejestracji sądowej i uzyskaniu wpisu w KRS zwyczajne walne zebranie członków stowarzyszenia "Pola chwały".

Wśród najważniejszych spraw będących przedmiotem obrad należy wspomnieć, że Stowarzyszenie przyjęło sprawozdanie finansowe za rok poprzedni oraz podjęło uchwały w sprawie udzielenia absolutorium członkom zarządu i komisji rewizyjnej.

Ponadto podjęto uchwałę o przyznaniu honorowego członkostwa w stowarzyszeniu wojewodzie małopolskiemu p. Stanisławowi Kracikowi, byłemu burmistrzowi Niepołomic, aktywnie wspierającemu rozwój naszej imprezy od samego początku jej istnienia.

Doszło również do pewnych ustaleń co do podziału zadań w ramach przygotowań do kolejnej edycji "Pól chwały". Przygotowania do kolejnej edycji imprezy były dominującym tematem obrad zebranych.

Chciałem również wspomnieć, że ostatnio skład stowarzyszenia uległ poszerzeniu, m.in. spośród naszych kolegów członkostwo w stowarzyszeniu uzyskał wizun.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leyas
Kasztelan
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek, 15 lutego 2010, 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re:

Post autor: Leyas »

Raleen pisze: Obecnie trwają starania nad uzyskaniem przez stowarzyszenie statusu organizacji pożytku publicznego, co pozwoli m.in. na przekazywanie przez zainteresowane osoby 1% swoich podatków na cele stowarzyszenia.
Wielkimi krokami nadchodzi już termin wypełniania PIT-ów, więc chciałbym się dowiedzieć czy można przekazać 1 % tak jak to było w planach?
Ave Caesar... Fame & Glory
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Stowarzyszenie "Pola chwały"

Post autor: Raleen »

Niestety, nie mamy jeszcze statusu organizacji pożytku publicznego, a bez tego nie można przekazać 1%. Być może za rok już będzie można, ale procedury trwają. Samo rejestrowanie stowarzyszenia też trwało wiele miesięcy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Stowarzyszenie "Pola Chwały"

Post autor: Raleen »

W pierwszy weekend grudnia odbyło się walne zebranie członków stowarzyszenia, podsumowujące tegoroczną edycję Pól Chwały i ostatni rok działalności stowarzyszenia. W związku z upływem kadencji władz stowarzyszenia było to także zebranie podsumowujące nasze działania przez całą pierwszą 3-letnią kadencję. Na nową kadencję (wybory odbędą się po nowym roku) w Zarządzie na pewno zmieni się połowa składu. Ze starego składu odchodzą Michał Chlipała i Jan Nałęcz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Stowarzyszenie "Pola Chwały"

Post autor: Raleen »

Zmiany, zmiany... jak to mawiają.

Otóż chciałem poinformować, że na najbliższym walnym zebraniu, podsumowującym ostatni rok działalności Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości "Pola Chwały", składam rezygnację z funkcji Wiceprezesa Zarządu. Z niektórymi już rozmawiałem na ten temat, wspominając im nieco szerzej o powodach. Najogólniej rzecz biorąc, na jesieni podjęto decyzję co do zmian organizacyjnych w ramach Stowarzyszenia, tak by lepiej ono funkcjonowało - zwłaszcza chodzi o organizację Pól Chwały (m.in. chodzi o rozdzielenie funkcji koordynatorów poszczególnych części imprezy z funkcjami w Zarządzie), z kolei ja chciałbym się bardziej zająć tym co mnie najbardziej interesuje, czyli historycznymi grami planszowymi i ogólnie wargamingiem (także figurkowym), najkrócej mówiąc tym, czym zajmujemy się na forum. W ramach Stowarzyszenia musiałem natomiast ostatnio głównie rozwiązywać problemy rekonstruktorów i zajmować się sprawami ogólnymi dotyczącymi całej imprezy. W każdym razie to pochłaniało najwięcej czasu, którego podobnie jak wiele osób nie mam w nadmiarze.

Przez te pierwsze 4 lata działalności Stowarzyszenie wyszło na prostą jeśli chodzi o różne sprawy organizacyjno-finansowe, udało się po drodze przezwyciężać różne kryzysy. Jak do tej pory byłem jedyną obok prezesa osobą z pierwszego składu Zarządu, która pozostawała w nim od początku, czyli od pierwszego zebrania założycielskiego, kiedy to zostaliśmy wybrani na pierwszą kadencję, i później po drugich wyborach w zeszłym roku. W międzyczasie przewinęło się przez Zarząd trzech innych wiceprezesów. Cieszę się, że mogłem dołożyć swoją cegiełkę do organizacji imprezy i działalności Stowarzyszenia. Myślę, że wbrew pozorom udało nam się całkiem sporo przez te lata zrobić.

Pozostaję niezmiennie koordynatorem części planszówkowej imprezy, będę się też zajmował, jak w latach poprzednich, koordynacją grup graczy bitewnych działających na naszym forum, tak że o tyle nic się nie zmienia. Nie wykluczam również, że w pewnych sprawach nadal będę działał na rzecz Stowarzyszenia, jako pełnomocnik Zarządu. W związku z tym, że inne obowiązki mi odpadną, mam nadzieję, że będę miał więcej czasu na wargaming. Mam też szereg pomysłów dotyczących rozwoju naszej części imprezy, które w obecnych warunkach powinny mieć lepsze szanse realizacji. Najogólniej powiem, że chodzi bardziej o stronę jakościową niż ilościową.

Jeszcze przez kilka tygodni pozostaję Wiceprezesem. Aktualnie trwa przygotowywanie wstępnej wersji budżetu imprezy na kolejny rok, tak że biorę udział w planowaniu najbliższej edycji imprezy i mam nadzieję pozałatwiać jeszcze kilka spraw.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Stowarzyszenie "Pola Chwały"

Post autor: Raleen »

Informuję, że zgodnie z zapowiedziami na zwyczajnym walnym zebraniu Stowarzyszenia, które odbyło się 22 lutego 2014 r. złożyłem rezygnację z funkcji wiceprezesa Zarządu. Nowym wiceprezesem Zarządu za mnie został Rafał Woźniak.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leyas
Kasztelan
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek, 15 lutego 2010, 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Stowarzyszenie "Pola chwały"

Post autor: Leyas »

Raleen pisze:Niestety, nie mamy jeszcze statusu organizacji pożytku publicznego, a bez tego nie można przekazać 1%. Być może za rok już będzie można, ale procedury trwają. Samo rejestrowanie stowarzyszenia też trwało wiele miesięcy.
Kilka lat minęło i rok 2015 za pasem. Znowu będzie wypełnianie PIT-ów... Czy Stowarzyszenie nabyło status OPP? Jeśli nie, to czy jest to w ogóle w planach?
Ave Caesar... Fame & Glory
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Stowarzyszenie "Pola Chwały"

Post autor: Raleen »

Stowarzyszenie nie ma statusu OPP. Okazuje się, że uzyskanie tego statusu byłoby dla nas bardziej problematyczne niż się wydawało. W chwili obecnej nie jest to w planach.

Jako ciekawostkę podam, że jeszcze do niedawna widniałem w KRS-ie jako wiceprezes zarządu. Dokonanie zmiany wpisu zajęło sądowi w Krakowie więcej jak pół roku. Nie wiem czy inni też tam tak mają, ale jak by to była normalna firma, to można sparaliżować działalność. Dobrze, że u nas zarząd zmieniał się częściami.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Stowarzyszenie "Pola Chwały"

Post autor: Herman »

Normalnie taki proceder trwa około tygodnia :shock:
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Stowarzyszenie "Pola Chwały"

Post autor: Raleen »

Zmiany, zmiany...

Stowarzyszenie "Pola Chwały" kończy swój byt. W jego miejsce powstaje fundacja.
Nowa forma prawna ma być wygodniejsza organizacyjnie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwent POLA CHWAŁY”