"Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: elahgabal »

Oczywiście, że od serialu fantasy można oczekiwać logiki. Dobry serial (także fantasy) ma logiczny scenariusz (mimo, że dzieją się tam rzeczy "fantastyczne"), natomiast zły serial ma fabułę nielogiczną, lub z dziurami logicznymi. Niestety GoT już pewien czas temu skręcił w stronę serialu złego i tak mu chyba niestety pozostanie. Dobrze, że w przyszłym roku ostatnia seria, bo mogłoby się okazać, że ilość głupot będzie jeszcze większa niż do tej pory.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: xardas12r »

Czy oglądając ostatni odcinek też przeżyliście szok i niedowierzanie, bezbrzeżne zdziwienie i nieudawane zaskoczenie i idąc spać zadawaliście sobie pytanie pt.: "Skąd u jasnej cholery chodzące umarlaki wytrzasnęły tyle dobrego, mocnego łańcucha"?
Spod śniegu go wygrzebali? :shock:
Najsensowniejsze wytłumaczenia jakie znalazłem - łańcuchy portowe z Hardhome
Obrazek
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: Telamon »

Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: elahgabal »

xardas12r pisze:Najsensowniejsze wytłumaczenia jakie znalazłem - łańcuchy portowe z Hardhome
Biorąc pod uwagę, że zombiaki podobno nie lubią się z wodą (i dlatego nie obejdą końcówki Muru po dnie) najsensowniejszym wytłumaczeniem wydaje się to:

Obrazek

A bardziej serio - tam już jest tyle bzdur, bzdurek i innych dziur, że serio nie ma sensu dorabiać teorii urealniających scenariuszowe głupoty duetu 2D.
Niech mają te łańcuchy i z Hardhome. Ale kto je "smoku" zapiął pod wodą? ;)
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: Asienieboje »

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo proste:

Obrazek

;)
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: runnersan »

No i po finale. Przyznam szczerze, że spodziewałem się, że mur ma jeszcze jakieś funkcjonalności poza byciem wysokim.
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: Telamon »

Żal mi Petera, miał strasznie żałosny koniec jak na spiskowca takiego kalibru.
Poza tym finał ujdzie. Sezon miał lepsze i gorsze momenty, spodziewałem się lepszych bitew ale trudno. Odkąd materiału Martina zabrakło dialogi już mnie nie cieszą.

Jak wyglądała przemowa Tyriona na procesie, a jak Petera. Nie ma tej iskry... :(
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: xardas12r »

Tyrion wiedział, że będzie miał proces ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: elahgabal »

"The one who passes the sentence should have a sister."...
Petyra zaorali niemożebnie. Ale skądinąd Arya zabijająca tak jakby komara odpędzała jakąś radochę sprawiła.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: clown »

Obejrzałem/podsłuchałem z musu, podczytując w międzyczasie HB'ka o bitwie na Morzu Koralowym. Ależ to słaby serial jest 8-)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: Raubritter »

Nie jest aż tak słaby. Production value niezmiennie na bardzo wysokim poziomie, ogląda się dość przyjemnie, jest też efektownie (choć odcinka "Hardhome" z piątego sezonu na razie nie pobili). Niestety, scenariusz kuleje, wszystko jest coraz głupsze, a do tego zakończony właśnie sezon był za krótki - postaci są ledwie pobieżnie szkicowane, nie ma już żadnej czasoprzestrzennej logiki wydarzeń, a wiele wątków jest zamykanych w rozczarowujący sposób (Littlefinger, w zasadzie też Queen of Thorns).

Dla porządku dodam, że nie zrzucałbym wszystkiego na scenarzystów. Bardzo lubię wszelaką fantastykę, ale z książek zdołałem zmóc jedynie tom 1. To słaba literatura jest 8-)
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: clown »

To słaba literatura jest
To też prawda ;] grafomaństwo aż oczy i zęby bolą.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: Telamon »

Dla porządku dodam, że nie zrzucałbym wszystkiego na scenarzystów. Bardzo lubię wszelaką fantastykę, ale z książek zdołałem zmóc jedynie tom 1. To słaba literatura jest
Z tym się nie mogę zgodzić. Przeczytałem wszystkie części, a nie przepadam za marnowaniem czasu na ten gatunek literacki i z wielkim trudem przekonuje się do
nowych światów. Saga Martina to dobra, szczegółowa powieść z przemyślanym światem, kopiowaniem naszej historii... niestety przez to tak wolno powstają nowe części i grubcio raczej wydania ostatniej nie dożyje. :P

Scenarzyści nie mają budulca, to jest problem - nikomu się z D&D nie chce wymyślać dialogów bądź scen na poziomie martinowskim, serial zresztą jedzie na swej popularności w tej chwili i idzie w komercyjne "ukłony dla fanów". Mamy piosenkarzy-celebrytów zatrudnianych w epizodach, mamy nawiązania do teorii i żartów - Ogar i Góra nawiązują do cleganbowl...
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: elahgabal »

Też czytałem i Martin jest o wiele lepszym scenarzystą niż pisarzem. Te książki to scenariusz serialowy. Pierwsze trzy części są do przeczytania i gdyby zakończył wszystko w ramach trylogii (tomy mogłyby być bardziej opasłe) byłoby w miarę ok. Niestety koncepcja mu się w trakcie pisania zmieniła (widać to jak na dłoni) i zrobiła się telenowela. A serial pokazuje, że połowa książkowych wątków mogłaby spokojnie pójść do kosza i nikt nie zauważyłby różnicy. Do Sapkowskiego czy Herberta (wiem - tutaj inny gatunek, ale ilość tekstu podobna ;) ) nie ma podejścia. Ale wolę to niż np. "Czarną Kompanię", która jest zdecydowanie bardziej czerstwa. W przedziale procentowym Martina zakwalifikowałbym na jakieś 49%.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: Raubritter »

Ja akurat fantastykę bardzo lubię, ale książka mi zwyczajnie nie podeszła. Doceniam interesującą konstrukcję świata i wielowątkową, chyba nieźle przemyślaną fabułą. Literacko to jednak nie jest ekstraklasa - miejscami jest mocno przegadana, a wśród szerokich rzesz postaci wcale nie znajduję aż tylu interesujących.

Dialogi i psychologię postaci wolę u naszego rodzimego Sapkowskiego, pomysł na świat bardziej mi się podoba (głównie za rozmach, bo literacko też tam szału nie ma) choćby w Malazańskiej Księdze Poległych. A w ogóle, to od czasu jak już ładnych parę lat temu Jacek Dukaj zrobił wycieczkę w kierunku czegoś w rodzaju fantasy i stworzył "Inne pieśni", na wszystkie inne światy patrzę z pewną dozą pobłażania :-)

Ale rozumiem też, że moja opinia należy do mniejszości i nawet rozumiem, dlaczego może się podobać, szczególnie jako mroczna odtrutka po tolkienowskich bajeczkach o dobru i złu :-) Nie będę się zatem wykłócał, szczególnie w wątku o serialu, który - choć z rosnącym zniecierpliwieniem i zgrzytem zębów - oglądam od 7 lat.

"Czarna Kompania" - rzadko kiedy przerywam czytanie książki w trakcie, ale z tym nie dałem rady :-)
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”