"Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule - Uwaga: same spoil

Post autor: Telamon »

Po rezurekcji Dondarriona stali się gorliwymi wyznawcami Czerwonego Boga zatem gdy tylko zobaczyli budowany sept to musiało się skończyć rzezią wyznawców Siedmiu.

Cóż, Martin lubi takie przemiany w swych książkach.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule - Uwaga: same spoil

Post autor: Leo »

Gdyby nie ostatnie sceny to powiedziałbym - świetny odcinek. Gęsty od emocji i wyśmienicie zagrany. Motyw winy i odkupienia jest jednym z najnośniejszych kulturowo i widać to również w tym serialu. Zawsze to na mnie działało.
Warto też docenić pracę rekwizytorów w GoT - w tym odcinku zwróciłem uwagę m.in. na zbroję Blackfisha i Jaimiego.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule - Uwaga: same spoil

Post autor: Telamon »

Elah, mam nadzieję iż tak nie postrzegasz młodego Boltona...

https://www.youtube.com/watch?v=WEQnwF4yoWI

:P
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: elahgabal »

Rewelacja. :lol:
Widzicie? W każdym jest dobro. :lol:
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: Telamon »

https://www.youtube.com/watch?v=eOzsR8Pk3TE

Cały następny odcinek zostanie przeznaczony na bitwę Starków z Boltonem!
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: Telamon »

spojler


We wczorajszym, 60 min; odcinku skupiono się na dwóch wątkach - Królowej D. i Starków. Jeżeli ktoś szuka jakiś niespodzianek, zwrotów fabularnych to niestety ich nie znajdzie. Pod tym względem jest bardzo przewidywalne do tego wszystkiego bowiem zostaliśmy już przygotowani w toku sezonu. "Bitwa Bękartów" stawia na widowisko czyli 30 min. starcie dwóch armii, przypominające Kanny. Zostało ono zrobione z iście hollywoodzkim rozmachem, przy dobrodziejstwie współczesnych efektów specjalnych (oraz sporego budżetu) i chyba mogę stwierdzić iż jest to najfajniej wyglądająca batalia w historii przynajmniej współczesnego kina. Może ustępuje wielkością oraz dramatyzmowi bitwie na polach Pelennoru czy Gaugameli (z racji raptem paru tysięcy wojowników) jednak dynamiczna praca kamery, śmiałe, doskonale zmontowane płynne ujęcia walki wręcz czy "drobnostki" jak ścisk, zadeptywani ranni, bezgłowi jeźdźcy, pojedynki na kopie (lance), przemoc oraz brutalność tworzą atmosferę i angażują emocjonalnie widza.

Rysą na tym obrazie niestety jest martinowskość w postaci gigantycznej góry trupów (w bitwie na 9 tyś. ludzi), którą nie bardzo wiem jak można by usypać mimo działań Boltona, który za pomocą łuczników ostrzeliwał "punktowo" pole bitwy. Jest ona niczym skakanie po płonących okrętach (przez Tyriona) w czasie Bitwy na Czarnym Nurcie.

Gdy mowa o zgonach nie zauważymy nic sprawiającego w osłupienie, nawet ludzi mających styczność z serialem. Ci co mają umrzeć - z bohaterów mających imienia - giną na niebyt odkrywcze sposoby. Raczej nick nie zapłacze bo będącym w tym sezonie dwa razy na ekranie i bez ani jednej kwestii najmłodszym Starku, Umberze, może ktoś westchnie przy heroicznym zgonie Wun Wuna, a Boltonowi... pies mu mordę lizał.

Sceny śmierci przy tym są szybkie i pozbawione patetyczności. Nie ma co liczyć na "Ostatniego Samuraja" tudzież Boromira. Zapomnijci o chusteczkach.


Oprócz Bitwy Bękartów mieliśmy także "bitwę" o Meereen - smoki, Dothrakowie i polityka psipsiółek. Przystawka i wprowadzenie do następnego odcinka, gdzie w 69 min. trzeba będzie upchać wszystkie wątki...
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: Torgill »

Tak, to zdecydowanie jedna z najciekawszych bitew serialowych, jakie widziałem, przewyższająca nawet większość filmowych.
Była i quasi falanga i tłok (niektórzy prawie się udusili), deptanie rannych, wypadające jelita, odgryzanie ucha, palenie ludzi i piękne szarże kawalerii.

Fajnie też, że autorzy nie szli w jakiś fantasy gigantyzm i nie zrobili armii po 100.000 żołnierzy tylko jedna 3 tysiące, druga 6 tysięcy. Jak na wykrwawioną północ idealnie :)

uwaga spoiler



















Najważniejsze, że ten %$(#&(##&#@#!!! Bolton dostał za swoje! :)
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: TommyGn »

No nie podoba mi się za bardzo ta bitwa pod względem logicznym.
Najpierw Jon, mimo ustalonego planu bitwy i wcześniejszych ostrzeżeń daje się sprowokować do ataku. Piechota [dzicy] Jona nie ma jakichkolwiek tarcz mimo, że będzie sprawa z łucznikami. I przede wszystkim całe towarzystwo daje się dziecinnie łatwo obejść ciężkiej piechocie Boltona. Nie z nami te numery!
Co do drugiej bitwy o miasto, to z logiką jest jeszcze dziwniej. Ale ponieważ jest ledwie naszkicowana, to też nie będe sę rozwodził.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: elahgabal »

Bitwa świetnie zrobiona i za grosz sensu. Bękart "taktykę" przyjął jak ten Piotr Pevensie, tylko jego przeciwnikiem nie była Tilda Swinton. Bolton (Edward I z "Braveheart" się kłania) powinien wdeptać go w ziemię (czy Śnieżek nie wyglądał Wam przez moment niczym stająca naprzeciw szarży Yennefer z cinematic trailer? :lol: ) na kilka pacierzy przed przybyciem Littlefinger`a (przewidywalne do bólu). No i gdzie te okopy?
Generalnie równie "ładne" co głupie.
Mam tylko nadzieję, że lady Mormont krzywdy nie zrobili.

P.S. Myślałem, że Bolton ze skóry wyjdzie i stanie obok, ale i tak nie było źle. Sansa się wyrabia. :twisted: W sumie jakby na koniec Westeros podzielić pomiędzy trzy Boudiki to byłoby ciekawie. Szkoda, że nic z tego.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: runnersan »

Nie ufam Sansie. Czy jakby wspomniała Jonowi o Littlefingerze i ludziach z Doliny (nie wykrwawionych w wojnie), czy północ atakowałaby psychopatów.
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: elahgabal »

No ale przecież dziewczątko nie wiedziało, czy Littlefinger po ostatniej rozmowie z pomocą przypędzi. Poza tym: inaczej nie byłoby zaskoczenia fabular... bitewnego. :lol:
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: Torgill »

Nie wiemy co Sansa obiecała Littlefingerowi w zamian za pomoc, a ponieważ się wyrobiła, mogła obiecać sporo - prawdopodobnie siebie jako żonę i nie tylko.
Sansa przeszła bardzo ciekawą przemianę i miło ją teraz oglądać, jak się jednak popatrzy na rozwój tej postaci, to wszystko jest logiczne. Miała wspaniałych mistrzów, Tyriona i Littlefingera, spotkanie z Boltonem też ją czegoś nauczyło.
Lady in red straciła zapał, może odzyska go teraz po bitwie.

A bitwa wydaje mi się bardzo logiczna - to nie szachy. Plan był dobry, ale jak pisał bodajże Moltke żaden plan nie przetrwa konfrontacji z rzeczywistością, a ostrzegano nas - widzów - przed tym, że Bolton jest bezwzględny i sam lubi zastawiać pułapki.
Zabijają Wam najmłodszego brata na oczach całej Waszej armii, w dodatku w okrutny sposób, w dodatku jesteście na środku pola bitwy. I co? Spokojnie sobie odjeżdżacie i przechodzicie do obrony? Nic się nie stało?
Dla mnie postępowanie Jona było zupełnie uzasadnione, a potem po prostu ta jedna błędna decyzja pociągnęła za sobą wszystkie inne i doprowadziła prawie do klęski.

Bardzo mi się podobało jak kawaleria z Doliny wjechała w tył wojsk Boltonów - ładnie pokazany wpływ masy. Klin się przebił na wylot, zresztą zderzenie jazdy w pierwszej fazie bitwy też było super, a to jedna z najtrudniejszych rzeczy do sfilmowania.
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: Dajmiech »

Bitwa wizualnie bardzo dobra, jednak poza tym wygląda na to, że to fantasy z quasi-realistycznego staje się coraz bardziej ideologiczne. Nieźle ilustrują to te dwa artykuły, które akurat popierają ten kierunek:

http://www.vulture.com/2016/06/game-of- ... oblem.html

http://www.inquisitr.com/3227233/the-mo ... t-episode/

Jeśli takie są priorytety twórców, raczej daruję sobie kolejny sezon.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: clown »

Naprawdę przypinacie do tej fantasowej Mody na Sukces ideologię? Masakra :lol: strach telewizor otwierać :lol:
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: "Gra o tron" - przejażdżka po fabule (same spoilery!)

Post autor: Dajmiech »

clown pisze:Naprawdę przypinacie do tej fantasowej Mody na Sukces ideologię? Masakra :lol: strach telewizor otwierać :lol:
Faktycznie, wydaje się to absurdalne, ale amerykańskie portale pełne są tego typu komentarzy i co gorsza wygląda na to, że filmowcy biorą je sobie do serca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”