Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest piątek, 20 lipca 2018, 20:25

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Lincoln (2012)
PostNapisane: niedziela, 24 lutego 2013, 20:41 
General

Jeżeli ktoś nie był, to ze spokojnym sumieniem mogę polecić (zwłaszcza, jeżeli interesuje go ten okres historii). Film opowiada o życiu Lincolna na początku 1865 roku i jego walce o przeprowadzenie w Kongresie 13 poprawki do Konstytucji, znoszącej niewolnictwo.

Mimo, że o akcji trudno mówić film jest ciekawy i fajnie pokazuje mechanizmy amerykańskiej demokracji. Mimo, że historycznie wynik głosowania nad poprawką jest znany to samo głosowanie do końca trzyma w niepewności :) Jak się patrzy na zdjęcia, to całkiem udanie odtworzono także historyczne postacie biorące udział w tych wydarzeniach.

Ku mojemu zaskoczeniu film zgromadził całkiem sporą widownię w wieku bardzo przekrojowym. Spodziewałem się niemal być jednym z nielicznych widzów na sali a myślę, że na seansie było spokojnie około 50 lub więcej osób.

Tytuł: Re: Lincoln
PostNapisane: niedziela, 24 lutego 2013, 22:04 
Censor

Bo to silny kandydat do Oskara :)

Żona mnie ciągnie, ale jestem sceptyczny dość.
Czytałem, że nieco przegadany (lubię przegadane filmy, ale ten trwa 3 godziny :)).

Tytuł: Lincoln (2012)
PostNapisane: sobota, 31 marca 2018, 23:00 
Général de Division Commandant de place

Obejrzany na fali ostatniej lektury McPhersona. Spielberg jednak umie kręcić dobre filmy. W przeciwieństwie do "Czasu mroku" mamy tutaj oprócz głównej postaci całą masę drugo- i trzecioplanowych aktorów, których role kreują narrację. Nie ma tu zaskoczeń, historia jest znana, ale sposób jej opowiedzenia bardzo mi się podobał. Dobór aktorów również. Kto jeszcze nie oglądał, polecam.

"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."

Tytuł: Re: Lincoln (2012)
PostNapisane: sobota, 28 kwietnia 2018, 09:59 
Lieutenant

Też mi się podobał - mam go zreszta na blurayu. Nawet nie wiedziałem z jakim trudem musiał wprowadzać swoją poprawkę i do jakich niecnych metod się odwoływać. No może szkoda jedynie, że nie ma tu żadnej sceny batalistycznej.

PostNapisane: sobota, 28 kwietnia 2018, 14:05 
General

nexus6 napisał(a):
Też mi się podobał - mam go zreszta na blurayu. Nawet nie wiedziałem z jakim trudem musiał wprowadzać swoją poprawkę i do jakich niecnych metod się odwoływać. No może szkoda jedynie, że nie ma tu żadnej sceny batalistycznej.

W ramach ciekawostek - ostatnim stanem, który ratyfikował poprawkę było Missisipi - zrobiło to w 1995 roku :) (według prawa US poprawkę ratyfikują stany, które były stanami w momencie jej uchwalenia, stąd też 13 poprawkę musiało ratyfikować "tylko" 36 stanów, w tym powstałe w trakcie wojny secesyjnej Zachodnia Wirginia i Newada). Aby poprawka weszła w życie konieczna jest jej ratyfikacja przez 3/4 stanów. A kilku stanom się nie spieszyło (Delaware w 1901 i Kentucky w 1976).

Żeby było jeszcze weselej - Missisipi ratyfikowało poprawkę w 1995 ale zapomniano poinformować o tym oficjalnie Archiwistę Stanów Zjednoczonych - formalnie zrobiono to dopiero w 2013 - ponoć po tym, jak jeden z mieszkańców stanu po obejrzeniu filmu zaczął grzebać w dokumentach i odkrył to przeoczenie :).

PostNapisane: środa, 11 lipca 2018, 12:06 
Lieutenant General

Profes79 napisał(a):

Żeby było jeszcze weselej - Missisipi ratyfikowało poprawkę w 1995 ale zapomniano poinformować o tym oficjalnie Archiwistę Stanów Zjednoczonych - formalnie zrobiono to dopiero w 2013 - ponoć po tym, jak jeden z mieszkańców stanu po obejrzeniu filmu zaczął grzebać w dokumentach i odkrył to przeoczenie :).

Dobre. To się nadaje do cyklu dziwne prawa w Ameryce, pochodzące z poprzednich wieków :)

A Lincoln jest bardzo dobrym filmem.

Jedna z moich ulubionych scen, rozmowa Lincolna z Grantem po oblężeniu Petersburga.
https://youtu.be/BAunpxS8GXo

https://goo.gl/images/4FzYoe

PostNapisane: środa, 11 lipca 2018, 19:01 
Général en Chef

Początek tej sceny to "idealne" podsumowanie tego do czego ten szaleniec doprowadził/dopuścił.

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]