Filmy garnizonowe

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Filmy garnizonowe

Post autor: Leo »

Tym, którzy nie znają chciałbym polecić obejrzenie trzech starszych polskich filmów, których akcja dotyczy wojska, ale rozgrywa się w okresie pokoju. W końcu armia to nie tylko pola bitew, ale przede wszystkim codzienna służba. Czasami ciekawa i dramatyczna, ale częściej prozaiczna i monotonna. Trochę tego smaczku można odczuć oglądając:

1. "Na niebie i na ziemi" (1973) - akcja rozgrywa się w środowisku pilotów myśliwców. Ciekawie ukazane są rozgrywki personalne pomiędzy głównymi bohaterami, fajny jest też wątek pilota odsunietego na boczny tor za niesubordynację w czasch stalinowskich. Świetna rola P.Fronczewskiego i przepiękne zdjęcia lotnicze. (W.Sobociński!)
2. "Ostatni po bogu" (1968) - awaria na okręcie podwodnym podczas nie do końca rutynowego rejsu, w tle rozgywki personalne. Elementy dramatu sądowego. Bardzo dobre aktorstwo i ciekawie zarysowany wątek żon marynarzy. W obu filmach mamy przedstawione dylematy ludzi, którzy swoją karierę związali z wojskiem, ale okoliczności zmuszają ich do odejścia.
3. "Czerwone berety" (1962) - to chyba najbardziej znany obraz z tego zestawu. Film werbunkowy, ale z bardzo ciekawą, niemalże kryminalną, fabułą. Młody chłopak w jednostce komadosów szantażowany przez swojego kolegę. Debiutujący w głównej roli Marian Kociniak i młodziutka Marta Lipińska. Niesamowite zdjęcia, szczególnie w dramatycznej końcówce.

Znacie jeszcze jakieś inne filmy o podobnej, garnizonowej tematyce? Bo mnie przychodzą tylko do głowy amerykańskie "Córka generała" i "Kraina tygrysów".
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Filmy garnizonowe

Post autor: Darth Stalin »

Podobny do "Córki generała" był jeszcze film z Samuelem L. Jacksonem, rozgrywający się w bazie US Army w Panamie - kryminał zwiażany z przemytem narkotyków IRC. Ale tytułu zapomniałem :(

"Codzienna służba w czasie pokoju" to też "K-19" tudzież "Złowroga głębia" ("Hostile Waters") o wypadkach na radzieckich AOP.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Filmy garnizonowe

Post autor: cdc9 »

Przeczytawszy tytuł wątku od razu pomyślałem o filmie Tadeusza Chmielewskiego z 1961 roku pt. "Dwaj panowie N".
Film jest kryminałem szpiegowskim, ale głównym bohaterem jest sierżant grany przez Stanisława Mikulskiego i całkiem sporo scen jest związanych z jednostką wojskową, w której służy. Można zobaczyć jak wyglądały koszary, teren jednostki, wartownie, intendentura (Ryszard Pietruski jako "kręcący na boku" zaopatrzeniowiec), prysznice, no i praca WSW oraz wojskowego biura projektowego. Bardzo ciekawa pigułka wiedzy o tamtych czasach.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filmy garnizonowe

Post autor: Match »

Darth Stalin pisze:Podobny do "Córki generała" był jeszcze film z Samuelem L. Jacksonem, rozgrywający się w bazie US Army w Panamie
"Basic".
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Filmy garnizonowe

Post autor: Darth Stalin »

Match pisze:
Darth Stalin pisze:Podobny do "Córki generała" był jeszcze film z Samuelem L. Jacksonem, rozgrywający się w bazie US Army w Panamie
"Basic".
U nas jako "Sekcja 8" - i też z Travoltą.
Dobry był! 8-)
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1271
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Filmy garnizonowe

Post autor: Dżenesh »

cdc9 pisze:no i praca WSW
Tylko trochę dziwna ta praca bo na początku zajmują się sprawą morderstwa cywila :o . Najzabawniejszy jest "minifon" wielkości cegły :lol:
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Re: Filmy garnizonowe

Post autor: Leo »

"Sekcję 8" oglądałem - rzeczywiście dobry film. A "Dwóch panów N" na pewno wkrótce obejrzę, bo widziałem to lata temu i nic nie pamiętam.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Filmy garnizonowe

Post autor: cdc9 »

Dżenesh pisze:
cdc9 pisze:no i praca WSW
Tylko trochę dziwna ta praca bo na początku zajmują się sprawą morderstwa cywila :o . Najzabawniejszy jest "minifon" wielkości cegły :lol:
To nie do końca jest takie "od czapy": WSW zajmuje się sprawą ponieważ Mikulski alias sierżant Dziewanowicz jest podejrzewany o zabójstwo ojca. Początkowo zaginięciem ojca zajmuje się milicja i ona oddaje Dziewanowicza do dyspozycji, cytuję, "władz wojskowych".
A aparat podsłuchujący - bomba! :)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Re: Filmy garnizonowe

Post autor: Leo »

Obejrzałem "Dwóch panów N". Początek intrygujący, sam pomysł na zawiązanie akcji też fajny. Wątki garnizonowe nawet, nawet. Niestety im dalej, tym było gorzej. Czarny charakter był cokolwiek groteskowy (np. te jego głodne kawałki w rozmowie z Austriakiem), no i to nieszczęsne porwanie karetki...
Jednak dużo lepszym filmem z wątkiem szpiegowskim jest np."Tylko umarły odpowie".
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Filmy garnizonowe

Post autor: cdc9 »

Leo pisze:Obejrzałem "Dwóch panów N". Początek intrygujący, sam pomysł na zawiązanie akcji też fajny. Wątki garnizonowe nawet, nawet. Niestety im dalej, tym było gorzej. Czarny charakter był cokolwiek groteskowy (np. te jego głodne kawałki w rozmowie z Austriakiem), no i to nieszczęsne porwanie karetki...
Jednak dużo lepszym filmem z wątkiem szpiegowskim jest np."Tylko umarły odpowie".
No, ba! Filipski rządzi. Sochnacki też jest dobry: "Człowiek szuka miłości, a znajduje żonę". :D
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
prezestomek
Adjudant
Posty: 274
Rejestracja: czwartek, 17 października 2013, 09:55
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times

Re: Filmy garnizonowe

Post autor: prezestomek »

Co do Sekcji 8.- czemu nie zabili syna generała od razu w dżungli tylko go ratowali?
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Filmy garnizonowe

Post autor: Torgill »

Jeśli chodzi o firmy garnizonowe to przede wszystkim CK Dezerterzy ;)
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Re: Filmy garnizonowe

Post autor: Leo »

No i jak tam, obejrzał ktoś te polecane przeze mnie filmy?
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Filmy garnizonowe

Post autor: cdc9 »

Leo pisze:No i jak tam, obejrzał ktoś te polecane przeze mnie filmy?
Obejrzane wszystkie, ale odświeżony tylko "Ostatni po bogu". Po raz kolejny naszła mnie zaduma nad przedwczesną śmiercią Tadeusza Schmidta.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Filmy garnizonowe

Post autor: cdc9 »

Przypadkiem trafiłem na film Huberta Drapelli z 1961 roku pt. Przeciwko bogom. Akcja dotyczy środowiska pilotów wojskowych. W głównej roli Stanisław Zaczyk.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”