Karbala

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Karbala

Post autor: Raubritter »

Bez wątpienia. I bez wątpienia większy budżet sprawiłby, że "Karbala" byłaby filmem jeszcze lepszym. Nie zmienia to mojej opinii, że nie wszystkie spośród problemów filmu da się sprowadzić do małego budżetu.
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Karbala

Post autor: Darth Stalin »

Raubritter pisze:Bez wątpienia. I bez wątpienia większy budżet sprawiłby, że "Karbala" byłaby filmem jeszcze lepszym. Nie zmienia to mojej opinii, że nie wszystkie spośród problemów filmu da się sprowadzić do małego budżetu.
O, i tutaj się zgadzamy :idea:
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Re: Karbala

Post autor: Leo »

Generalnie mnie też film się podobał i nie żałuję czasu i pieniędzy, ale...
Raubritter napisał (i słusznie) o urwanym wątku por.Sobańskiego. Przypomniało mi się, że z filmu nie dowiedzieliśmy się rówież,, co się stało z trzecim wziętym do niewoli przez sadrystów. Pokazali go przez moment pod koniec filmu jak spętanego trzymają gdzieś na tyłach i dalej już nic... To jak dla mnie duże niedopatrzenie i kolejny przykład na to, że polscy scenarzyści wybitnymi profesjonalistami nie są. A kiedyś było inaczej...
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Karbala

Post autor: RAJ »

Tak naprawdę nie wiemy co wypadło w ostatecznym montażu.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Karbala

Post autor: Strategos »

Odchodząc na moment od dyskusji na temat jakości "Karbali" :
chciałbym doczekać czasów aby punktem odniesienia dla przyszłych polskich filmów wojennych przestałyby być ciągle "hollywoodzkie" produkcje i superprodukcje .

Amerykańskie kino (wraz z całą otoczką ) nie tylko akcji czy sf (poza filmami animowanymi )itd. jest dla mnie coraz częściej nużące.
Mam wrażenie ,że jestem w tym odczuciu nadal osamotniony , skoro repertuar większości kin jest raczej nowojorski niż łódzki , warszawski itp .

W zasadzie efekt jest taki ,że w związku z dbałością o czystość gatunku ( no jak to ma być kino akcji to przecież sprawa jest prosta i sprawdzona na rynku , wyspecjalizowane gwiazdy i schematy mamy ,wiec nie ryzykujmy ) doskonała technika pokazywania akcji, utrzymywanej w ekstremalnym niekiedy tempie, dominuje w końcu w sposób nieunikniony nad treścią , przebijającym się nieśmiało jakimś nawet fajnym nowatorskim pomysłem . Oczywiście można powiedzieć masz to na co szedłeś do kina .

Za mało jest moim zdaniem filmów "międzygatunkowych" ( np. rozbudowany wątek psychologiczny w filmie wojennym -niestety dla jednych ale na szczęście dla drugich -zwalniający tempo , za cenę nie pokazania tyle co zwykle ), które pozwalałyby przełamywać rutynę.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Karbala

Post autor: Darth Stalin »

Leo pisze:Generalnie mnie też film się podobał i nie żałuję czasu i pieniędzy, ale...
Raubritter napisał (i słusznie) o urwanym wątku por.Sobańskiego. Przypomniało mi się, że z filmu nie dowiedzieliśmy się rówież,, co się stało z trzecim wziętym do niewoli przez sadrystów. Pokazali go przez moment pod koniec filmu jak spętanego trzymają gdzieś na tyłach i dalej już nic... To jak dla mnie duże niedopatrzenie i kolejny przykład na to, że polscy scenarzyści wybitnymi profesjonalistami nie są. A kiedyś było inaczej...
No właśnie nie wiem, czy to był on.
Ale tak w ogóle to ten urwany wątek tego trzeciego żołnierza to było coś, na co zwróciłem uwagę na początku.
Wątek Sobańskiego też był taki niedokończony...
Strategos pisze:Odchodząc na moment od dyskusji na temat jakości "Karbali" :
chciałbym doczekać czasów aby punktem odniesienia dla przyszłych polskich filmów wojennych przestałyby być ciągle "hollywoodzkie" produkcje i superprodukcje .
Wystarczyłoby, gdyby się wzorowali na "Westerplatte" (tym pierwszym, Różewicza), "Jarzębinie czerwonej", "Wolnym mieście" czy "Sąsiadach". :ugeek:
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Karbala

Post autor: Strategos »

Kino amerykańskie ma wielkie osiągniecia , które na stałe zajmą miejsce w historii kinematografii które przy tak gigantycznych nakładach i magnesie dla talentów reżyserskich i aktorskich na szczęście zdarzają się i oby jak najdłużej się objawiały. Przecież "Szeregowca Rayana" ,jak może pamiętasz ,uznałem w tej dyskusji za film genialny .

Mogę Ci tylko zazdrościć :) ,że nie odczuwasz oznak "zmęczenia materiału" ,nie prześladuje cię jak mnie :) myśl ,że znów oto mamy choćby zakamuflowany wariant "hoolywodzkiego schematu " , parytety kolorowych to wymysł amerykański ,kochających inaczej , ( ,żeby było jasne nie mam nic przeciw nim jestem tylko znudzony )bo to jest modne a tamto nie jest trendy ten temat trzeba podjąć . To oczywiście dotyczy też w dużej mierze kina europejskiego ale w kinach nazwijmy je studyjnymi napotykam na filmy wyłamujące się z tego schematu i nie są to produkcje amerykańskie( np. Dzikie Historie argentyński bodajże )

Mam też po prostu ogólne wrażenie przytłoczenia kinematografią jednego kraju produkującego nie tylko dzieła ponadczasowe a także od klasy A do D a czasem E , które są u nas obecnie prezentowane w kinach w ogromnej ilości niestety w pełnej palecie ich poziomu .
Oczywiście to jest również problem dystrybucji bo być może sprowadzamy z USA nie to co warto byłoby .

Z całym szacunkiem zaczynam lubić i cenić coraz bardziej kino europejskie .Czuję się Europejczykiem cokolwiek miałoby to znaczyć zwłaszcza jak patrzę na wiele filmów amerykańskich ;) . Jestem pewnie jak ostatni Mohikanin ( co za muzyka filmowa :D ) ;) ?
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 września 2015, 21:24 przez Strategos, łącznie zmieniany 1 raz.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Karbala

Post autor: Strategos »

Nawet korzystając ze schematów hollywoodzkich można warunkach w domowych ,przy budżecie odpowiadającym cenie zakupu gry "Movies" ,wyprodukować kawałek dobrego "kina" ;) :

https://www.youtube.com/watch?v=tOEc5m7F8mY

Choć na końcu doczekaliśmy się suspensu reżyser powinien popracować jeszcze trochę nad niektórymi dialogami. :P
Ostatnio zmieniony piątek, 18 września 2015, 02:18 przez Strategos, łącznie zmieniany 3 razy.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Karbala

Post autor: Raubritter »

Strategos pisze:Odchodząc na moment od dyskusji na temat jakości "Karbali" :
chciałbym doczekać czasów aby punktem odniesienia dla przyszłych polskich filmów wojennych przestałyby być ciągle "hollywoodzkie" produkcje i superprodukcje .
Co do zasady - ok, ale kiedy celem jest zrobienie polskiej wersji holywoodzkiego widowiska (a taki cel widzę właśnie w "Karbali"), to nic dziwnego, że właśnie superprodukcje zza Oceanu są punktem odniesienia. Zresztą, nie demonizowałbym amerykańskiego kina. Potrafią zrobić "Helikopter w ogniu", potrafią i "Cienką czerwoną linię". I niezależnie od schematów, podstawy filmowego rzemiosła mają opanowane jak nikt inny.
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Karbala

Post autor: Strategos »

Raubritter pisze: (...)ale kiedy celem jest zrobienie polskiej wersji holywoodzkiego widowiska (a taki cel widzę właśnie w "Karbali" )
Jeśli rzeczywiście taki był cel to przy tym budżecie możemy się tylko cieszyć ,że nie wyszła z tego farsa takiego widowiska.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Karbala

Post autor: Raubritter »

To jest film na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym filmem? My tym filmem otwieramy oczy niedowiarkom! Patrzcie, mówimy, to jest nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo.

Nie mogłem się powstrzymać :-)
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Karbala

Post autor: Strategos »

Raubritter pisze:To jest film na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym filmem? My tym filmem otwieramy oczy niedowiarkom! Patrzcie, mówimy, to jest nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo.

Nie mogłem się powstrzymać :-)
Nie te czasy , nie ta słuszna linia cokolwiek by sobie nie naopowiadali o braciach Polak z Bułgarem . ;)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Karbala

Post autor: RAJ »

Strategos pisze:Nawet korzystając ze schematów hollywoodzkich można warunkach w domowych ,przy budżecie odpowiadającym cenie zakupu gry "Movies" ,wyprodukować kawałek dobrego "kina" ;) :
Beznadziejny scenariusz, tragiczne animacje, koszmarna ścieżka dźwiękowa, dłużyzny, ogólna nuda.
Trzymając się linii wyznaczonej przez kolegów - co z tego, że budżet mały, pewne rzeczy można zrobić dobrze bez kasy!

A co do budżetu tego filmu - nie jest prawdą, że kosztował tyle co zakup gry.
porównujący takie projekty z projektami komercyjnymi zapominają o jednej prostej kwestii - w projektach komercyjnych za wszystko się płaci, w tym za czas pracy i wykorzystywane narzędzia (kamery, komputery itd). Czyli jak porównujemy takie projekty to należy w koszcie takiego amatorskiego filmu uwzględnić pieniądze jakie zapłacono by za czas pracy i wykorzystanie sprzętu, gdyby to był projekt komercyjny.
Kiedyś widziałem amatorski film, całkiem niezły, którego autorzy chwalili się, że kosztował tylko 1000 zł. Tyle tylko, że w jego przygotowywaniu brało udział około 30 osób, sprzęt za darmo wypożyczyli od jakiejś firmy, zdjęcia trwały coś ze trzy dni, profesjonalny montażyści nie wzięli kasy za montaż.
Gdyby to za to wszystko trzeba było normalnie zapłacić, to nagle okazałoby się, że film kosztował kilkadziesiąt tysięcy.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Karbala

Post autor: Darth Stalin »

Strategos pisze:
Raubritter pisze:To jest film na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym filmem? My tym filmem otwieramy oczy niedowiarkom! Patrzcie, mówimy, to jest nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo.

Nie mogłem się powstrzymać :-)
Nie te czasy , nie ta słuszna linia cokolwiek by sobie nie naopowiadali o braciach Polak z Bułgarem . ;)
Pomijając wstęp ;) , to ja mam nadzieję, że "Karbala" naprawdę nie jest "ostatnim słowem" w dziedzinie polskich filmów wojennych :!: :ugeek:
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Karbala

Post autor: Raubritter »

Ja też. Zdecydowanie uważam, że ten film to krok w dobrym kierunku, ale też bez wątpienia nie doszliśmy jeszcze tam, gdzie trzeba.

Jeszcze w kwestii wzorowania się na kinie amerykańskim. Właśnie w tym problem, że artystyczne filmy dla garstki krytyków i wyrobionej widowni już chyba potrafimy robić. Gorzej jest właśnie z kinem popularnym, gatunkowym, gdzie wciąż widać ogromną przepaść jakościową. W dużej mierze ze względu na budżet, ale też dlatego, że jakoś nasi twórcy zapominają o podstawowych zasadach. Filmy popularne nie się esejami czy zbiorem impresji, maja opowiadać zwartą, wewnętrznie spójną i w miarę logiczna opowieść. Na porzucanie wątków (casus "Karbali") czy wprowadzanie elementów na zasadzie deus ex machina nie powinno być miejsca.

A tak swoją drogą, Strategosie, "Karbala" też jest przecież upstrzona schematami kina wojennego, a jednak oglądało Ci się dobrze :-) Przykładowo, jak jechali Honkerami z lotniska do bazy i wesoło gwarzyli, to dla każdego choć trochę otrzaskanego ze współczesnym kinem wojennym było chyba jasne, że zaraz któryś dostanie kulkę, najpewniej ten siedzący obok kierowcy. Tyle tylko, że w amerykańskim filmie atakujących byłaby chmara, potyczka byłaby daleko bardziej dynamiczna i dramatyczna, a na końcu pewnie pojawiłyby się śmigłowce (ale z reguły dopiero po tym, jak dzielni bohaterowie sami pokonali wrogów) :-)
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”