Czy TVP poradzi sobie z projektem TVPHistoria?

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Feldmarszałek Czupur
Lieutenant
Posty: 551
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:07
Lokalizacja: Warszawa

Czy TVP poradzi sobie z projektem TVPHistoria?

Post autor: Feldmarszałek Czupur »

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... 80199.html

Będzie wniosek o koncesję dla TVP Historia
PAP, pi 12-07-2006, ostatnia aktualizacja 12-07-2006 19:04

Zarząd TVP zdecydował w środę, że złoży do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wniosek o przyznanie koncesji dla TVP Historia. Nowy kanał tematyczny miałby ruszyć na początku przyszłego roku.


Pełnomocnikiem zarządu do spraw związanych z uruchomieniem kanału został Artur Dmochowski. Jak wyjaśnia, priorytetowym zadaniem nowego kanał jest "odkłamywanie historii, niezbędne po zniszczeniach dokonanych w latach PRL-u" oraz pogłębianie i upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat historii, a przede wszystkim historii Polski.

Audycje emitowane w TVP Historia mają powstawać nie tylko w oparciu o zasoby archiwalne TVP, ale też o materiały zgromadzone m.in. w Instytucie Pamięci Narodowej, ośrodku Karta oraz Instytucie im. Generała Sikorskiego w Londynie. TVP Historia zamierza aktywnie współpracować z tego rodzaju instytucjami nie tylko przy realizacji programów, ale także w debatach na temat historii, współorganizując konferencje, występując jako inicjator publikacji i projektów edukacyjnych.

Program TVP Historia ma być niekodowany oraz dostępny za pośrednictwem internetu. Na antenie nowego kanału pojawić mają się takie pasma programowe jak np.: Tajemnice historii, Historia religii, pasmo archeologiczne, pasma poświęcone poszczególnym etapom dziejów Polski czy historia techniki.

TVP Historia chce przede wszystkim emitować filmy dokumentalne, a także materiały archiwalne, wywiady, reportaże, a także m.in. filmy fabularne, seriale dokumentalne oraz magazyny informacyjno- publicystyczne.

Symbolami stacji mają być dwa cykle, które być może przed premierą w TVP Historia będą wcześniej prezentowane przez główne anteny - magazyn pod roboczym tytułem "Z archiwów bezpiekiń oraz magazyn "Nowości historiiń.

Kanał budowany jest w oparciu o badania preferencji widzów, które wskazują m.in., że większość widzów (56 proc.) uważa, iż telewizja nadaje za mało programów historycznych; więcej widzów zainteresowanych jest filmami historycznymi i wojennymi niż np. erotycznymi czy westernami. Ponad połowa ankietowanych ogląda programy historyczno-dokumentalne (51 proc.). To niemal tyle, ile ogląda programy sportowe (53 proc.), a więcej niż publicystyczne (49 proc.) i telenowele (45 proc.). Ponadto 15,3 proc. widzów chętnie oglądałoby programy historyczno-dokumentalne, "ale aktualna oferta telewizji w tym zakresie jest niewystarczająca".

Artur Dmochowski był kierownikiem Redakcji Publicystyki TVP Kraków, dyrektorem programowym TV Wisła, redaktorem "Nowego Dziennika" w Nowym Jorku, redaktorem naczelnym tygodnika "Czas Solidarności". Ostatnio, w latach 2000-2006 pełnił funkcję radcy w Ambasadzie RP w Rzymie.

TVP otrzymała już koncesje na kanały: TVP Sport i TVP Rozrywka. W kolejce po koncesję czekają ponadto kanały TVP Film i TV Białoruś. Obecnie TVP nadaje jeden kanał tematyczny - TVP Kultura.

Pytania do dyskusji:
- Jak w temacie
- Czy będą to "gadające głowy" czy widowiska "a'la Wołoszański"
- Czy ma to być kanał popularnonaukowy (polskie Diccovery) czy coś ambitniejszego?
- I czy powinien znaleźć sie tam program pod roboczym tytułem "Weekend nad planszą" a w nim np. zadania z Pog'a tudzież innych systemów (typu: w trzech ruchach okrąż trzy armie niemieckie na wschodzie ;-)), relacje z Konwentów, nowości wydawnicze, poradniki (jak rzucać aby zabić, czyli ćwiczenia nadgarstów dla zaawansowanych (emisja oczywiście po 22-ej)
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Post autor: Leo »

Na razie to tylko projekt. I w sumie wygląda dość mgliście.
Ale jeśliby taka telewizja powstała, to dobrze byłoby wynająć jakiegoś piarowca i zainteresować dziennikarzy naszym hobby.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Raubritter »

Jak znam pajeczynę, któa teraz oplotła TVP, to obawiam się, że TVP Historia może być strawny tylko dla części widzów, szczególnie jeślki kanał pójdzie w ulubioną przez miłościwie nam panujących martyrologię, a w odniesieniu do historii najnowszej w wizje a la król obiektywizmu Janek Pospieszalski.
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

W każdym razie, jeśli będzie program o Here I Stand, to wymienione zostaną najwyżej dwie strony, w które może wcielać się gracz.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Nie mam alergii na nową władzę i jej programy, jeżeli są ciekawe i nieszablonowe, a pan P. zawsze ma róznych dyskutantów, choć nie zawsze proporcjonalnie dobieranych. A jeśli chodzi o prezentera w istotnych kwestiach, to neutralność nie zawsze bywa strawna, kiedy będąc dziennikarzem trzeba silić się na brak zdania, choć ma się je wyrobione.

Jeśli dzienikarstwo "poprzedniej czy jakiejkolwiek innej władzy" ma mieć miłą, ciepła, kojącą i zupełnie neutralną, kobiecą twarz p. na literę O., to ja dziękuję za taką dziennikarkę, zła na cały świat, a szczególnie na rozmówców.

To sobie pojechałem troszkę politycznie, ale zostałem sprowokowany 8)

Nowy kanał ma niezbyt duże szanse, choć w archiwach TVP jest tyle materiału o historii, że możę się kręcić przez rok na samych starociach - to wersja pesymistyczna, sądzę że coś urodzą nowego. Oby tylko zróżnicowanego poziomem i tematyką.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Feldmarszałek Czupur
Lieutenant
Posty: 551
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Feldmarszałek Czupur »

Jak znam życie to bedzie jak powiedział Rau - mnóstwo martyrologii, parad, odsloniec pomników i gadające glowy. Przy tym nawet i Discovery bedzie strawne (mimo bledow w tlumaczeniach). A potem przyjdzie TVN, sciagnie kilka gwiazd ekranu (Woloszanski, Borkowski (to ten co dzieciekom o archeologii gada czasami rano - b. rowny czlowiek), pewnie kilku młodych którzy a'la Pascal Brodnicki bedą gaworzyć o historii i... bedzie ciekawie. Jak jeszcze beda robili transmisje na zywo (jak z mszy w niedzielę albo z klubów muzycznych na MTV) "z nad planszy" okraszając to rzutem kostki w zwolnieniu (ujecia a'la japonskie sportowe kreskówki) to bedzie dobrze. Byle tylko Szpakowski z Iwanowem nie komentowali bo okaze się że i my bedziemy wciaz czegos szukac na planszy (szczęścia, instrukcji, zagubionych jednostek...). A tak na poważnie - pozyjemy, zobaczymy, ocenimy...
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Nie zobaczę, nie ocenię, bo ja profilaktycznie nie mam ani talerza, ani kabla. :D
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Post autor: Leo »

Ja też nie mam. I żałuję :(

Chciałem też nadmienić, że Artur Dmochowski jest autorem świetnej książki "Wietnam 1962-75" wydanej przez Bellonę.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

A ja mam dwa talerze i telewizji praktycznie nie oglądam :cry: .Jeden telewizor okupuje córka(4 i pół roku) i całe dnie leci program Minimini, a kiedy się kończy zaczyna się M jak Miłość i znowu d...A ja jak mam chwilę czasu to wolę książkę poczytać i drugi telewizor obsługuje tylko co lepsze mecze piłkarskie.A tak serio, to ja wiele sobie obiecuję po TVHistoria.Myśle, że na pewno będzie trochę niestrawnej publicystyki, martyrologii, ale obok tego pojawią się ciekawe pozycje, relacje z imprez, trochę produkcji własnych.Na polskie Discovery to nie ma co liczyć, Discovery to potentat finansowy, ma własną zawodową grupę kolarską, 5 kanałów, itd...Wystarczy, że pojawi się ciekawa propozycja co jkakiś czas i będzie lepiej niż jest-czyli będzie postęp :D
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Z Discovery nie ma co przesadzać - kiedy mam oglądać 20ty raz ten sam film o Arnhem czy innej Tunezji to robi mi się słabo. Discovery bazuje na powtórkach, które mogą zabić największe nawet zainteresowanie. Po TVHistoria niczego sobie nie obiecuję - mam tylko nadzieję, że archiwa oraz zadeklarowana polityka historyczna, a z nią pieniądze na nowe programy, pozwolą na unikanie zabójczej dawki powtórek a'la Discovery. Na marginesie - warto zajrzeć od czasu do czasu na Planet.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”