Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest poniedziałek, 11 grudnia 2017, 09:41

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wołyń
PostNapisane: środa, 16 listopada 2016, 14:52 
Praefectus Castorium

Recenzja przeczytana. Odnośnie filmu to mam w większości podobne spostrzeżenia co autor recenzji, ale tak ładnie nie umiałbym tego przelać :lol: .

Podoba mi się pogląd, że głównym bohaterem filmu jest ziemia i to co się na niej stało, a nie konkretne osoby.

Myślę, że przeskoki czasowe też nie są takie straszne (z takim zarzutem spotkałem się w innych recenzjach), w miarę łatwo się odnaleźć patrząc na brzuch/dziecko głównej bohaterki, do tego minimalna wiedza historyczna z tego okresu.

Film pozostaje w głowie na długo po seansie.

Ostatnio edytowano czwartek, 17 listopada 2016, 09:14 przez Maciejus_exe, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: czwartek, 17 listopada 2016, 09:02 
Major en second

Cytuj:
Absolutna bieda, zero wykształcenia, brak perspektyw, wręcz brak świadomości, że gdzieś daleko jest inny świat. Tak łatwiej zrozumieć, czemu ludzie nagle zmienili się w rozszalałe zwierzęta.
Po pierwsze, nie nagle. Po drugie, oni de facto zawsze byli trochę zwierzętami… tylko może brakowało okazji, aby ukazać to w tak skrajny sposób.

Zgadzam się, że film chyba trochę idzie w tym kierunku, natomiast mi ta sugestia nie do końca odpowiada. Historia, a historia DWŚ może nawet bardziej pokazała, że to nie domniemana czy faktyczna niższość/wyższość cywilizacyjna decyduje o skali zbrodniczości. Jest to pewne szkodliwe złudzenie "wykształciuchów".

PostNapisane: środa, 23 listopada 2016, 09:07 
Sous-lieutenant

adalbert napisał(a):
to nie domniemana czy faktyczna niższość/wyższość cywilizacyjna decyduje o skali zbrodniczości

Nie tyle o skali (bo ta może być większa przy użyciu środków przemysłowych), co w ogóle o zbrodniczości. W każdym razie celne spostrzeżenie.

PostNapisane: środa, 23 listopada 2016, 11:11 
Général de Division Commandant de place

cadrach napisał(a):
adalbert napisał(a):
to nie domniemana czy faktyczna niższość/wyższość cywilizacyjna decyduje o skali zbrodniczości

Nie tyle o skali (bo ta może być większa przy użyciu środków przemysłowych), co w ogóle o zbrodniczości. W każdym razie celne spostrzeżenie.

Myślę, że niestety spopularyzowanie pewnych, a nie innych idei w danym środowisku też odegrało swoją rolę. Jak pisał Richard Weaver "Idee mają konsekwencje". Nie tylko więc, ani nie przede wszystkim czynniki materialne, które mogły być, ale nie musiały podglebiem dla tego co się stało.

PostNapisane: środa, 23 listopada 2016, 14:18 
Sous-lieutenant

Adalbertowi chodziło chyba o to (mnie na pewno), że postęp technologiczny nijak się ma do postępu moralnego, tzn. w odniesieniu do tego drugiego nie można o czymś takim jak postęp w ogóle mówić. Powiedziałbym raczej, że co najwyżej jest zbiór idei, które wybieramy lub które nam się narzuca. Nie sądzę, by dało się je też ustawić w jakiejś prostej, na której wyższe poziomy danej idei zastępują niższe, wcześniejsze etapy i byśmy mogli odczuwać jakąś wyższość wobec przodków z powodu tego, że urodziliśmy się w wieku XX, a nie w XV, VI czy np. III przed Chrystusem. Podobnie jak nie musimy czuć się gorsi wobec tych z wieku XXII...

Zresztą, w teorii idee są zawsze piękne, a w praktyce...

PostNapisane: środa, 23 listopada 2016, 20:02 
Général de Brigade

Świetna recenzja, Spidi.

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja

PostNapisane: wtorek, 29 listopada 2016, 20:42 
Chu-i

Film w pewnym sensie nie podlegający ocenom. Uczciwie zrobiony – w czym ogromna, osobista zasługa Smarzowskiego. Mnie przeraził, wzruszył, poruszył i przytłoczył; wybrać, co kto woli. Obraz bez pretensji i oskarżenia. Z nieco miałką fabułą, ale całość wykonana na wysokim poziomie.
Mam wrażenie, że wszyscy stanęli na wysokości zadania. Zarówno starzy wyjadacze (Jakubik, Braciak, Kuna – która tak gra a niemal nie mówi w filmie pełnego zdania…), jak i ci, co dopiero zaczynają (Vasylyk, Łabcz, Sobocińska…). Ocena dotyczy także i tych, którzy pojawili się incydentalnie (Muskała, Chabior, Czop, czy Muszyński). Czapki z głów i dla polskiej i dla ukraińskiej obsady. Dla tych drugich, z pewnych względów nawet bardziej.
Smarzowski dokonał arcytrudnego zadania: w pojedynczym filmie pokazał na raz (w sensie kronikarsko-narracyjnym) nieprzeciętnie dużo: klimat świata przed wojną, którego nie ma i który odszedł bezpowrotnie, dramat kampanii 39 roku, to – co się w jej wyniku nasiliło, wejście Sowietów i ich porządki, wywózki kresowiaków, konflikt rosyjsko-niemiecki, wreszcie samą „rzeź wołyńską”. Wszystko w narastającej, gęstniejącej atmosferze, zapowiadającej znakami na ziemi i na niebie to, co ma nadejść. Jakby tegoż Mu było mało, kapitalnie pokazał (i przemycił) obraz trzeciej z czterech kultur budujących tożsamość tej ziemi – Żydów wołyńskich, którzy w tle pojawiają się niemal od pierwszej sceny. Ujął też wiele stosunków i resentymentów z Nimi związanych, z których sporo zapewne mogło umknąć mniej uważnemu widzowi.
To film, który zostaje z widzem na długo po zakończeniu projekcji i opuszczeniu kina.

Na koniec pozwolę sobie też na zdanie, które mam w obowiązku z siebie wyrzucić.

Wstyd, że powstał dopiero teraz, jeszcze większy, że aby go dokończyć, zbierano napiwki po restauracjach.

Pozdrawiam,
jabu

PostNapisane: poniedziałek, 20 lutego 2017, 12:22 

Obejrzałem. Jest to film faktycznie dobry, ale mam jedną uwagę - słabo pokazano politykę II RP wobec Ukraińców, mamy tutaj jedynie słowne wzmianki podczas wesela. Zastanawiam się jak film odebrali Ukraińcy... Natomiast nawet dobrze przedstawiono relacje żydów z władzą sowiecką. Mamy powitanie wódką, mamy donosicielstwo.

Nawet nie ugrzeczniono scen mordów. Jedynie przepiłowania nie widziałem, ale obdzieranie ze skóry, patroszenie czy spalenie dziecka żywcem dzięki obwiązaniu go snopkami faktycznie jest. Dobrze ukazano relacje pomiędzy mieszkańcami wołyńskiej wsi na przestrzeni lat wojennych. Nie widzę nic do czego mógłbym się przyczepić poza tą jedną kwestią.

Jeżeli chodzi o środki artystyczne również jest poprawnie. Niestety tylko tyle - z racji przedstawienia historii zostały one odłożone na dalszy plan, nie ma fenomenalnych zdjęć, a muzyki prawie brak (miała nie odwracać uwagi od scen, które samym swoim dramatyzmem budują napięcie). Aktorzy oprócz Jakubika rozmywają się w swej mnogości bądź z powodu niewielkich ról jakie grają. Tylko postać Jakubika miała jakąś charyzmę, charakter który uleciał po jej przedwczesnej śmierci. UPA nie ma twarzy - przypomina monolit. Ukraińscy chłopi tylko swego sołtysa... a reszta została poświęcona na rzecz bohaterów zbiorowych.

PostNapisane: poniedziałek, 20 lutego 2017, 14:40 

cadrach napisał(a):
Adalbertowi chodziło chyba o to (mnie na pewno), że postęp technologiczny nijak się ma do postępu moralnego, tzn. w odniesieniu do tego drugiego nie można o czymś takim jak postęp w ogóle mówić. Powiedziałbym raczej, że co najwyżej jest zbiór idei, które wybieramy lub które nam się narzuca. Nie sądzę, by dało się je też ustawić w jakiejś prostej, na której wyższe poziomy danej idei zastępują niższe, wcześniejsze etapy i byśmy mogli odczuwać jakąś wyższość wobec przodków z powodu tego, że urodziliśmy się w wieku XX, a nie w XV, VI czy np. III przed Chrystusem. Podobnie jak nie musimy czuć się gorsi wobec tych z wieku XXII...

Zresztą, w teorii idee są zawsze piękne, a w praktyce...

No nie wszystkie. Utopijnych ideologii o zupełnej czystości rasowej czy etnicznej, którą należy osiągnąć trudno uznać za piękne.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]