"Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

"Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: Torgill »

„Powidoki” Andrzeja Wajdy to polski kandydat do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny – poinformował w środę Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wyboru dokonała Komisja Oscarowa złożona z przedstawicieli polskiego środowiska filmowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
http://gosc.pl/doc/3468778.Film-Wajdy-p ... -do-Oscara

To nie ma u nas innych dobrych filmów, czy Powidoki są naprawdę tak wartościowe?

Jak znam trochę wewnętrznie środowisko PISF, to śmiem przypuszczać, że nie chodziło tu głównie o względy merytoryczne, ale to tylko moja osobista opinia.
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: cadrach »

Ja na Powidoki czekam. Świetnie, że ktoś zabrał się za Strzemińskiego i jestem bardzo ciekawy, jak temat zostanie potraktowany.

Moja teoria może nie będzie tak spiskowa, zwłaszcza że nikogo z komisji nie znam nawet z imienia (albo może i znam, ale nie wiem, kto w tej komisji zasiada). Wybór może być spowodowany tematyką - artysta głównym bohaterem, sztuka, życie etc. Dla ludzi z komisji, sami żyjących takim lub podobnym życiem, film może być bardzo bliski. Co innego, gdy trafi przed oczy "zwykłych" śmiertelnych, ci mogą mieć inne zdanie.

W sumie te kandydatury to rzecz dla mnie bez znaczenia. Ale z ciekawości zapytam: jaki inny film widziałbyś jako kandydata? (Abstrahując od tego, że Powidoków pewnie jeszcze nie widziałeś; ja też nie - z tego co wiem, chyba dopiero w marcu będą w naszych kinach)
no school, no work, no problem
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: RAJ »

cadrach pisze: jaki inny film widziałbyś jako kandydata? (Abstrahując od tego, że Powidoków pewnie jeszcze nie widziałeś; ja też nie - z tego co wiem, chyba dopiero w marcu będą w naszych kinach)
Wołyń.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: Radosław Kotowski »

Na pierwszy rzut oka wygląda obiecująco.
https://www.youtube.com/watch?v=9LqHA0eYTDw
Jak my tu przetrwaliśmy?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: Telamon »

"Wołyń" i "Powidoki", oba świetnie się zapowiadają i chętnie je obejrzę.
Zwłaszcza ten drugi może być ciekawy ze względu na artystyczne środki wyrazu, takie sceny jak ta z rozdartym płótnem.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: elahgabal »

RAJ pisze:Wołyń.
Byłby pewnie tak samo "zrozumiały" i "atrakcyjny" dla członków komisji jak swego czasu "Pan Tadeusz". To już chyba prędzej "Ostatnia rodzina".
No ale skoro Wajda, to kto odważy się wystawić cokolwiek innego?

P.S. Żeby sprawa była jasna: nie widziałem ani "Wołyń", ani "Powidoki", ani "Ostatnia rodzina".
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
romanrozynski
Adjudant-Major
Posty: 307
Rejestracja: czwartek, 2 września 2010, 17:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: romanrozynski »

Jak znam trochę wewnętrznie środowisko PISF, to śmiem przypuszczać, że nie chodziło tu głównie o względy merytoryczne, ale to tylko moja osobista opinia.
Nie zgodzę się żeby to była tylko twoja osobista opinia, Wajda znany jest jako oportunista. Pamiętam jak w liceum tuż przed głosowaniem o akcesji do UE zrobili nam w jakimś kinie spęd z Wajdą, gdzie w bardzo prymitywny sposób prowadził prounijną agitkę.
Wajda jest też znany z robienia z Bolka człowieka z teczki, człowieka z nadziei.
Jeśli już któryś z polskojęzycznych lub polskich reżyserów obiektywnie zasługuje na oskara to Olaf Lubaszenko ze swoimi filmami: Chłopaki nie płaczą, Poranek kojota czy E=mc^2
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: cadrach »

Nawet jeśli "Wołyń" jest świetnym, może najlepszym filmem (i na pewno potrzebnym), to nie sądzę, by na takiej imprezie miał szanse. Przypuszczam, że chodziło o wybór między "Powidokami" a "Ostatnią rodziną". O tej drugiej słyszałem bardzo wiele dobrego na dwójce (trochę mówiono w ogóle o nowym polskim kinie). W każdym razie każdy z tych filmów zamierzam obejrzeć. O wybór "Powidoków" się nie obrażam, podobnie jak o "prounijną agitkę". Artysta, tak jak mój przedmówca na forum, może mieć swoją opinię. Przedmówca wygłasza ją na forum, artysta w kinie. Każdy orze jak może. W czym problem?
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: cdc9 »

Dwa dni temu słuchałem audycji radiowej na TOK FM traktującej o festiwalu i nominacji do Oskara. Rozmawiali Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek, którzy akurat z pewnością filmy widzieli. :)
Obydwoje wypowiadali się bardzo dobrze o Wołyniu (nawet dziwili się pominięciem de facto w nagrodach, tych najważniejszych), aprobatywnie o Rodzinie (jako filmie, który jest "dobrze zrobiony", "dobrze się ogląda"). Rozbieżności powstały przy Powidokach. O ile Torbicka bardzo chwaliła film, to Raczek zwracał uwagę na źle napisane dialogi, które są całymi partiami niezrozumiałe i sztuczne. Podobno w dialogach użyto tekstów z jakiegoś manifestu i w ogóle wykładów artysty, o którym film traktuje. Powstała między rozmówcami kontrowersja, bo chyba nie da się zrobić filmu bez tych hermetycznych dialogów, ale z drugiej film jest dość trudny do zrozumienia, tj. wszyscy zrozumieją, że stalinizm, tępienie wolności artysty, itp., itd., ale o co temu człowiekowi chodzi, na poziomie szczegółu? Co jeszcze dla mnie dość niepokojące, obydwoje rozmówcy sugerowali, nawet dość bezpośrednio, że film ten i jego nominacja są jakby nawiązaniem do aktualnej sytuacji na linii władze-środowisko artystyczne. Nie świadczyłoby to dobrze o kapitule, gdyby to była prawda.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: cadrach »

Zobaczymy jak zobaczymy :)
Ja też słuchałem rozmów osób, które te filmy widziały. Każdy ma jak widać inną opinię, choć generalnie wydźwięk jest podobny. Każdy z tych filmów podoba się części krytyków.
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: elahgabal »

cadrach pisze:Nawet jeśli "Wołyń" jest świetnym, może najlepszym filmem (i na pewno potrzebnym), to nie sądzę, by na takiej imprezie miał szanse.
Tutaj pełna zgoda.
cadrach pisze:Przypuszczam, że chodziło o wybór między "Powidokami" a "Ostatnią rodziną".
I jak znam życie zadecydowały układy.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: Indar »

A może zamiast szukać spisków pójdziemy do kina i sami wyrobimy sobie zdanie? Układy, spisek, znam środowisko i tak dalej - jaki film by nie wygrał, czy też by nie został nominowany, to i tak byłyby kontrowersje. Ot, w praktycznie jednym czasie "wyszły" trzy filmy które wydają się atrakcyjne - decyzja pewnie była trudna ale nie ma co doszukiwać się drugiego dna.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: cadrach »

Zastanawiam się, na ile takie spiskowe podejście wpływa na odbiór filmu. Wyobrażam sobie, jak ktoś zasiada w kinie/komentuje Oscara/komentuje dowolny konkurs. "Ech, znowu jakieś filmidło semickiego agitatora z dobrymi plecami. Kiedy wrócą te czasy, gdy tylko (i tu wpisz dowolny ideał-fetysz) decydował o sukcesach?".

Poeta twierdzi, że te czasy nie wrócą już nigdy. https://www.youtube.com/watch?v=FCo7Wn7Gz6M
no school, no work, no problem
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: adalbert »

Zastanawiam się, na ile takie spiskowe podejście wpływa na odbiór filmu.
Podejście zdecydowanie wpływa na odbiór filmu, czego dobitnym przykładem jest Smoleńsk.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: "Powidoki" Wajdy - polski kandydat o Oskara

Post autor: Torgill »

To nie takie znowu teorie spiskowe - znana jest np. rozmowa Weinsteina ze Stevenem Spielbergiem, po zrobieniu ET, gdzie Weinstein powiedział, żeby Spielberg przestał robić "bajki o kosmitach, tylko zrobił film o Holokauście, to dostanie Oscara".
W środowisku filmowym jest mnóstwo układów i układzików i one mają po prostu spore znaczenie. Sam widziałem proces jak PISF przyznawał dotacje filmom, które komisja odrzuciła, a które dzięki znajomościom dostały tę dotację jako specjalną od prezes Instytutu - przepisy jej zresztą na to pozwalały. Nie było to jednak merytoryczne. Inna sytuacja i to bardzo znana to Katyń, kiedy Wajda zablokował zaawansowany projekt innego reżysera, twierdząc, że on musi zrobić ten temat jako pierwszy, a tak naprawdę to o Katyniu wystarczy tylko jeden film.
Znając po prostu takie i inne środowiskowe historie mam trochę sceptycyzmu co do tej historii. Mój sceptycyzm powiększają jeszcze informacje tego rodzaju: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/berline ... pis/j6ng2b
Powidoki obejrzę na pewno, bo temat mnie ciekawi i chciałbym zweryfikować moją opinię. Będę też im kibicował, skoro zostały już wybrane, choć wolałbym Ostatnią Rodzinę.
Natomiast Wołyń z powodów politycznych w Ameryce nie miałby szans.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”