1670

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10588
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2104 times
Been thanked: 2831 times

Re: 1670

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

To pokój syna do pracy zdalnej. Dostał wszystko od firmy ;-) W sumie podane delikatnie, bez obrazoburstwa.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10588
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2104 times
Been thanked: 2831 times

Re: 1670

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

"Dworek Jana Pawła:
4 sypialnie, 1 łazienka, 4 kominki, 0,5 wsi (ta mniejsza).
Drwina z programów na HGTV typu szukam domu na wsi, czy gdzieś tam w Australii.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10588
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2104 times
Been thanked: 2831 times

Re: 1670

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

"Tu mam takie urządzenie do pucowania koza... butów." Padłem.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: 1670

Post autor: Silver »

W tym roku akurat byłem w Kolbuszowej gdzie jest Muzeum Etnograficzne i gdzie był nakręcany serial. Czy wiecie w jakich miesiącach był tam filmowany?
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10588
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2104 times
Been thanked: 2831 times

Re: 1670

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Dawno nie byłem w skansenie. Swoją drogą to skansen lasowiacki, a ja jestem, przynajmniej po babci macierzystej, z Lasowiaczków.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10588
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2104 times
Been thanked: 2831 times

Re: 1670

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

https://www.youtube.com/watch?v=9DRcH8Jqdao

To mnie akurat nie śmieszy.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10588
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2104 times
Been thanked: 2831 times

Re: 1670

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 121 times
Been thanked: 409 times

Re: 1670

Post autor: RAJ »

Karel W.F.M. Doorman pisze: sobota, 30 grudnia 2023, 09:30 https://tygodnik.interia.pl/news-tylko- ... Id,7237722 kolejna negatywna recenzja.
LOL. "Recenzja" pisana pod tezę, zaślepienie autora spowodowało, że ignorował wszystko co nie pasowało do jego tezy...
Albo też - w ogóle tego serialu nie oglądał, bo pisze zupełne banialuki.

1) Scenarzysta 1670 faktycznie powiedział, że książka "Fantomowe ciało króla" Jana Sowy ZAINSPIROWAŁO go do stworzenia takiego serialu. Autor tekstu rzucił się do analizowania i negowania tej książki jakby stanowiła podstawę scenariusza. Tyle, że nie stanowi!

2)
"Pod powierzchnią czasem śmiesznych, a czasem czerstwych żartów, oglądamy na Netflixie kilkugodzinny pojazd po Polsce sarmackiej."
Brednia, oglądamy pojazd po współczesności przebranej w Polskę sarmacką. Do tego jest sporo żartów ze wszystkich, z aktywistów klimatycznych, z feministek, z mieszczaństwa... A z drugiej strony w serialu 19 szlachciców chce reform i poprawy Rzeczypospolitej i tylko jeden Jan Paweł jest ostoją warcholstwa i blokowania reform.

3)
Ledwo potrafi się podpisać, nie zna języków obcych, twierdzi, że Polska zdruzgotana przez potop szwedzki czy powstanie kozackie jest najpotężniejszym krajem na świecie, ponad wszystko zaś marzy o zostaniu najsłynniejszym Janem Pawłem w historii Rzeczypospolitej."

Ja tylko zwrócę uwagę na to, że ledwie 13 lat później to zdruzgotane państwo wystawiło wielką armię konną, w tym 2,5 tys husarii, najkosztowniejszej kawalerii na świecie, która była kręgosłupem armii, która pokonała największą potęgę militarną ówczesnego świata. Poza tym, to, że Jan Paweł powtarza, że to najpotężniejszy kraj na świecie, oznacza tylko tyle, że twierdzi coś takiego niezbyt mądra postać, której widz nie traktuje poważnie. Nikt inny tak nie twierdzi.
To, że JP planuje zostać najsłynniejszym JP w historii to taki żart, mrugniecie do widza, bo wszyscy wiedzą, że co by nie zrobił to JP2 by nie przeskoczył. To takie podkreślenie miałkości jego oczekiwań.

4) Stwierdzenie, że "europejski" mieszczanin Ciesław reprezentuje w serialu PO a "zaściankowi, antyreformatorscy" sarmaci PiS jest kuriozalne. Przecież sarmata Andrzej ciśnie ku reformom państwa na całego, wprowadza nowe technologie, traktuje chłopów jak ludzi, dzieli się z nimi zyskiem. A pozostali sarmaci, z tylko jednym wiadomym wyjątkiem są przedstawieni na wesoło, ale nie jakoś bardzo negatywnie - i oni tez chcą wzmocnienia państwa. Za to z Ciesława też jest nabijanie się. Nie wie po co mu szabla, ot taka ozdoba - czyli pozoranctwo, udawanie "wojownika" bo to modne. Do tego dochodzi wielkie parcie na ślub córki z szlachcicem - czyli sprzedaje córkę, żeby zyskać pozycję...

5) Autor bredzi na temat liberum veto i tego, jakie były jego intencje i jak miało działać na Sejmie, i że intencja była dobra... Tyle, że nikogo nie obchodzi intencja tylko jak to wyglądało naprawdę, a wyglądało to tragicznie. Ale to i tak bez znaczenia, bo w serialu nie było ani słowa o liberum veto. Był przedstawiony Sejmik ziemski a nie Sejm walny. A jak Zulus sam pisałeś - na sejmikach obowiązywała jednomyślność a nie liberum veto.
To w tym momencie doszedłem do wniosku, że autor nawet nie oglądał serialu tylko pewnie zajawki na yt, a poza tym opierał się na tym co mu inni powiedzieli.

6)
Serial powiela też popularną dziś opowieść o szlachcie jako klasie panującej i chłopstwu jako klasie wyzyskiwanej. [...] Trzeba jednak pamiętać, że tak jak stan szlachecki był zróżnicowany pod względem majętności, tak również stan kmiecy był wewnętrznie bardzo podzielony. Dochodziło do sytuacji, w której bogaty kmieć przerastał uposażeniem, a co za tym idzie lepszymi warunkami życia, biedną szlachtę.
Kolejny dowód na to, ze koleś nie oglądał serialu. Mam tam przecież w miarę majętną szlachtę, mamy golca w postaci Bogdana, mamy biednych uciskanych chłopów JP oraz bogatych zadowolonych chłopów Andrzeja.

Ogólnie podsumowując - brednie pisane pod tezę.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10588
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2104 times
Been thanked: 2831 times

Re: 1670

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Na sejmie walnym też obowiązywała jednomyślności chyba, że sejm skonfederowano. Wtedy nie dało się go zerwać, bo konstytucję przechodziły większością. Akurat to z demokracja to dobry dowcip, tylko niezrozumiały dla ludzi nie wiedzących co to liberum i czemu miało służyć. Autor recenzji twierdzi, że serial drwi z tzw. Polski powiatowej, czyli antyeuropejskiej.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10588
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2104 times
Been thanked: 2831 times

Re: 1670

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: 1670

Post autor: brathac »

RAJ pisze: czwartek, 28 grudnia 2023, 11:06
adalbert pisze: środa, 27 grudnia 2023, 08:04 Na poziomie rozrywki wydawało mi się to całkiem zabawne i nieźle zrealizowane. Poza tym w moim odbiorze właściwie to, czego bym się spodziewał, słysząc, że robimy tego typu produkcję dla Netfliksa, czyli "chwalenie się", jakimi to byliśmy/jesteśmy warchołami i przygłupami (co uosabia szlachcic Jan Paweł - ha, ha, ha; najbardziej racjonalnym człowiekiem jest Litwin) i jak to musimy się "odbrązowić".
Naprawdę warto obejrzeć więcej, dostaje się wszystkim, również feministkom czy aktywistom klimatycznym.
Przede wszystkim to jest jednak satyra na czasy współczesne w szlacheckim sztafarzu.
Dokładnie to.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 918 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: 1670

Post autor: Torgill »

RAJ pisze: sobota, 30 grudnia 2023, 19:22 jest sporo żartów ze wszystkich, z aktywistów klimatycznych, z feministek, z mieszczaństwa...
Bardzo mi się 1670 podobał, niektóre fragmenty oglądałem wiele razy i dawno tak się nie śmiałem. Uważam też, że recenzja Konstantego Pilawy nie jest właściwa ALE, z jednym zwrotem, który napisał RAJ się nie zgodzę, z tym, który zacytowałem powyżej.
Niestety ale 1670 jest trochę jednostronny. Podam na przykładzie Anieli, która jest tą rzeczoną "feministką", która walczy o prawa kobiet, z globalnym ociepleniem i organizuje paradę wiadomo jaką :)
Otóż Aniela nie jest w gruncie rzeczy postacią komiczną, ona jest recenzentką pozostałych postaci. To w jej świetle, w świetle tego jaka jest "zwyczajna" Jan Paweł i pozostałe postacie mają wyglądać jeszcze bardziej komicznie. Jest tylko jeden moment, w którym niby jest wyśmiana, gdy w końcu po nieudanej kampanii klimatycznej w końcu odkłada walkę z ociepleniem klimatu na rzecz ciepłej kąpieli ALE niestety to jest trochę fałszywe. Bo chwilę później Maciej musi ją przeprosić za to, że wyśmiał jej kampanię. Czyli jednak Aniela miała słuszność. W dodatku w trakcie całej kampanii jeden z chłopów mówi, że bylibyśmy nierozsądni, gdyby zostało nam 30 lat i nic byśmy z tym nie zrobili. To nie jest wyśmiewanie aktywistów, to jest przyznawanie im racji.
Takich przykładów jest więcej. 1670 przy całej jego wspaniałości i przy całej mojej sympatii do tego serialu (czekam na drugi sezon!) ma też swoje przekrzywienie ideologiczne i trudno temu zaprzeczać.

Świetnie podsumował to zresztą Tomasz Samołyk:
https://youtu.be/rwGgTae6fZo?si=3WazGs8e1QRt4-wu
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10588
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2104 times
Been thanked: 2831 times

Re: 1670

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Samołyk, czyli łysiejący katol z Podkarpacia 😉 wg pana Tomka serial śmieje się tylko z niektórych.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10588
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2104 times
Been thanked: 2831 times

Re: 1670

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Zresztą dyskusja trwała. Czy śmiano się z poglądów, czy też ze zbyt małego zrozumienia idei przez zwolenniczkę.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 121 times
Been thanked: 409 times

Re: 1670

Post autor: RAJ »

Torgill pisze: niedziela, 31 grudnia 2023, 14:29 Podam na przykładzie Anieli, która jest tą rzeczoną "feministką", która walczy o prawa kobiet, z globalnym ociepleniem i organizuje paradę wiadomo jaką :)
No nie.
1) Kampania aktywistyczna prowadzona wśród biedoty, ale już wśród bogatych i mających władzę - nie. Ignorująca przy tym ograniczenia materialne oraz potrzeby tej biedoty.
2) Poświęcać mają się inni a nie sami aktywiści.
3) Działanie Macieja jest bezsensowne z punktu widzenia ochrony klimatu i to pokazuje właśnie to, że wiele takich działań współcześnie też może takie być.
4) 380-30 lat to oczywiste nabijanie się z tych, co twierdzą, ze mamy jeszcze czas, ale z drugiej strony też naśmiewanie się z tego, że już kilka razy minął termin, kiedy miała nastąpić gigantyczna katastrofa. (btw - z twitera Grety Thumberg usunięto wpisy z 2018 zgodnie z którymi wielka katastrofa miała nastąpić za pięć lat czyli w 2023).
5) Maciej nie przepraszał za naśmiewanie się z kampanii tylko przepraszał za naśmiewanie się z Anieli. Nigdy nie musieliście przepraszać kobiet za to, że śmieliście się z ich pomysłów? Nie było przy ty istotne co to był za pomysł... IMHO każdy normalny facet hetero musiał to zrobić przynajmniej jeden raz w życiu.
6) Aniela jest najmądrzejszą osobą w okolicy. Czy nie dokładnie tak widzą się feministki? Właśnie tak siebie widzą. A równocześnie odwala tak idiotyczne akcje jak durne przenoszenie skrzyni po to żeby udowodnić, że bezcelowo wielkim wysiłkiem mogą przesunąć skrzynię po podwórku... ale jak pojawia się prawdziwa praca do wykonania, to dostaje ją facet. Jeden.
Albo warzywa jako coś co ma wygrać rywalizację w polowaniu - co przecież jest skrajnie głupie.

Owszem, mogę przyznać, ze poglądy autora są bardziej lewicowe. Ale wcale nie jest tak, że skupił się na dowalaniu jednej stronie.
Zresztą, identyfikowanie Ciesłąwa jako przedstawiciela PO jest moim zdaniem zupełnie chybione, bo dla mnie to on jest reprezentantem przemysłowców i obcego kapitału. W żadnym momencie nie aspiruje do przejmowania władzy czy reformowania Polski, on chce tylko zarabiać kasę.
Imho szlachta uosabia całą klasę polityczną. A przypominam, że Jan z Andrzejem mierzą sobie kutasy...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”