Wielka wyprawa księcia Racibora (A. Szrejter, Erica)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wielka wyprawa księcia Racibora (A. Szrejter, Erica)

Post autor: AWu »

Recenzja książki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wielka wyprawa księcia Racibora (A. Szrejter, IW Erica)

Post autor: AWu »

Serio bardzo ciekawa pozycja!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43397
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Wielka wyprawa księcia Racibora (A. Szrejter, IW Erica)

Post autor: Raleen »

Autor będzie na Polconie, więc można dostać autograf. Mnie też zawsze podobał się jego styl pisania, jeszcze w starym "Dragonie" gdzie czytałem jego artykuły, m.in. artykuł o zdobyciu Konungaheli.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wielka wyprawa księcia Racibora (A. Szrejter, IW Erica)

Post autor: AWu »

Ma styl doskonały, ale IMHO plusem jest wpinanie w narracje hipotez i źródeł bez rwania tej narracji.

Jak Kossak-Szczucka pisała "Troję północy", to świetna literatura, ale nic takiego nie ma raczej.

Tuchmanową uwielbiam absolutnie, ale też kryje zupełnie aparat badawczy.
A Szrejter tu ładnie go wplata i to nie przeszkadza. To wielki plus.

No i tematyka, zupełnie nieznana szerszej publiczności..
W internecie więcej skinowskich piosenek o Słowiańskiej dumie i honorze (Ethosie ? :) pustoszącym Kunungahele niż źródeł jakiejś wiedzy rzetelnej.
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1195
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 136 times
Been thanked: 78 times

Re: Wielka wyprawa księcia Racibora (A. Szrejter, IW Erica)

Post autor: Kretus »

Właśnie czytam (bardzo wdzięczna lektura) i taka wątpliwość mnie naszła.
Książka opiera się w głównej mierze na analizie jednego tekstu. Autor przykłada wielką wagę do każdego słowa. Czy saga na którą powołuje się A. Szrejter (i ogólnie inne sagi) były utworami rymowanymi ? Przyznam się, że nie radzę sobie z zamieszczonym na końcu tekstem źródłowym. Śladów aliteracji też nie widzę.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wielka wyprawa księcia Racibora (A. Szrejter, IW Erica)

Post autor: AWu »

Na pewno Sagamandowie je wyśpiewywali (Homer style), ale niekoniecznie musi mieć to wspólnego wiele ze współcześnie pojmowanymi kanonami poetyki antycznej pewnie.
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1195
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 136 times
Been thanked: 78 times

Re: Wielka wyprawa księcia Racibora (A. Szrejter, IW Erica)

Post autor: Kretus »

Zaczynam się zastanawiać nad wpływem (ewentualnych) rymów na dobór słów używanych przez Snorriego a przez to na rzetelność tekstu. Czasem "sto" rymuje się ładniej niż "siedemdziesiąt". Stąd pytanie o rymy w sagach (których to rymów w tekście nie dostrzegam).
To chyba znaczy, że książką wciąga... :lol:
Na razie jestem przy liczebności wojsk pomorskich - 26 tysięcy ludzi. Wydają się to liczby ogromne w porównaniu chociażby z liczebnością armii wikingów opisywanych w ostatnim medieval warfare, i ostrożnością tamtych szacunków.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wielka wyprawa księcia Racibora (A. Szrejter, IW Erica)

Post autor: AWu »

Książka jest znakomita.

Autor mi się skarżył, że niektóre środowiska historyków go atakują za interdyscyplinarne podejście.
To antropologia historyczna bardziej niż sama historia.
Trzeba zawsze brać pod uwagę pewne ryzyko :P

Ale Snorri się nieźle potwierdza w przypadku alternatywnych źródeł jak są dostępne zdaje się.
No i napisał Eddę prozaiczną :>

Więc może to jednak specyficzna proza.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 90 times
Been thanked: 196 times

Re: Wielka wyprawa księcia Racibora (A. Szrejter, IW Erica)

Post autor: adalbert »

Dzięki za reckę. Cholera, miałem już książkę na radarze, a teraz to bym kupił. Tylko skąd u licha diengi brać na to wszystko...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43397
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Wielka wyprawa księcia Racibora (A. Szrejter, IW Erica)

Post autor: Raleen »

Specjalnie dla Kretusa zamieszczam odpowiedź autora na pytanie o rymy w sagach i kwestie z tym związane. Autor zarzekał się, że nie udziela się na forach, ani nie komentuje recenzji (zarówno pozytywnych, jak i negatywnych), ale postanowił odpowiedzieć, po tym jak sam wypatrzył u nas to ciekawe pytanie, i prosił mnie o zamieszczenie odpowiedzi:

Sagi były utworami prozatorskimi - wprawdzie często kunsztownymi językowo, ale nie opierającymi się na rymach. Nie śpiewano ich, tylko opowiadano (jeśli towarzyszyła im gra instrumentu, to tylko jako podkreślające nastrój przerywniki w opowieści). Także czytano je - bo wielu Skandynawów potrafiło czytać we własnym języku (sagi sagnamadowie spisywali po staroskandynawsku, nie po łacinie). Nie ma możliwości, aby zmieniano dane po to, aby dostosować brzmienie wyrazów do wymogów formalnych, np. aby rymy się zgadzały (zresztą nawet w poezji skaldycznej głównym zabiegiem formalnym była aliteracja, nie rymy). Czyli forma sag nie powodowała wymogu zmiany ich treści.

Artur Szrejter
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Re: Wielka wyprawa księcia Racibora (A. Szrejter, IW Erica)

Post autor: Darth Stalin »

No to będę musiał sobie sprawić... nie ma wyjścia. Przy okazji sobie porównam z dopiero co wydaną biografią Krzywoustego pióra Rosika (znaczy sprawdzę, co o tym wydarzeniu pisze Rosik).
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Wielka wyprawa księcia Racibora (A. Szrejter, IW Erica)

Post autor: Strategos »

Ja kupowałem "Wielką Wyprawę Księcia Racibora" bez wahania miedzy innymi z uwagi na autora od razu jak się pojawiła :).
Ostatnio zmieniony piątek, 20 grudnia 2013, 19:05 przez Strategos, łącznie zmieniany 1 raz.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1195
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 136 times
Been thanked: 78 times

Re: Wielka wyprawa księcia Racibora (A. Szrejter, IW Erica)

Post autor: Kretus »

Specjalnie dla Kretusa zamieszczam odpowiedź autora
Dziękuję bardzo, czuję się zaszczycony.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43397
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Wielka wyprawa księcia Racibora (A. Szrejter, IW Erica)

Post autor: Raleen »

W końcu udało mi się przeczytać, bo ostatnimi czasy różne inne rzeczy były pilniejsze i tak książka przeczekała parę miesięcy. Mogę tylko podpisać się pod pozytywnymi opiniami. Autor zaskakująco wiele wyciąga z pojedynczych informacji zawartych w sadze Sturlusona.

Również zastanawia mnie liczebność wojsk słowiańskich. Z informacji zawartych w książce bardzo ciekawe są te dotyczące przeplatania się świata wierzeń chrześcijańskich i pogańskich.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Krzysztof M.
Caporal
Posty: 71
Rejestracja: piątek, 9 października 2009, 18:00
Lokalizacja: lubuskie

Re: Wielka wyprawa księcia Racibora (A. Szrejter, IW Erica)

Post autor: Krzysztof M. »

Znakomita pozycja - jeszcze z takim typem narracji się w książce popularnonaukowej nie spotkałem. Może momentami te interpretacje są naciągane, tu i ówdzie autor trochę się powtarza nabijając kolejne strony - takie odniosłem wrażenie. Przydałoby się też trochę ikonografii, bez niej książka jest jak stół bez nogi. W muzeum w Szczecinie jest np. sporo artefaktów z epoki - jest nawet 'kącik" poświęcony tytułowej wyprawie...

Mimo wszystko jednak pozycja b. ważna - jak sadzę - w naszej historiografii.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”