Wojna napoleońska. Systemy operacyjne (H. Camon, Napoleon V)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Wojna napoleońska. Systemy operacyjne (H. Camon, Napoleon V)

Post autor: Raleen »

Jestem w trakcie lektury tej książki. Do tej pory autor znany jest mi głównie ze wzmianek, cytowań, przypisów.
To co przeczytałem do tej pory wygląda wielce interesująco. Chciałem się jednak na wstępie podzielić znakomitym cytatem ze wstępu książki, moim zdaniem daje dużo do myślenia.

Na wojnie wszystko jest opinią, poglądem na temat wroga, poglądem na temat swoich własnych żołnierzy. Po przegranej bitwie, faktyczna różnica między zwycięzcą a pokonanym nie jest wielka, tymczasem w oczach opinii urasta ona do niebywałych rozmiarów.

Napoleon Bonaparte
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Re: Wojna napoleońska. Systemy operacyjne (H. Camon, Napoleo

Post autor: Raleen »

Recenzja książki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Re: Wojna napoleońska. Systemy operacyjne (H. Camon, Napoleo

Post autor: Raleen »

Kiedyś dyskutowaliśmy sobie o manewrach, bodaj w bitwie pod Austerlitz, i pamiętam, że wytykano mi nazywanie to do czego doszło podczas bitwy jako "manewru z położenia środkowego", po czemu są oczywiście ważne racje. Jednak w książce Huberta Camona w podsumowaniu pisze on ni mniej ni więcej tylko, że manewry napoleońskie na poziomie operacyjnym i taktycznym były właściwie odpowiednikami. W ogóle twierdzi on, że całość działań na poziomie taktycznym stanowi lustrzane odbicie działań na poziomie operacyjnym (i vice versa). Był jeszcze bardzo dobry fragment do zacytowania (niestety chwilowo nie mogę go znaleźć) o położeniu środkowym, gdzie stwierdzał mniej więcej tyle, że tego typu zjawisko zachodzić może również podczas bitwy i chociaż niby należy odróżniać szczeble dowodzenia, to również uznaje te działania za swoje odpowiedniki. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że do manewrów na różnych szczeblach dowodzenia (taktycznym, operacyjnym) można różnie podchodzić i warto zachowywać tutaj elastyczność.

H. Camon, Wojna napoleońska. Systemy operacyjne: teoria i technika, Oświęcim 2012, s. 286-287:

„W obu tych dziedzinach, strategii i taktyce, działania techniczne były podobne:

Strategia:
1.Wyróżnienie teatru głównego oraz drugoplanowego, gdzie stany liczebne jednostek były proporcjonalne do mniej lub bardziej ścisłego połączenia z teatrem głównym.
2.Początkowe demonstracje, aby przyciągnąć wroga na drugoplanowy teatr działań wojennych.
3.Wcześniejsze zachwianie nieprzyjacielem poprzez manewr na tyły.

Taktyka (Bitwa)
1.Wyróżnienie głównego i drugoplanowego pola bitwy.
2.Początkowe demonstracje, aby przyciągnąć wroga na drugoplanowe pole.
3.Wcześniejsze zachwianie nieprzyjacielem przez atak wychodzący lub okrążający.
Podobieństwo budowy planów kampanii oraz bitwy tworzyło jedną z dwóch podstawowych cech wojny napoleońskiej.
II. – Drugą stanowiło to, iż plany kampanii i bitew były w całości przygotowywane a priori.”
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Wojna napoleońska. Systemy operacyjne (H. Camon, Napoleo

Post autor: clown »

Ale Camon odniósł się bezpośrednio do Austerlitz? Bo chyba nikt nie kwestionował, że toczono bitwy z położenia środkowego, ale że Austerlitz nią nie było. W książce Camona poświęconej bitwie napoleońskiej wymienione są dwie główne bitwy toczone z położenia środkowego: Lipsk i Rivoli. Z drugiej strony Austerlitz nie ma ani w jednym ani w drugim rodzaju. Co ciekawe, Waterloo wg Camona należy do bitew tzw. "normalnych", a przecież wraz z przybyciem Prusaków stała się ona bitwą z położenia środkowego.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Re: Wojna napoleońska. Systemy operacyjne (H. Camon, Napoleo

Post autor: Raleen »

To było tylko ogólne stwierdzenie, nie pisał tam o Austerlitz z tego co pamiętam.
Odnośnie działania z położenia środkowego, on na poziomie operacyjnym dużą wagę przywiązuje do roli przeszkód terenowych rozdzielających przeciwników, np. te rzeki płynące pod Lipskiem, rozdzielające poszczególne armie koalicyjne i pasma górskie we Włoszech, rozdzielające poszczególne zgrupowania Austriaków w różnych operacjach tam przeprowadzanych.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Re: Wojna napoleońska. Systemy operacyjne (H. Camon, Napoleo

Post autor: Raleen »

Ciekawą rzecz znalazłem. Jak wiadomo, słowem-kluczem w książkach gen. Huberta Camona i całej jego teorii jest słowo SYSTEM. Napoleon miał system itd.

W Manewrze na Pułtusk Georges'a Lechartiera znalazłem taki fragment (s. 140, przypis nr 7; podkr. moje):

Przez „system” Napoleon rozumie ogół dyspozycji, mających na celu przygotowanie operacji w danym kierunku.

Przypis pojawia się na tle rozważań o planach działań Napoleona na początku grudnia 1806 roku, kiedy to zastanawiał się on, czy poprowadzić ofensywę opierając się na centrum operacyjnym w Toruniu czy w Warszawie (miał wtedy takie dwa centra operacyjne). G. Lechartier pisze tak:

Obydwa systemy, w górnym lub dolnym biegu Wisły, miały więc służyć za punkt wyjścia do przyszłej ofensywy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”