Walec wojny w południowej Polsce (H. Stańczyk, Napoleon V)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Walec wojny w południowej Polsce (H. Stańczyk, Napoleon V)

Post autor: Raleen »

Miło nam poinformować, że Forum i Portal Strategie objęły patronat medialny nad książką prof. Henryka Stańczyka "Walec wojny w południowej Polsce 1944-1945". Książka ukaże się na początku marca b.r. nakładem wydawnictwa Napoleon V.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 78 times
Been thanked: 181 times

Re: Walec wojny w południowej Polsce (H. Stańczyk, Napoleon

Post autor: Darth Stalin »

Mam wrażenie, iż najwyraźniej to będzie rozwinięcie jego pracy o operacji sandomiersko-śląskiej...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: Walec wojny w południowej Polsce (H. Stańczyk, Napoleon

Post autor: Raleen »

Przeglądałem sobie informacje o autorze i też zauważyłem, że trochę już opublikował na ten temat. Zobaczymy ile będzie nowego... Pomijam fakt, że np. dla mnie, który tych wcześniejszych prac nie czytał, jak bym miał się zabierać za tą tematykę, to wszystko byłoby nowe (i pewnie dla wielu czytelników podobnie) ;).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Walec wojny w południowej Polsce (H. Stańczyk, Napoleon

Post autor: Pejotl »

Może być całkiem ciekawe... do budowania scenariuszy w CM: Red Thunder chociażby.
Pytanie tylko o ilość i jakość map/planów/szkiców, ostatnio lekturę o wojnie 1806-07 całkowicie zepsuł mi brak mapy z okresu, z siecią dróg.
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Walec wojny w południowej Polsce (H. Stańczyk, Napoleon

Post autor: Pejotl »

Książkę nabyłem i po przejrzeniu mogę stwierdzić że pozycja wygląda na bardzo solidną. Jak na razie moje zastrzeżenie sprowadza się do nader luźnego potraktowania słów "w południowej Polsce". Pozycję tę pozyskałem z nadzieją na informacje o przebiegu działań w trakcie operacji lwowsko-sandomierskiej w 1944, niestety dla mnie autor skupił się na wydarzeniach 1945 roku. Wstęp, opis terenu Polski południowej i działania wojenne oraz partyzanckie w 1944 opisane są na 60-ciu kilku stronach na pozostałych 340 mamy już rok 1945. Stąd bardziej do zawartości książki pasowałby tytuł "Walec wojny w południowo-zachodniej Polsce - 1945".
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Walec wojny w południowej Polsce (H. Stańczyk, Napoleon

Post autor: clown »

Ja zamówiłem i czekam, w międzyczasie podczytując opinie o książce. Ludzie raczej polecają, chociaż narzekają na mapy, błędy w podpisach pod zdjęciami i brak szerszego oparcia i weryfikacji wydarzeń o źródła strony niemieckiej.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 78 times
Been thanked: 181 times

Re: Walec wojny w południowej Polsce (H. Stańczyk, Napoleon

Post autor: Darth Stalin »

Czytając ich opinie wysnuwam wniosek w miarę jednoznaczny, że jest to praca jak najbardziej warta zakupu - tym bardziej, że piszą to ludzie całkiem solidnie znający się na Ostfroncie.
Ksero wydania WIH ma bodaj Archanioł; czytałem to kiedyś... i było naprawdę porządne. O Niemcach nie ma rewelacji, ale nie jest tragicznie.
Do tego ma jeszcze dojść tom o operacji krakowskiej... i wtedy będzie całkiem nieźle.

A że wydań wcześniejszych (WIH i Neriton) praktycznie nie ma w obiegu... :ugeek:
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Walec wojny w południowej Polsce (H. Stańczyk, Napoleon

Post autor: Przemos19 »

Recenzja książki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: Walec wojny w południowej Polsce (H. Stańczyk, Napoleon

Post autor: TommyGn »

Tylko ile różni się od poprzedniej pracy. Bo niestety, po spotkaniu z n-Wyszczelskim, czyli Pan Profesor pisze książkę w tempie ekspresowym, przyklejając po prostu 3/4 z poprzednich publikacji jestem dość sceptycznie nastawiony do książek tego samego autora na ten sam temat. Zmienić tytuł i trochę dopisać nietrudno.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”