Klub interesującej książki

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Adjoint
Posty: 763
Rejestracja: środa, 23 września 2015, 18:06
Lokalizacja: Warszawa, Warszawa Warszawa

Re: Klub interesującej książki

Post autor: LordDisneyland »

Mam pytanie - czy działa jeszcze gdziekolwiek w Warszawie akcja "Uwolnić książkę", albo podobna w zamyśle wymiana tytułów, czy też to już przeszłość zamierzchła?
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: adalbert »

Jeden z nowszych HB-ków: M.A. Piegzik, Morze Koralowe 1942. Naprawdę polecam. Doprawdy trudno odmówić temu autorowi znakomitego przygotowania merytorycznego. Wydaje mi się też, że nieco poprawił styl w stos. do poprzednich prac (no, ok. czytałem tylko Holenderskie Indie Wschodnie 1941-1942), więc była to dla mnie przyjemna i w miarę szybka lektura.
Jeżeli miałbym się czegokolwiek czepiać, to po obszernym wprowadzeniu życzyłbym sobie również obszernego zakończenia, a to jest w sumie dość lakoniczne.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: elahgabal »

Dwie sprawy:

1. Fajna promocja:
http://iagellonica.com.pl/?p0=2&p1=14&p2=18&p=0

2. Jakby ktoś to przeczytał:
http://napoleonv.pl/opis/9118568/franci ... zjusz.html

to niech podzieli się opinią. ;)
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: clown »

"Lunatycy. Jak Europa poszła na wojnę w roku 1914", Wydawnictwo Dialog.
http://www.wydawnictwodialog.pl/index.p ... uct_id=617
Moim zdaniem jedna z ważniejszych książek dotyczących pierwszej wojny światowej. Miałem okazję przeczytać oryginał, teraz z przyjemnością nabyłem polską wersję. Na razie jeszcze całej polskojęzycznej wersji nie przeczytałem, ale jak do tej pory jedynym drażniącym elementem jest dla mnie "anglosaski" styl przypisów, czyli umieszczenie ich na samym końcu książki zamiast wraz z głównym tekstem. Samą książkę tak czy siak polecam.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: elahgabal »

Miałem tę laurkę namalować już kilka dni temu, ale co się odwlecze: uważam i zdania na razie nie zmienię, iż wydawnictwo Astra bardzo porządnym jest. Przeczytałem kilka cegieł od nich (z czego połowa kupiona w taniej księgarni i uważam to za fenomen biorąc pod uwagę co leżało wokół) i są to ciekawe tomiszcza, ładnie (twarda oprawa, obwoluta) i - co najważniejsze - bardzo starannie wydane.
Jeżeli interesuje Was Anglia jeszcze średniowieczna i już renesansowa to można śmiało brać.

http://wydawnictwo-astra.pl/kategoria-p ... storyczne/
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Telamon »

Szukam fajnych książek o irlandzkim powstaniu z 1916. Ktoś coś zna oprócz "habeka"?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Ostatnio czytam sobie reprint (wydany przez Napoleona V) książki Michała Wieliczko-Wielickiego "Rozwój sprzętu artyleryjskiego i metod strzelania artylerii w zarysie". Książeczka nie jest długa, niestety (dla mnie) dość szybko pojawiają się wzory i różnego rodzaju zapisy matematyczne... :? Póki co jeszcze ogarniam, ale jestem bliżej początku niż końca.

Odnośnie jakości wydania - niestety przewija się trochę literówek i błędów edytorskich, prawdopodobnie przekopiowanych z wydania z okresu międzywojennego.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
iwanniegrozny
Carabinier
Posty: 24
Rejestracja: środa, 5 października 2016, 23:15
Lokalizacja: Ostrołęka
Been thanked: 1 time

Re: Klub interesującej książki

Post autor: iwanniegrozny »

Raleen pisze:Ostatnio czytam sobie reprint (wydany przez Napoleona V) książki Michała Wieliczko-Wielickiego "Rozwój sprzętu artyleryjskiego i metod strzelania artylerii w zarysie". Książeczka nie jest długa, niestety (dla mnie) dość szybko pojawiają się wzory i różnego rodzaju zapisy matematyczne... :? Póki co jeszcze ogarniam, ale jestem bliżej początku niż końca.

Odnośnie jakości wydania - niestety przewija się trochę literówek i błędów edytorskich, prawdopodobnie przekopiowanych z wydania z okresu międzywojennego.
Polecam też inną książkę o podobnej tematyce - "Historję Rozwoju Artylerji" Kiersnowskiego http://napoleonv.pl/opis/708568/historj ... owski.html
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Raleen »

Czytałem swego czasu, jeszcze wydanie przedwojenne, zanim ukazał się reprint Napoleona V. Niestety tylko fragmenty... może jak będzie okazja to nadrobię.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: elahgabal »

Czy ktoś może już to czytał i może podzielić się wrażeniami?

http://bonito.pl/k-1999399-od-manzikert ... krzyzowych
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: psborsuk »

W ramach corocznego pobytu nad morzem zakupiłem książkę "Borgiowie" Roberto Gervaso. Jestem w połowie, i jako laikowi z tego okresu bardzo mi się podoba. Ktoś ze znawców tematu mógłby się na jej temat wypowiedzieć?
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: elahgabal »

Ponieważ pytanie już przeszło to teraz w ramach kronikarskiego obowiązku: jeżeli ktoś zastanawia się nad zakupem "Heiligerlee 1568" Infortu to niech sprawę jeszcze przemyśli. Tytuł i owszem ciekawy, można poszerzyć wiedzę (sam na ten przykład zorientowałem się w trakcie lektury, że na maturze ustnej z historii palnąłem swego czasu głupotę której na szczęście nikt nie zauważył :lol: ), niemniej pod względem korektorskim jest to zwykły bubel jakiego w tej serii jeszcze nie widziałem i od czytania którego zęby bolały i łzy leciały ciurkiem...
Jednym słowem: niedoróbka.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Pejotl »

Co do InfortEditions to patrząc po tytule ich ostatniej książki chyba nic już tam nie kupię.

Chodzi o "Wojny chińskich warlordów 1916–1928" - szczerze mówiąc to nie wiem po jakiemu to jest...
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Leo »

Autor bardzo dokładnie na początku wyjaśnia, dlaczego używa tego angielskiego zwrotu. Na forum historycy.org jest dłuuuga dyskusja na temat pojęcia warlord.

Mnie to pojęcie nie przeszkadzało, a sama książka jest bardzo ciekawa, napisana ze swadą, zaangażowaniem i znawstwem. Jest dużo egzotyki, pikantnych szczegółów, ale i zadumy nad smutną historią Chińczyków. Polecam!
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Klub interesującej książki

Post autor: Pejotl »

A możesz przybliżyć dlaczego używa słowa angielskiego z użyciem odmiany polskiej?
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”