Historia wojskowości

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Palladinus
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 23:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Historia wojskowości

Post autor: Palladinus »

Chciałem sobie usystematyzować wiedzę w tym temacie i może ktoś by podsunął jakąś przystępną pozycję najlepiej w formie zbiorczego opracowania.

Dzięki z góry.
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Historia wojskowości

Post autor: Pejotl »

Może jednak spróbuj zawęzić temat do jakiejś epoki historycznej. Teoretycznie zasady sztuki wojennej są stałe i niezmienne ale... praktyki stosowane w poszczególnych epokach różnią się od siebie znacząco.
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Historia wojskowości

Post autor: AWu »

Wydają taką klasyczna publikacje Delbrucka w Napoleonie V o wojskowości antycznej.
Awatar użytkownika
Palladinus
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 23:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Historia wojskowości

Post autor: Palladinus »

Znalazłem kilka papierów naukowych, bo właśnie zależy mi na zobrazowaniu ewolucji wojskowości, albo raczej o postrzeganiu jej teorii przez ówczesnych.

Jakaś zbiorcza pozycja co przelatuje poprzez wieki, bo jednak frontalne uderzenie wojsk w średniowieczu różni się od myśli koncentracji i manewrowości Napoleona. A XIX wieczny pobór powszechny wymusza inne doktryny wojenne niż wcześniejszy zaciąg.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Historia wojskowości

Post autor: AWu »

Papierów naukowych... ech..

Po polsku to się nazywa publikacje :>
Awatar użytkownika
Palladinus
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 23:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Historia wojskowości

Post autor: Palladinus »

Ale w polskich publikacjach ciężko coś znaleźć, za to w zagranicznych papierach coś tam jest :)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Historia wojskowości

Post autor: AWu »

Zagraniczne hammery z Chin lepiej wbijają niźli swojskie młotki i dlatego mówisz o chińskich młotkach ich per hammery :>
:>
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Historia wojskowości

Post autor: Pejotl »

AWu -> jak cię tak dręczy amerykanizm ;-) to można polecić E. Riazina "Historia sztuki wojennej" w 3 tomach. Solidne dzieło opracowane na podstawie teorii marksizmu-leninizmu, które daje możność należytego poznania procesu rozwoju sztuki wojennej. Praca prezentuje podstawowe zagadnienia marksistowsko-leninowskiej nauki o wojnie i wojsku oraz przedstawia rozwój sztuki wojennej w ścisłym powiązaniu z rozwojem teoretycznym myśli wojskowej.

W Polsce klasyk tego tematu to J. Sikorski.

Z nowszych pozycji osobiście nie za bardzo mam co polecić, może Howarda "Wojna w dziejach Europy", ale to mocno zawężone podejście - tylko przez pryzmat Europy Zach i według koncepcji liniowego rozwoju sztuki wojennej a broni palnej w szczególności. Co do innych tłumaczonych z angielskiego pozycji - zawsze jest niebezpieczeństwo że autor będzie ślizgał się po mniej mu znanych tematach, jak to w literaturze popularnej...
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Historia wojskowości

Post autor: Raleen »

Pejotl, a Howarda "Wojna w dziejach Europy" czytałeś? Warto po to sięgnąć?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Historia wojskowości

Post autor: Pejotl »

Raleen - czytałem, chociaż dość dawno temu. Pamiętam że byłem zawiedziony bo podejście było dość sztampowe - tzn. wyłącznie sztuka wojenna Europy Zachodniej, głównie rola broni palnej i wiodąca rola piechoty. Chyba bym nie polecił, aczkolwiek autor jest uznany, jeśli mnie pamięć nie myli. Żeby podać więcej szczegółów to musiałbym odszukać na półce - ale to najszybciej wieczorem.
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Historia wojskowości

Post autor: Raleen »

Tak z ciekawości pytałem, bo bywa wymieniany w bibliografiach, no i czasami jest do kupienia po niskiej cenie w taniej książce ;).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Historia wojskowości

Post autor: Pejotl »

Howard leci od epoki rycerzy do ery nuklearnej - na 190 stronach. Więc skrót jest spory, ale można przeczytać ;-) Map i obrazków nie ma ;-)
Książka była napisana w 1972 roku.
Za swój egzemplarz dałem 30.000 zł ;-) więc myślę że obecne ceny są bardziej atrakcyjne

(tak rzutem oka do środka zauważyłem że autor twierdzi że Austriacy zadali Napoleonowi klęskę pod Aspern, albo że po śmierci Gustawa Adolfa wojsko szwedzkie stopniowo poszło w rozsypkę)
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”