Szukam dobrej, nowoczesnej książki o historii II WŚ

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Kyuzo
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: niedziela, 24 sierpnia 2014, 11:54
Been thanked: 1 time

Szukam dobrej, nowoczesnej książki o historii II WŚ

Post autor: Kyuzo »

Cześć!
Czuję potrzebę poznania większej ilości wątków historycznych drugiej Wojny Światowej, lecz na rynku jest co najmniej kilka pozycji, dość nietanich, i zastanawiam się nad wyborem którejś z nich.

Chciałbym was poprosić o zaproponowanie mi książek ale także o zrecenzowanie, choćby w kilku słowach, jeśli ktoś czytał coś z tego:
- Antony Beevor - "Druga wojna światowa", Znak
- Martin Gilbert - "Druga Wojna Światowa", Zysk i S-ka
- Max Hastings - "I rozpętało się piekło", Wydawnictwo Literackie

Serdecznie pozdrawiam!
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Szukam dobrej, nowoczesnej książki o historii II WŚ

Post autor: killy9999 »

Nie jestem pewien do końca, jakie są twoje oczekiwania, więc po prostu napiszę co sądzę o dwóch książkach, które czytałem:

1. "Europa Walczy", Norman Davies. Jak tytuł wskazuje dotyczy tylko wojny w Europie. To jest książka, która dała mi poczucie, że naprawdę zrozumiałem o co chodziło w 2WŚ. Stosunkowo mało jest w niej na temat samych działań militarnych (może z 1/5 całości albo i mniej), więc jeśli oczekujesz relacji z posunięć wojsk to nie będziesz zadowolony. Większość książki to właśnie próba ogarnięcia wydarzeń w Europie w latach 1939-45 (nie tylko militarnych). To chyba najlepsza książka historyczna jaką czytałem, bardzo polecam jako lekturę wprowadzającą do 2WŚ.

2. "2WŚ" Beevora. Lektura uzupełniająca do powyższej pozycji, czyli relacje z posunięć wojsk ze wszystkich frontów. Czytało się bardzo dobrze, w sumie nie wiem kiedy to 1000 stron się skończyło. Beevor ma naprawdę przystępny i wciągający styl. Po przeczytaniu książki miałem dosyć szczegółowy obraz tego co gdzie i kiedy się działo. Mogę śmiało polecić zarówno tą książkę jak i inne Beevora.

Co do Hastingsa, to też kiedyś zastanawiałem się nad kupnem którejś z jego książek, ale bardzo skutecznie odstraszyły mnie komentarze z brytyjskiego Amazona. Jest mnóstwo opinii oskarżających Hastingsa o anglofobię i bezpodstawne krytykowanie większości brytyjskich poczynań. Do tego oskarżenia o uprawianie historii opartej o anegdoty i wyciąganie ogólnych wniosków ze szczegółów. Nie wiem czy to słuszne zarzuty, ale kilka osób tak pisało, więc albo to jakaś zmasowana kampania hejtowania albo po prostu trafne uwagi wnikliwych czytelników.
Awatar użytkownika
Kyuzo
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: niedziela, 24 sierpnia 2014, 11:54
Been thanked: 1 time

Re: Szukam dobrej, nowoczesnej książki o historii II WŚ

Post autor: Kyuzo »

Bardzo, bardzo dziękuję za opinię!
Chodziło mi dokładnie o to, co zawarł Twój opis "Europa Walczy" N.Davies'a, o czymś takim myślałem i na pewno żywo się tą książką zainteresuję.
Chodziło mi także przestrzeżenie mnie przed stronniczością, jakimikolwiek fobiami i niechęciami autorów. Odpuszczę sobie Hastingsa, a na pewno odpuszczę go sobie przed przeczytaniem książek N.Davies'a i A.Beevor'a.
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Szukam dobrej, nowoczesnej książki o historii II WŚ

Post autor: killy9999 »

Chodziło mi także przestrzeżenie mnie przed stronniczością, jakimikolwiek fobiami i niechęciami autorów.
Tu są wspomniane przeze mnie komentarze na Amazonie: http://www.amazon.co.uk/product-reviews ... ewpoints=0
Możesz sobie przeczytać i ocenić czy w nie wierzysz, czy nie. Co ciekawe, jego książka o pierwszej wojnie światowej jest chyba jeszcze bardziej krytykowana, ale tam jest oskarżany o uprzedzenia w stosunku do Niemców: http://www.amazon.co.uk/product-reviews ... ewpoints=0
Awatar użytkownika
Kyuzo
Appointé
Posty: 38
Rejestracja: niedziela, 24 sierpnia 2014, 11:54
Been thanked: 1 time

Re: Szukam dobrej, nowoczesnej książki o historii II WŚ

Post autor: Kyuzo »

Znaczy, samo to, że takie głosy się pojawiają już coś znaczy. A że jest w czym wybierać do czytania (Davies) przesuwam Hastingsa na dalszy plan.
Notabene bez żalu, przejrzałem kilka stron jego książki idąc do pracy i nie porwało mnie, w przeciwieństwie do każdego zdania z każdej strony którą przejrzałem w dziele Beevora, które się świetnie czytało.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”