Zapomniane ludobójstwo (N. Iwanow, Znak)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Leyas
Kasztelan
Posty: 826
Rejestracja: poniedziałek, 15 lutego 2010, 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Zapomniane ludobójstwo (N. Iwanow, Znak)

Post autor: Leyas »

Recenzja książki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112
Ave Caesar... Fame & Glory
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: Zapomniane ludobójstwo (N. Iwanow, Znak)

Post autor: Raleen »

Co tu dużo mówić, myślę Andrzeju, że popełniłeś jedną z lepszych recenzji jakie ostatnio się pojawiają u nas.
Zwłaszcza w połączeniu z wrażeniami z eskapady po Ukrainie nabiera to dodatkowej wartości.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2074
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 89 times
Been thanked: 194 times

Re: Zapomniane ludobójstwo (N. Iwanow, Znak)

Post autor: adalbert »

Praca Nikołaja Iwanowa bazuje bowiem głównie na ustaleniach Stowarzyszenia Memoriał, które nadal bada tę jak i inne sprawy dotyczące zbrodni totalitaryzmu sowieckiego
Tak, ale nie wszystkim się to podoba: http://www.radiopik.pl/3,26003,sad-najw ... zanie-memo

Swego czasu czytałem felieton chyba właśnie Iwanowa na omawiany temat w dodatku historycznym do Rzeczy albo Uważam Rze (przed czystką Hajdarowicza), ale może warto rozszerzyć wiedzę...
Awatar użytkownika
Leyas
Kasztelan
Posty: 826
Rejestracja: poniedziałek, 15 lutego 2010, 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Zapomniane ludobójstwo (N. Iwanow, Znak)

Post autor: Leyas »

Raleen pisze:Co tu dużo mówić, myślę Andrzeju, że popełniłeś jedną z lepszych recenzji jakie ostatnio się pojawiają u nas.
Zwłaszcza w połączeniu z wrażeniami z eskapady po Ukrainie nabiera to dodatkowej wartości.
Dziękuję za dobre słowo. Nadarzyła się okazja więc mogłem się podzielić pewnymi aspektami wyjazdu do jeszcze wtedy "normalnej" Ukrainy.
adalbert pisze:
Praca Nikołaja Iwanowa bazuje bowiem głównie na ustaleniach Stowarzyszenia Memoriał, które nadal bada tę jak i inne sprawy dotyczące zbrodni totalitaryzmu sowieckiego
Tak, ale nie wszystkim się to podoba: http://www.radiopik.pl/3,26003,sad-najw ... zanie-memo

Swego czasu czytałem felieton chyba właśnie Iwanowa na omawiany temat w dodatku historycznym do Rzeczy albo Uważam Rze (przed czystką Hajdarowicza), ale może warto rozszerzyć wiedzę...
Ja myślałem, że Memoriał jest międzynarodowy i nie może go ruszyć Federacja Rosyjska, najwyżej wydalić czy zabronić dostępu, ale że mogą rozwiązać?
Ave Caesar... Fame & Glory
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Zapomniane ludobójstwo (N. Iwanow, Znak)

Post autor: Torgill »

Jako suplement telewizyjny do tej książki gorąco mogę polecić odcinek tej serii dokumentalnej:

http://www.tv.pl/opis/s_85_p_44133_Miko ... paty.xhtml

Co prawda spora część jest poświęcona wydarzeniom 1940 roku, ale o wcześniejszych latach też można sporo usłyszeć/zobaczyć. Cała seria jest warta polecenia.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Zapomniane ludobójstwo (N. Iwanow, Znak)

Post autor: Leliwa »

Godzi się tu też wspomnieć o książkach Tomasza Sommera poświęconych operacji polskiej NKWD.
Z ostatnich były to wydane rozmowy z tymi, którzy przeżyli ta operację, "Dzieci operacji polskiej mówią.." i ostatnia "Operacja anty-polska NKWD 1937-1938". Książka była promowana też przez miesięcznik "Historia Do Rzeczy" podobnie jak książka prof. Iwanowa.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”