Państwo Miecława - studium analityczne (Janusz Bieniak)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Państwo Miecława - studium analityczne (Janusz Bieniak)

Post autor: WarHammster »

Wydanie: drugie, dodruk
Wydawnictwo Naukowe PWN, 2013 (copyright 2010)
Rodzaj oprawy: miękka Liczba stron: 230

Najważniejsza publikacja znanego toruńskiego mediewisty, dotycząca dziejów kraju założonego i rządzonego przez mazowieckiego możnowładcę Miecława.

Po śmierci Mieszka II możnowładca mazowiecki Miecław wykorzystał panujący w kraju chaos i założył na Mazowszu własne efemeryczne państwo. Po kilku latach politycznego rozprężenia syn Mieszka II - książę Kazimierz Odnowiciel - rozpoczął dzieło jednoczenia ziem polskich. Miecław nie zamierzał jednak rezygnować z politycznej niezależności. Wybuchła wojna, która zakończyła się klęską Miecława i jego śmiercią.

Wydarzenia te znalazły odbicie w nielicznych tylko źródłach pisanych. Profesor Janusz Bieniak, znany historyk, uważany dziś za nestora toruńskich mediewistów, po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych źródeł opisał dzieje tego państwa i jego założyciela. W pracy znalazł się również rozdział dotyczący problemu państwa Miecława w polskiej historiografii.

Książka, mimo upływu wielu lat od pierwszego wydania, wciąż uważane jest za najważniejszą publikację dotyczącą dziejów kraju założonego i rządzonego przez mazowieckiego możnowładcę.

Źródło:
http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/61380/ ... clawa.html
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Państwo Miecława - studium analityczne (Janusz Bieniak)

Post autor: Indar »

Polecam!
Nie chodzi bynajmniej o konkretnie tą pozycję, ale cała historia związana z "buntem Miecława". Pasjonujące!
To jest dopiero historia.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Państwo Miecława - studium analityczne (Janusz Bieniak)

Post autor: WarHammster »

Właśnie kończę Pieśń Miecza (B. Cornwella), którą dostałem od Ryśka i zabieram się za Miecława, który korci mnie od kilku dni :)... a jak tak zachwalasz to pewnie szybką ją przeczytam (jak Mieszka I, G, Labudy).
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: Państwo Miecława - studium analityczne (Janusz Bieniak)

Post autor: Raleen »

Autor uchodzi za bardzo dobrego (trafiłem na jego publikacje przy innej okazji), tak że książka pod względem naukowym z górnej półki.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
pietia2014
Adjudant
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 14 października 2014, 13:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Been thanked: 2 times

Re: Państwo Miecława - studium analityczne (Janusz Bieniak)

Post autor: pietia2014 »

Nie czytałem ale zadziwia mnie jak na podstawie kilku krótkich przekazów głównie Anonima można ustalić cokolwiek. Większa część pracy to pewnie hipotezy i domysły. Bunt chłopski przeciw mocnym to temat zgodny z linią PZPR. A może faktycznie tak było? Tak naprawdę to nie wiemy nawet jak się nazywał. Równie dobrze można Mieszka I uznać za Norwega. Trochę fikcji w historii lub czystej spekulacji.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 78 times
Been thanked: 180 times

Re: Państwo Miecława - studium analityczne (Janusz Bieniak)

Post autor: Darth Stalin »

pietia2014 pisze:Nie czytałem ale zadziwia mnie jak na podstawie kilku krótkich przekazów głównie Anonima można ustalić cokolwiek. Większa część pracy to pewnie hipotezy i domysły. Bunt chłopski przeciw mocnym to temat zgodny z linią PZPR. A może faktycznie tak było? Tak naprawdę to nie wiemy nawet jak się nazywał. Równie dobrze można Mieszka I uznać za Norwega. Trochę fikcji w historii lub czystej spekulacji.
O matko, jak można pisać takie dyrdymały... :twisted:
Zaprawdę polecam ci najpierw ową pracę PRZECZYTAĆ, a dopiero POTEM komentować. I np. skonfrontować z pracą Danuty Borawskiej wydaną w tej samej serii.
pietia2014
Adjudant
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 14 października 2014, 13:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Been thanked: 2 times

Re: Państwo Miecława - studium analityczne (Janusz Bieniak)

Post autor: pietia2014 »

Zgadzam się. Nie wiem co mnie naszło. Na pewno sięgnę. Co do hipotez to muszą one być w historiografii. Szczególnie starożytnej i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Państwo Miecława - studium analityczne (Janusz Bieniak)

Post autor: Strategos »

Darth Stalin pisze: Zaprawdę polecam ci najpierw ową pracę PRZECZYTAĆ, a dopiero POTEM komentować. I np. skonfrontować z pracą Danuty Borawskiej wydaną w tej samej serii.
Może jako lekturę uzupełniająca zaproponowalibyśmy Koledze pracę Gerarda Labudy "Mieszko II Król Polski (1025-1034) :)?

Uwielbiam te pasjonujące (czasem detektywistyczne) czasem bardzo specjalistyczne rozważania wybitnych mediewistów. Wspaniały trening dla szarych komórek.
To nie tylko dedukcja, więc Sherlock mógłby się wiele nauczyć. ;)
Ostatnio zmieniony sobota, 13 czerwca 2015, 10:55 przez Strategos, łącznie zmieniany 2 razy.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
pietia2014
Adjudant
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 14 października 2014, 13:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Been thanked: 2 times

Re: Państwo Miecława - studium analityczne (Janusz Bieniak)

Post autor: pietia2014 »

Strategos wszystko dobrze tylko po polsku będzie mediewistów. Nie kalkuj tak angielskiego bo to z łaciny. Moje szare komórki zostaw w spokoju.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Państwo Miecława - studium analityczne (Janusz Bieniak)

Post autor: Strategos »

Dzięki za zwrócenie uwagi na śmieszny błąd. :) O łacinie coś niecoś wiem ale widać za dużo czasu spędzam z komputerem.
Pisząc o szarych komórkach miałem na myśli wyłącznie siebie. W mojej wypowiedzi nie było żadnej złośliwości tylko podziw dla naukowców.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
pietia2014
Adjudant
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 14 października 2014, 13:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Been thanked: 2 times

Re: Państwo Miecława - studium analityczne (Janusz Bieniak)

Post autor: pietia2014 »

Ja przepraszam za złośliwość. Ciebie i mediewistów. Mają trudne zadanie. Brak źródeł, średniowieczna łacina. Ciężko wpaść na coś nowego.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 78 times
Been thanked: 180 times

Re: Państwo Miecława - studium analityczne (Janusz Bieniak)

Post autor: Darth Stalin »

Strategos pisze:
Darth Stalin pisze: Zaprawdę polecam ci najpierw ową pracę PRZECZYTAĆ, a dopiero POTEM komentować. I np. skonfrontować z pracą Danuty Borawskiej wydaną w tej samej serii.
Może jako lekturę uzupełniająca zaproponowalibyśmy Koledze pracę Gerarda Labudy "Mieszko II Król Polski (1025-1034) :)?
Oczywiście - bardzo dobra praca; przy tym jesli kupować to wydanie PAU albo Wydawnictwa Poznańskiego z pełnym aparatem naukowym czyli przypisami itp.:
http://allegro.pl/mieszko-ii-krol-polsk ... 87533.html
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/6506/mie ... -polskiego

Bo z tego, co wiem, to ta edycja:
http://allegro.pl/mieszko-ii-krol-polsk ... 20245.html
jest bez ww. aparatu.
Uwielbiam te pasjonujące (czasem detektywistyczne) czasem bardzo specjalistyczne rozważania wybitnych mediewistów. Wspaniały trening dla szarych komórek.
To nie tylko dedukcja, więc Sherlock mógłby się wiele nauczyć. ;)
O tak. Np. badanie przez prof. Hauzińskiego, czy słusznie Fryderyk II został oskarżony o spiskowanie z asasynami w celu zgładzenia innego ówczesnego monarchy :ugeek:
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Państwo Miecława - studium analityczne (Janusz Bieniak)

Post autor: Strategos »

pietia2014 pisze: Mają trudne zadanie. Brak źródeł, średniowieczna łacina. Ciężko wpaść na coś nowego.
Tak , niektóre najśmielsze nowe teorie są w bardzo prosty sposób podważane przez wykazywanie ...znikomego ( co jest jednak jak się okazuję potem przedmiotem kontrowersji ;) ... ) oparcia w źródłach do czego słusznie nawiązywałeś w swoich wypowiedziach.
Tym niemniej z mojego amatorskiego punktu widzenia pouczająca jest zarówno śmiała myśl , u podstaw której leży zarówno wiedza o epoce jak i bogata wyobraźnia historyczna lecz również bezwzględna krytyka oponentów nie pozwalająca przyjmować bezkrytycznie " nowatorskich "poglądów .

PS I
W pracy , której dotyczy ten temat już jej tytuł jest zajęciem stanowiska w jednej z kwestii . Masław/Miecław/Mieczysław itd. :)
PS II
pietia2014 pisze:Ja przepraszam za złośliwość. Ciebie i mediewistów.
Zawsze się cieszę kiedy uda się szybko wyjaśnić nieporozumienia ,o które w wirtualnej rzeczywistości niezwykle łatwo. Pozdrawiam :) !
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”