Forumowa biblioteka

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Forumowa biblioteka

Post autor: Raleen »

Ostatnio Daniel zgłosił się do mnie z pomysłem stworzenia forumowej biblioteki/możliwości wymiany książek, który jak sądzę najlepiej będzie poddać publicznej dyskusji.

Pomysł sprowadza się do tego, by użytkownicy forum mogli wypożyczać sobie wzajemnie książki do przeczytania, przesyłając pocztą, i potem odsyłać po przeczytaniu. W założeniu byłoby to rozwiązanie adresowane do zaawansowanych użytkowników, którzy już trochę z nami są na forum (można by wprowadzić kryterium liczby postów bądź inne).

Główną słabością tego pomysłu jest to, że może się zdarzyć, iż książka nie wróci do adresata, stąd ja jako administrator forum, podobnie jak w przypadku giełdy, nie mogę brać odpowiedzialności za takie sytuacje. Być może rozwiązaniem byłoby tu wspomniane ograniczenie, zawężające grono użytkowników takiej biblioteki do zaawansowanych użytkowników.

Zostawiam pomysł do dyskusji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Re: Forumowa biblioteka

Post autor: Daniel »

Główne założenia zostały przedstawione przez mojego przedmówcę w poście powyżej.
Udostępniający daną książkę akceptowałby to, że książka może zostać zniszczona lub zaginąć.
Koszt wysyłki pokrywałby wysyłający. W temacie danej pozycji udostępniający opisywałby stan. Tak by wiedzieć orientacyjnie, w którym momencie ewentualnie została książka zniszczona.
Czas wypożyczenia byłby limitowany np. Na 2-3 tygodnie na przeczytanie jeśli zgłosiłby się następny chętny. Widziałbym możliwość przedłużenia tego terminu do np. jednego miesiąca jeśli użytkownik zgłosiłby to wcześniej w temacie dotyczącym danej pozycji. W razie zatrzymania książki na okres dłuższy niż podstawowy bez poinformowania o tym na Forum w pierwszej kolejności użytkownik dostawałoby ostrzeżenie. Jeśli w czasie 24 godzin od otrzymania ostrzeżenia nie poprosiłby o wydłużony czas wypożyczenia to w takim wypadku dostęp do biblioteki były na 365 dni blokowany. Z możliwością odblokowania w gestii moderatora na prośbę tego użytkownika.
Udostępniający miałby możliwość w dowolnym momencie zażądać zwrotu danej książki, wtedy osoba, która aktualnie byłaby w jej posiadaniu, wysyłałaby ją na adres podany na PW.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Forumowa biblioteka

Post autor: elahgabal »

Przecież jak ktoś będzie chciał coś od kogoś pożyczyć, to zrobi to "po znajomości", bez konieczności instytucjonalizacji.
Jak dla mnie pomysł jest przekombinowany. Co najwyżej można założyć wątek gdzie ktoś potrzebujący jakiegoś tytułu będzie mógł rzucić hasło o pomoc. I z chętnym do współpracy będzie mógł się dogadać via PW. Reszta to kwestia zaufania - jak mi się wydaje - a tego zadekretować się nie da.
Przy czym ponieważ nie sądzę, żeby chodziło o inkunabuły, zawsze prościej jest udać się do biblioteki, czy kupić w księgarni.
Choć jeśli będą chętni na taki projekt... Volenti non fit iniuria. :roll:
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Re: Forumowa biblioteka

Post autor: Daniel »

Nie każdy ma od kogo wypożyczyć daną książkę. Biblioteki też wszystkich książek nie mają na stanie. Koszt książki nawet używanej to w przypadku nowych pozycji to kilkanaście złoty. Wysyłka w obie strony na pewno pozwoli zaoszczędzić miejsce i pieniądze.
Nie musi być to też od razu osobny dział wystarczy podklejony tutaj wątek. Jeśli działałoby to na zasadzie wzajemnej pomocy to według mnie byłoby to całkiem dobre rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Forumowa biblioteka

Post autor: Raleen »

Danielu, piszesz, że nowa książka to kilkanaście złotych, a wiesz ile Ci wyjdzie wysyłka książki pocztą? Ja wysyłam czasem książki jako nagrody to wiem ile to wychodzi. Często 8-10 zł. Teraz sobie to pomnóż przez 2. Jakich by rozmiarów książka nie była, chyba że będzie naprawdę bardzo mała, to wyjdzie razem co najmniej 15 zł. Oczywiście musisz liczyć wysyłkę poleconym, bo inaczej bywa, że książki się "gubią" po drodze.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
romanrozynski
Adjudant-Major
Posty: 307
Rejestracja: czwartek, 2 września 2010, 17:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Forumowa biblioteka

Post autor: romanrozynski »

Mi się nie gubiły, fakt że ze 20-25 ich wysłałem w sumie (zwykłym ekonomicznym) i może akurat miałem farta.
Niemniej najlepiej zrobić fotografie i wysłać mailem-nie ryzykuje się utraty książki i nie traci się kasy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Forumowa biblioteka

Post autor: Raleen »

Mi też się czasem udawało, ale z pół roku do roku temu miałem taką złą serię.
Dobry pomysł ze zrobieniem zdjęcia - dzięki za podzielenie się patentem :).

Co do kosztów operacji - tak czy inaczej wysyłka w obie strony to będzie ponad 10 zł.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Forumowa biblioteka

Post autor: psborsuk »

Bardzo to sformalizowane. A nie prościej byłoby np. założyć dział "Pożyczę do przeczytania", w którym chętni będą zamieszczać swoją listę życzeń, a ewentualni posiadacze danej pozycji będą się z nimi kontaktować? Mniej kombinacji, mniej biurwokracji ;) ale w sumie kto bogatemu zabroni :D
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Re: Forumowa biblioteka

Post autor: Daniel »

Książki jeśli zamawiam to np. Inpostem za 3 zł lub najtańszą możliwością przesyłką pocztową i jeszcze nic się nie zagubiło.
Może zmodyfikujmy ten mój pomysł do jednego przyklejonego tutaj wątku według konceptu psborsuka tak będzie raczej prościej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Forumowa biblioteka

Post autor: Raleen »

Zgodnie z Waszymi sugestiami założyłem nowy wątek:

http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=194&t=14784

Ten wątek zaś zamykam.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Literatura”