Militaria w edukacji historycznej (A. Drzewiecki, Nap. V)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Militaria w edukacji historycznej (A. Drzewiecki, Nap. V)

Post autor: Raleen »

Kończę czytać I tom ten publikacji, będącej zbiorem artykułów (publikacja pokonferencyjna). Tematyka dość różnorodna. Mnie zachęcił do sięgnięcia po cały ten tom artykuł o grach wojennych. Liczyłem po cichu, że autor zetknął się z tym zjawiskiem nie tylko w wydaniu profesjonalnym, ale być może także "rozrywkowym". Niestety, tutaj spotkał mnie zawód, bo tekst poświęcony jest tylko grom wojennym w wydaniu akademickim, ich ogólnym założeniom, kwestiom ich wartości dla edukacji militarnej (na poziomie akademickim i dla wojskowych). Przy okazji autor poruszył również różne sprawy dotyczące obecnej kondycji dyscyplin naukowych zajmujących się tego typu tematyką.

Jeśli chodzi o inne artykuły, spora część nawiązuje bezpośrednio bądź pośrednio do tematyki morskiej (gospodarzem konferencji była Akademia Marynarki Wojennej). Wiele interesujących informacji znajdą z pewnością studenci i doktoranci kierunków wiążących się z militariami, poza ściśle historycznymi zwłaszcza z zakresu nauk o bezpieczeństwie narodowym. Inne ciekawe wątki, które znalazły się w zbiorze to dwa artykuły poświęcone temu jak we współczesnych podręcznikach szkolnych (od szkoły podstawowej do liceum) przedstawiana jest problematyka I wojny światowej. Jeden artykuł omawia podręczniki polskie, inny pokrótce podręczniki zagraniczne. W publikacji przewijają się też miejscami wątki poświęcone rekonstrukcji historycznej. Tematyka rekonstrukcyjna, z tego co miałem okazję zapoznać się ze spisem treści, jest szeroko poruszana w tomie II.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”