Książki giganty

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Książki giganty

Post autor: Monthion »

Dr hab. J. Polit wymiata, "Czang Kaj szeka" przeczytałem w 2 dni i to mój niedościgniony rekord ever. A znacie może, zwłaszcza Ty leliwo, "Scholia do tekstu implicite" N. Gomeza Davili? 1064 strony "aforyzmów", pełne 5 tomów w jednym woluminie.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Re: Książki giganty

Post autor: Leo »

Byłem w piątek w Dedalusie na Chłodnej i widziałem "Gorzki triumf" J.Polita za 42 zł! Gorąco zachęcam do nabycia drogą kupna, bo taka wartościowa książka za taką cenę, to prawie jak za darmo.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Książki giganty

Post autor: Leliwa »

Monthion pisze:Dr hab. J. Polit wymiata, "Czang Kaj szeka" przeczytałem w 2 dni i to mój niedościgniony rekord ever. A znacie może, zwłaszcza Ty leliwo, "Scholia do tekstu implicite" N. Gomeza Davili? 1064 strony "aforyzmów", pełne 5 tomów w jednym woluminie.
Tylko ze słyszenia. Z kolei z dużych prac zbiorowych wyszła ostatnio u nas "Czarna Księga Rewolucji francuskiej" (trzy tomy oryginału w jednym woluminie). Przy tej książce pracowało wielu autorów znanych wcześniej z "Czarnej księgi komunizmu" Z bardziej znanych Reynald Secher, badacz ludobójstwa w Wandei.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Książki giganty

Post autor: Leliwa »

Strategos pisze:Rozumiem ten punkt widzenia ale z drugiej strony autorzy przybliżyli nam mniej znaną choć również fascynującą historię tego kraju ,o której na ogół nawet porządnie wykształceni Polacy nie mają pojęcia:

Przypomnijmy spis treści

Wstęp -- Część 1. Iran starożytny / Marek J. Olbrycht : I. Prehistoria i wczesne dzieje Iranu (do 550 r. przed Chr.) -- II. Iran w epoce Achemenidów (550-330 przed Chr.) -- III. Od Aleksandra do Seleukidów - okres hellenistyczny w Iranie (330-ok. 141 przed Chr.) -- IV. Okres panowania Arsakidów w Iranie (247 przed Chr.-224 po Chr.) -- V. Iran pod panowaniem dynastii Sasanidów (224-651) -- Część 2. Od podboju arabskiego do końca XV w. / Jerzy Hauziński : VI. Najazdy Arabów -- VII. Pod panowaniem kalifatu. "Wieki milczenia" (druga połowa VII - połowa IX w.) -- VIII. Kryzys kalifatu. Odrodzenie Iranu -- IX. Renesans monarchii perskiej -- X. Panowanie dynastii tureckich -- XI. Iran w dobie dominacji mongolskiej -- XII. W cieniu Timura i Turkmenów -- Część 3. Iran pod panowaniem Safawidów i ich następców (XVI-XVIII w.) / Marek Smurzyński : XIII. Początki państwa Safawidów. Geneza, ekspansja -- XIV. Okres stabilizowania się władzy Safawidów (1524-1588) -- XV. Okres świetności Safawidów za Abbasa I Wielkiego -- XVI. Upadek dynastii i państwa Safawidów -- Część 4. Iran współczesny (XIX-XX w.) / Anna Krasnowolska : XVII. Panowanie wczesnych Kadżarów (1779-1848) -- XVIII. Kadżarowie - druga połowa XIX w. -- XIX. Rewolucja konstytucyjna (1906-1911). Iran i pierwsza wojna światowa -- XX. Dwudziestolecie Rezy Pahlawiego (1921-1941) -- XXI. Panowanie Mohammada Rezy Pahlawiego (1941-1979) -- XXII. Rewolucja 1978-1979 i Islamska Republika Iranu -- XXIII. Podsumowanie -- Część 5. Historia stosunków polsko-irańskich / Piotr Balczyński.
Wielu kojarzy Iran tylko jako wojownicze państwo muzułmańskie. A tymczasem jego historia jest o wiele bogatsza. Można powiedzieć, że na wschodzie zdarzyło się coś pośredniego między wędrówką ludów IV-VI wieku a podbojem basenu Morza Śródziemnego przez Rzym. Barbarzyńscy koczownicy napędzani islamem zadali wielkie ciosy jednemu państwu o bogatej kulturze oraz zniszczyli drugie, również wyrafinowane kulturalnie. Z jednej strony spowodowało to regres i kryzys kultury perskiej niemal jej zniszczenie, a z drugiej przyczyniło się jednak do jej rozpowszechnienia po ciosach zdanych przez muzułmanów, tak że w zasadzie perskie wzorce kulturalne stały się obowiązujące w bardzo wielu krajach muzułmańskich (pismo, literatura piękna architektura, muzyka, szachy (tu wspólne korzenie persko-indyjskie)) Pare lat temu spotkałem Persów na festiwalu Pieśń Naszych korzeni w Jaroslawiu. Byli to muzycy instrumentaliści grający tradycyjną muzykę perską. Wszyscy oni uważali się za dziedziców dawnej kultury perskiej i zdecydowanie bliższy im był zoroastrianizm niż islam. o islamie i tym co się stało w VII wieku mówili jak o katastrofie cywilizacyjnej. a muzułmanów uważali za barbarzyńców. No, ale oni są elitą i wyjątkiem. Islam przeorał duszę Iranu (choć w specyficznej szyickiej odmianie).
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Książki giganty

Post autor: Strategos »

Ciekawe są też historyczne relacje polsko -perskie ( irańskie) :


http://prawy.pl/z-kraju/7764-polska-ira ... ch-narodow

Miałem przyjemność z rodzinką oglądać całkiem niedawno w Muzeum Narodowym wspaniałe eksponaty pochodzące z Persji , o których mowa w tekście wyżej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stosunki_ ... %C5%84skie
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
prezestomek
Adjudant-Major
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 17 października 2013, 09:55
Has thanked: 20 times
Been thanked: 27 times

Re: Książki giganty

Post autor: prezestomek »

Europa zimnej wojny. J. Holzer
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Adjoint
Posty: 763
Rejestracja: środa, 23 września 2015, 18:06
Lokalizacja: Warszawa, Warszawa Warszawa

Re: Książki giganty

Post autor: LordDisneyland »

Niestety, rozmiary tych tomiszcz nierzadko utrudniają lekturę :| Walczę teraz z biografią Lovecrafta pióra ST Joshiego - niemal 1200 stron i twarda oprawa, bardzo nieporęczna książka. Na szczęście treść rekompensuje wysiłek fizyczny, człowiek zapomina o mdlejących rąsiach :)
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Re: Książki giganty

Post autor: Paweł Sulich »

W interesującej mnie kampanii wrześniowej też są cegły: Jurga, Moczulski, Zawilski, do tego parę tomów źródeł. Cóż, taki urok syntez :)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Książki giganty

Post autor: Strategos »

Zapomniałem :oops: o trzytomowych (arcyciekawe przypisy w każdym z nich mogłyby być małymi książeczkami) rewelacyjnych "Dziejach Anglii" Jerzego Kędzierskiego (co najmniej pierwszy tom jest eksponowany w prywatnej bibliotece Królowej angielskiej :))

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/111199/d ... -roku-1485
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/110516/d ... 939-t-i-ii
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Książki giganty

Post autor: Leliwa »

Paweł Wieczorkiewicz "Łańcuch śmierci" - o czystce w RKKA w czasie Wielkiego Terroru. Potężna objętościowo analiza z masą zestawień.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Książki giganty

Post autor: Strategos »

Tak, mam i tez o niej zapomniałem. :oops:
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”