Ciekawe pamiętniki, dzienniki, relacje

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Filip Apostoł
Sergent
Posty: 148
Rejestracja: wtorek, 19 stycznia 2010, 17:02
Lokalizacja: Lublin

Ciekawe pamiętniki, dzienniki, relacje

Post autor: Filip Apostoł »

Zostałem już, nie bez odrobiny racji, okrzyknięty dość emocjonalnym człowiekiem. Kontynuując ten wątek chciałbym zapytać o książki, które w bezpośredni sposób opisują historyczne wydarzenia. Słowem - subiektywne i ukazujące emocje pojedynczego uczestnika bitwy. Czytam właśnie zakupioną ostatnio w wyprzedaży "I wojnę śląską" (swoją drogą bardzo fajna) i zauważam, że najchętniej i najprzyjemniej czyta mi się dość obszerne fragmenty listów, które autor bardzo często przytacza. Zawsze kiedy czytam coś historycznego to po tygodniu nic z tego nie pamiętam(naprawdę byłbym beznadziejnym historykiem, na szczęście gram tylko w gry), ale w głowie kołaczą mi się obrazy, nad którymi pochyliłem się trochę bardziej emocjonalnie. Taki Frycu, na ten przykład, namiętnie wcielał pobite oddziały do swojej armii. Ci ludzie, jeśli nie udało im się wcześniej nawiać, musieli często walczyć z własnymi rodakami pod groźbą śmierci. Może jestem wrażliwy, ale cholernie mocno działa to na moją wyobraźnię. Chciałbym znaleźć książkę, fragmenty, cokolwiek właśnie z perspektywy tych najbardziej szeregowych uczestników wielkiej historii. Coś podpowiecie?
Dla ułatwienia (a może dla utrudnienia) byłbym wdzięczny, gdyby to była epoka od XVII do XIX wieku, ale przed I wojną światową. A już najchętniej coś z czasów Fryca, Maryśki i reszty ferajny. No i niestety w grę wchodzi tylko polskie opracowanie, angielski rozumiem, ale nie podjąłbym się przeczytania książki.
Z góry dzięki!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”