Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest poniedziałek, 11 grudnia 2017, 09:42

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Książki które TRZEBA przeczytać
PostNapisane: poniedziałek, 11 lipca 2016, 23:24 
Chasseur

Witam, chcialbym sie was zapytać czy są książki historyczne, które waszm zdaniem trzeba przeczytać. Staram sie czytac ile mogę i pogłębiać swoją wiedzę o historii i bylbym wdzięczny gdybyście mi cos ciekawego polecicili. Okres historyczny może byc dowolny.

Tytuł: Re: Książki które TRZEBA przeczytać
PostNapisane: wtorek, 12 lipca 2016, 12:54 
Général de Brigade

Zwycięzcy nagrody Pulitzera
Battle Cry of Freedom - James M. McPherson - wydana w Polsce jakiś miesiąc temu
Sierpniowe salwy - Barbara Tuchman

Nie wiem czy to trzeba przeczytać ale na pewno warto.

http://kptbomba.wordpress.com
https://www.facebook.com/GryPlanszoweKapitanaBomby

PostNapisane: wtorek, 12 lipca 2016, 13:20 
Adjudant-Major

Aby poznać rzetelne informacje na temat husarii polecam doktorat Sikory, dostępny w sieci:
http://chomikuj.pl/crassial/Historia++i ... 178893.pdf
Z biografii Jeremiego Wiśniowieckiego polecić mogę tylko jedną pracę (i odradzić wszystkie inne), również w sieci:
http://chomikuj.pl/JKajus/E-booki+(g*c5 ... istoryczne)/04.Historia+nowo*c5*bcytno*c5*9b*c4*87/W*c5*82adys*c5*82aw+Tomkiewicz+Jeremi+Wi*c5*9bniowiecki+(1612-1651).+Warszawa+1933,1440076370.pdf

Aby dowiedzieć się czegoś o wojskowości kozackiej, tatarskiej i przede wszystkim obronie Zbaraża w 1649 roku najlepiej sięgnąć po moją pracę, niestety w sieci tylko spis treści i wstęp:
http://napoleonv.pl/opis/3856473/bitwa- ... -1649.html
Aby wprowadzić się w temat dymitriad polecam pracę "Moskwa w rękach Polaków...":
http://www.ksiegarnia.antyk.org.pl/x_C_ ... 10001.html

Warto też wiedzieć czego unikać-przede wszystkim podręczników historycznych i prac ogólnikowych tzw. syntez, należy też wyrzucić z umysłu wszystko czego o historii Polski uczyli w szkole, a dlaczego jest wyjaśnione tutaj:
http://obywatele.org.pl/index.php?optio ... Itemid=117

PostNapisane: wtorek, 12 lipca 2016, 14:17 
Colonel Général

Odpowiadając na tak postawione pytanie myślę, że warto wskazywać klasykę literatury historycznej i historyczno-wojskowej.

Na pewno:

Carl von Clausewitz "O wojnie"

Z polskich autorów uważam, że pozycją obowiązkową (niezależnie od przedstawianego tematu) jest:

Wacław Tokarz "Wojna polsko-rosyjska 1830 i 1831 r."

Za znakomitą uchodzi także:

Marian Kukiel "Wojna 1812 roku"

Inna obowiązkowa pozycja moim zdaniem to:

Philippe Contamine "Wojna w średniowieczu"

Nie negowałbym wszystkich podręczników tak jak to robi kolega wyżej. Do historii średniowiecza jest np. znakomity podręcznik Benedykta Zientary "Historia powszechna. Średniowiecze". Nie ma co mówić oczywiście o szkole, bo tu poruszamy się na wyższym poziomie jak zakładam. Jeszcze jeden bardzo dobry podręcznik:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112
i generalnie całą tą serię mogę polecić.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: wtorek, 12 lipca 2016, 14:25 
Starosta

Dorzucę tylko jedną pozycję, moją ulubioną. "Dzieje wypraw krzyżowych" (ang. A history of the crusades) – trzytomowe dzieło sir Stevena Runcimana.
Trochę już może zdezaktualizowane, za to pięknie przetłumaczone przez Jerzego Schwakopfa. Czyta się niczym najlepszą powieść.

PostNapisane: wtorek, 12 lipca 2016, 15:26 
Colonel Général

Kretus napisał(a):
Dorzucę tylko jedną pozycję, moją ulubioną. "Dzieje wypraw krzyżowych" (ang. A history of the crusades) – trzytomowe dzieło sir Stevena Runcimana.
Trochę już może zdezaktualizowane, za to pięknie przetłumaczone przez Jerzego Schwakopfa. Czyta się niczym najlepszą powieść.

O tak, podpisuję się obiema rękoma. Jak mogłem zapomnieć o tym dziele...

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: wtorek, 12 lipca 2016, 15:37 
Adjoint

Kpt. Bomba napisał(a):
Zwycięzcy nagrody Pulitzera
Battle Cry of Freedom - James M. McPherson - wydana w Polsce jakiś miesiąc temu
Sierpniowe salwy - Barbara Tuchman

Nie wiem czy to trzeba przeczytać ale na pewno warto.

Podpisuje się pod tym obydwiema ręcyma :D

Ze średniowiecza dodałbym jeszcze "Odległe zwierciadło" autorki "Sierpniowych salw"

PostNapisane: wtorek, 12 lipca 2016, 15:57 
Général de Division

Studia:
Mieszko I, G. Labuda.
Państwo Miecława J. Bieniak.

Kroniki:
Kronika Słowiańska, Helmodus, tłumaczenie J. Papłoński.

Publikacje:
Antropologia religii: wybór esejów, Zakład Antropologii Historycznej, Instytut Archeologii UW.
Antropologia o pochodzeniu Słowian, Instytut Antropologii UAM.
Fenotyp dawnych Słowian, Ł. Stanaszek.
Piraci słowiańscy w XII wieku, M. Janik.
Pruthenia, tom IV, Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie

Książki popularnonaukowe:
- Wielka wyprawa Księcia Racibora, A. Szrejter.
- Pod pogańskim sztandarem, A. Szrejter.

Warte uwagi:
- Zanim Polska stała się Polską, P. Urbańczyk.

PostNapisane: wtorek, 12 lipca 2016, 19:33 
Chasseur

Unikać syntez? A wlasnie zacząłem czytac "Samobójstwo Europy" Chwalby. Od czasu do czasu czytuje tez "Historie powszechną" od PWN. Lubie poznawać historię od ogolu do szczegółu wiec myślę, ze nie jest to zly pomysł zeby sie zapoznawać z tematem z syntez czy podrecznikow.

PostNapisane: wtorek, 12 lipca 2016, 20:01 
Colonel Général

Znaczy się to jest tak, że jak się zaczyna i wchodzi dopiero w jakiś temat to ogólniejsze opracowania są dobre, a potem już lepiej sięgać po bardziej szczegółowe (na ogół, zależy jeszcze co się chce uzyskać).

PostNapisane: wtorek, 12 lipca 2016, 20:19 
Sous-lieutenant

Myślę, że niezależnie od poznawanych książek historycznych dotyczących okresu, który nas interesuje, cenne jest poznanie tego okresu od wewnątrz, tzn. od literatury, sztuki w ogóle, która w nim powstawała. Rzecz jasna nie mam na myśli wyłącznie literatury historycznej.

PostNapisane: środa, 13 lipca 2016, 09:33 
Generał Broni

Zdecydowanie odradzam unikanie syntez! Nie rozumiem jak można uważać, że zna się historię, gdy nie ma się pojęcia jak interesujące nas wydarzenie umieścić w kontekście historycznym. Często spotyka się miłośników historii znających na wyrywki w środku nocy skład jakiegoś batalionu, w którejś z bitew i nie mających pojęcia o historii danej epoki.
Dlatego ja młodym adeptom naszego hobby zalecam (tym, którzy w ogóle mają mętne pojęcie o historii, a chcą ją jakoś poznać):
- najpierw syntezy poszczególnych epok,
- potem to o czym pisał cadrach, :!:
- na koniec pogłębianie wiedzy o okresie, który nas rzeczywiście interesuje,
- i finalnie poznawanie przysłowiowych składów batalionów.

Sam nie wiem co polecić koledze, bo pytanie jest bardzo szeroko sformułowane. Z doświadczenia wiem, że jeden pokocha historię studiując mapy, inny po przeczytaniu czegoś z literatury pięknej, a ktoś inny oczarowany filmem. Dlatego raczej zalecam najpierw zapoznać się z nawet najbardziej popularnymi syntezami, aby wiedzieć chociaż mniej więcej gdzie umieścić Cezara, gdzie Karola Wielkiego, a gdzie Napoleona. Bez tego nie ma wiedzy, nie ma orientacji, po prostu nie zna się historii.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)

PostNapisane: środa, 13 lipca 2016, 23:03 
Général en Chef

Dramatycznie szerokie zagadnienie, bo też takowych książek są setki. ;)
Gdybym miał dorzucić coś od siebie z tytułów najbardziej podstawowych to na pewno w pierwszej kolejności doradzałbym "cykl" Jasienicy ("Polska Piastów", "Polska Jagiellonów", "Rzeczpospolita Obojga Narodów"), jak również "trylogię" Pipes`a ("Rosja Carów, "Rewolucja Rosyjska", "Rosja bolszewików").
Dobrą pozycją na pewno byłoby "Dzieje Bizancjum" Ostrogorskiego.
No i nie byłbym sobą, gdybym nie zasugerował biografii:
1. Richard A. Gabriel "Scypion Afrykański"
2. Adrian Goldsworthy "Cezar: życie giganta"
3. Charles Nicholl "Leonardo da Vinci. Lot wyobraźni"
4. Maria Bellonci "Lukrecja Borgia"

Ale to jest tylko czubek czubka góry lodowej. 8-)

P.S. Nie jest to cykl stricte "historyczny", ale w nawiązaniu do opinii cadrach nie mogę nie wspomnieć o "Malarstwo Białego Człowieka" Łysiaka. Kapitalny wykład dot. historii sztuki zanurzony w historii Europy tak, że idzie się utopić. I byłaby to "pikna śmierć". 8-)

Ale generalnie dobrze ujął to cdc9. Zaczynać jednak od generaliów, wśród nich szukać tego co nam się najbardziej podoba i wgryzać się powoli w szczegóły. Jak dobrze pójdzie to życia nie starczy, żeby przeczytać wszystko co człowiek chciałby przeczytać.

PostNapisane: piątek, 15 lipca 2016, 20:53 
Capitaine

marcinvip napisał(a):
Unikać syntez? A wlasnie zacząłem czytac "Samobójstwo Europy" Chwalby. Od czasu do czasu czytuje tez "Historie powszechną" od PWN. Lubie poznawać historię od ogolu do szczegółu wiec myślę, ze nie jest to zly pomysł zeby sie zapoznawać z tematem z syntez czy podrecznikow.

Brawo! Profesor ma lekkie pióro, ogromną wiedzę, a do tego przede wszystkim jest historykiem społeczno-gospodarczym.
Trafiłeś w 11 na 10 tym tytułem. Książka historyczna którą się czyta jak powieść. Zdecydowanie wolę Chwalbę niż Davisa.

Następna do przeczytania: Historia starożytna prof. Adama Ziółkowskiego. Chyba, że znasz bo to PWN-u jest.

Obie to przykłady syntez które są obligatoryjne dla każdego kto się interesuje historią - nienudne, napisane lekko i ciekawie, obejmujące szerokie spectrum - nie tylko historię polityczno-wojskową i do tego korzystające z najnowszych badań.

W dodatku obie książki są podręcznikami akademickimi.

Pamiętaj, że tu grasuje na forum banda maniaków historii, w tym część jest historykami z wykształcenia, a część nadal uprawia historię jako dyscyplinę naukową.

Zacząłeś bardzo dobrze - bo jak rozumiem obecnie Twój poziom to: "pewna znajomość historii, trochę lepiej niż maturzysta" - jeśli się mylę to daj znać jak byś się ocenił. Ułatwi to podrzucanie tytułów. I do tego nie masz na razie ulubionej epoki?

Bo na razie to część kolegów wrzuciła "swoje" tematy - które niekoniecznie mogą Cię interesować.

PostNapisane: piątek, 15 lipca 2016, 21:19 
Général de Division Commandant de place

Cytuj:
Witam, chcialbym sie was zapytać czy są książki historyczne, które waszym zdaniem trzeba przeczytać.

Tukidydes "Wojna Peloponeska". Łatwo dostać, to dzieło klasyczne i wypada z nim się zaznajomić.
Zresztą obcowanie ze źródłami bywa najprzyjemniejszą częścią poznawania historii.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]