Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest wtorek, 21 listopada 2017, 14:14

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Książki które TRZEBA przeczytać
PostNapisane: piątek, 15 lipca 2016, 21:30 
Chasseur

Szczerze mówiąc to co jakis czas mam zajawki na inny okres historyczny. Interesują mnie wszystkie okresy tak naprawdę, bo uważam, że jeśli chcę sie zrozumieć historię to trzeba ją chociaz ogolnie znać w całości. Nawet teraz śledząc co sie dzieje na świecie widac, ze wiele rzeczy i wydarzen odnosi sie do historii. Zresztą zawsze tak było.
Jesli mam doprecyzować moje zapytanie to chodzi mi właśnie o najważniejsze wydarzenia czy osoby historyczne. Jeśli poznam generalnie historię w sposób ogólny i będę wiedział mniej więcej co sie na świecie działo to później bede pytał tutaj o rzeczy ktore mnie interesują najbardziej w szczegółach.
Jesli chcodzi o moj poziom wiedzy to mysle, ze jest trochw wyzej niz matura, szczególnie pod względem historii wojskowości bo studiuje wojskoznawstwo. Ale sama historia wojska i wojen, chociaż mnie najbardziej interesuje, mi nie wystarcza bo jak juz mówiłem, chce mieć tez wiedze ogólną, która jest mi potrzebna do lepszego zrozumienia dziejów tego świata.
Pisząc "ksiazki ktore trzeba przeczytac", mialem na mysli naprawdę wartosciowe tytuły, nie książki które nic nie mają do przekazanja bądź są przesiąknięte jakąś propagandą.

PostNapisane: czwartek, 24 listopada 2016, 11:11 
Adjudant

Jeśli wśród aktualnych tytułów poszukiwać "nowej Tuchmanowej" (barwność opowieści) to poleciłbym dwie książki Sokołowa
"Austerlitz. Śmiertelne zmagania Francji z Europą i Rosją"
i
"Napoleon, Aleksander i Europa 1806-1812"

"Znalazłem armię Waszej Wysokości podzieloną trojako. Część naziemna składa się z rabusiów i maruderów; druga znajduje się pod ziemią, a trzecia w szpitalach. Czy powinienem wycofać się z pierwszą, czy czekać, aż dołączę do którejś z pozostałych" Clermont w liście do Ludwika XV

PostNapisane: czwartek, 24 listopada 2016, 11:28 
Adjoint

Ze swojej strony poleciłbym jeszcze coś o współczesności. Jacek Bartosiak, "Pacyfik i Eurazja. O wojnie". Autor w bardzo przystępny sposób pisze o geopolityce współczesnego świata i zmianach w niej zachodzących. O słabnących możliwościach projekcji siły przez USA i rosnącej roli Chin, które będą starały się zakwestionować mocarstwową rolę USA. Dla studentów wojskoznawstwa, bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych pozycja (wydaje mi się) obowiązkowa. Oprócz kwestii geopolitycznych autor porusza także sprawy sztuki operacyjnej i strategii wojskowej. Wspomina tez o "pułapce Tukidydesa" i jej roli w wybuchu konfliktów na przestrzeni dziejów.

PostNapisane: sobota, 26 listopada 2016, 15:36 
Lieutenant-Adjudant-Major

Ja wspomnę o "Wojnie w dziejach Europy" M. Howarda oraz "Pierwszej wojnie światowej" M.Gilberta.
A żeby nie było tak militarystycznie, polecam także "Montaillou. Wioska heretyków 1294-1324", autorem jest Emmanuel LeRoy Ladurie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]